Zeytinciler, ZEYSAN çatısı altında toplandı

banner37

Zeytin ve zeytinyağı üreticileri tarafından, sektörde faaliyet gösteren üretici ve sanayicinin ortak menfaatler etrafında birlikte hareket etmesini sağlamak amacıyla yeni bir dernek kuruldu

Zeytinciler, ZEYSAN çatısı altında toplandı
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Zeytin ve zeytinyağı üreticileri, sektörde faaliyet gösteren üretici ve sanayicilerin ortak menfaatler etrafında birlikte hareket etmesi amacıyla, Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) adı altında dernek kurdu.

ZEYSAN kurucu üyeleri geçtiğimiz cuma günü ilk toplantılarını yaparak geçici yönetim kurulunu seçti ve çalışmalarına başladı.

ZEYSAN Geçici Yönetimi, Başkan Ziya Sezey, Sekreter Hüseyin Bıyıkoğlu, üyeler Mustafa Kanbur, Mustafa Bardak, Durmuş Aydın ve Mehmet Çınar’dan oluştu.

Dernek ile ilgili KIBRIS’a konuşan ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, sektörde aktif birlik ve beraberliğin eksikliğinin hissedilmesi nedeniyle yeni bir oluşuma gittiklerini söyledi. Sezey, ülkede sektörle ilgili bazı kuruluşların olduğunu, ancak aktif olarak “yasal” boyutta kurulmuş tek derneğin “ZEYSAN” olduğunun altını çizdi.

“KKTC’de toplam 3 bin ton zeytinyağı üretiliyor”

Tarımsal faaliyetlere dayalı bir sanayi sektörü olmasından dolayı yıldan yıla “rekolte”nin farklılık gösterdiğine değinen Sezey, ağaçların karakteristik özelliğine göre, “var” senesi ve “yok” senesi olarak tabir edildiğini ve bunun periyodik olarak döngü halinde devam ettiğini söyledi.

Geçen yıl rekolte olarak 3 bin ton zeytinyağının üretildiğini ifade eden Sezey, bu yılki, hasadın henüz yapılmadığını ve hasat sonrasında ne kadar üretimin olacağını ise bilmediklerini söyledi.

Sezey, geçen yıl “var” senesi iken bu yıl ise kuraklığa bağlı olarak “yok” senesinin yaşandığını, ancak gelecek yılın yeniden “var” senesi olarak beklendiğinin altını çizdi.

Kuraklığın yaşanmadığı ve “var” senesi olarak tabir edilen yılda KKTC genelinde yaklaşık olarak 3 bin ton zeytinyağının üretildiğini ifade eden Sezey, “yok” senesinde ise bunun yarısı kadar üretimin hasat edildiğini vurguladı.

“9 milyon dolarlık bir sektör”

Avrupa standartlarında üretilen ürünün her tonu için, maliyetin 2 bin 900 dolar civarında olduğunu anlatan başkan Sezey, kuraklığın olmadığı dönemde yaklaşık olarak 9 milyon dolarlık bir sektörün olduğunu anımsattı.

Sezey, ülkemizde zeytin üreticiliği yapanların rakamsal anlamda tam bir sayısının bulunmadığını belirterek, zeytincilik sektörüyle uğraşan üreticilerin, hayvan sektöründeki üreticilerden daha fazla olduğunu kaydetti.

“İsmi sadece kâğıtta kalmış bir örgüt”

Sezey, geçmişte “ZEYBİR” diye bir örgütün olduğunu, ancak gerekli yasal prosedürleri tamamlayamadığı için, üreticinin ve sanayicinin ihtiyaçlarına cevap vermediğini ve 3 yıldır sadece ismi kâğıtta kalmış bir örgüt olduğunu belirtti.

Var olan bazı örgütlerin ise yeni Dernekler Yasası’na göre, kendilerini yenilemeleri ve bunu onaylatmaları gerekirken bunu yapmadıkları için yasal geçerliliklerinin bulunmadığını ifade eden Sezey, şu an tek yasal geçerliliği bulunan örgütün kendi dernekleri olduğunu savundu.

“Üretim en çok kırsal bölgelerde yapılıyor”

Üretim yoğunluğunun en çok olduğu bölgelerin “kırsal” tabir edilen Lefke, Güzelyurt, Mesarya ve Karpaz bölgeleri olduğunu söyledi.

Sezey son olarak ülke genelinde 19 tane fabrikanın bulunduğunu kaydederek, bunların günlük olarak tam zamanlı çalışması durumunda toplam 600 ton zeytin işleme kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

“Hedef birlikte hareket etmek”

Sezey, derneğin kuruluş amaçlarını ise; “sektörde faaliyet gösteren üretici ve sanayicinin birlikte hareket etmesini sağlamak, sektörün yasal zeminini hazırlamak, sektörü tehdit ve olumsuzluklara karşı korumak, devamlılık ve gelişimin sürdürebilmesi için çaba harcamak, yerli ürün tüketiminin teşvik edilmesi, otellerde ve turistik mekânlarda yerli ürün tüketiminin bir devlet politikası haline getirilmesini benimsetmek” olarak sıraladı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER