banner6

Zeytinleri bekleyen ciddi tehlike

banner37

İtalyan çiftçilerin “Zeytin ebolası” dediği “Xylella fastidiosa” bakterisinin, gerekli önlemler alınmaması durumunda ülkemize de yayılabileceği öne sürüldü

Zeytinleri bekleyen ciddi tehlike
banner8

Yasak olmasına rağmen ithaline izin veriliyor… İtalya’da milyonlarca zeytin ağacının kurumasına neden olan “Xylella fastidiosa” bakterisinin, önlem alınmaması halinde ülkemizi de etkileyebileceği iddia edildi. Ülkeye zeytin fidanı ithali yasak olmasına rağmen, zaman zaman izin verildiği öne sürülürken, bu durumun ağaçlardaki hastalık riskini artırdığı ifade edildi.

İsmail VOLKAN

İtalya’nın Puglia bölgesindeki zeytin ağaçlarında görülen ve yaklaşık 1 milyon ağacın kesilmesine neden olan, bazı çiftçilerin “Zeytin ebolası” dediği “Xylella fastidiosa” bakterisinin ülkemize de yayılabileceği öne sürüldü.

İtalya’da üç yıl önce başlayan ve halen çözüm bulunamayan “Xylella fastidiosa” bakterisi nedeniyle binlerce dönüm zeytin ağacının yok olduğuna dikkat çekilirken, yaşanan sorunun çok ciddi boyutlara ulaştığına işaret edildi.

“Xylella fastidiosa” bakterisinin İtalya’ya Güney Amerika’dan ithal edilen tropikal bitkiler ve özellikle yol ortalarına ekilen zakkum bitkisi ile geldiği ifade edilirken, ülkemize yapılan fidan ithalatının kesinlikle yasaklanması gerektiği belirtildi.

Güney Kıbrıs’ın konuyla ilgili önlem aldığı ve fidan ithalatını durdurduğu öğrenilirken, ülkemizde konuyla ilgili alınan önlemlerin yetersiz olduğu öne sürüldü.

Tarım Dairesi’nden edinilen bilgiye göre hastalık riski nedeniyle zeytin fidanı veya ağacına izin verilmediği kaydedildi.

Ancak, Zeytin Üreticileri Birliği (ZEYBİR) Başkanı İrfan Çelik, ülkede fidan üretimine yeterli destek verilmediği için zaman zaman zeytin ağacı ithalatı yapıldığını savundu.

banner134

Çelik: Getirdikleri fidanlar sahte çıktı

ZEYBİR Başkanı İrfan Çelik, Gemlik Zeytini adında ithal edilen birçok ağacın sahte olduğunu iddia ederek, getirilen fidanların sertifikasız olduğunu öne sürdü.

Gemlik Zeytini diye geçtiğimiz yıllarda ekilen ağaçların başka bir cins olduğuna işaret eden Çelik, “Gemlik çok verimli bir zeytin türüdür ve 4 kilodan 1 litre yağ çıkar, ancak bize getirdiklerinden 9 kilodan bile zor çıkıyor 1 litre yağ” şeklinde konuştu.

İtalya’da yaşanan sıkıntı nedeniyle kesinlikle fidan ithalatı yapılmaması gerektiğini ifade eden İrfan Çelik, Güney Kıbrıs’ta da mecbur kalındığı zaman yasak olmasına rağmen ithalat yapıldığını belirtti.

“Kimse tehlikenin farkında değil”

İtalya’da milyonlarca zeytin ağacının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Çelik, böyle bir durumun adamızda görülmesi durumunda tüm zeytin ağaçlarının kuruyabileceğini söyledi.

Çelik, sertifikalı yerli fidan üretimine destek verilmesi gerektiğine işaret ederek, devletin konuyla ilgili stratejik bir plan hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının tehlikeye atılmaması için yetkilileri ciddi önlemler almaya davet eden İrfan Çelik, “Maalesef devletin bu konuda çalışması yok. Fidan ithalatını yasakladılar ama piyasada olmadığı zaman Türkiye’den ithal ediyorlar. 1963 yılının yasasıyla zeytinciliği yürütmeye çalışıyorlar. Kimse tehlikenin farkında değil” dedi.

“Siyasiler, rant varsa karar alıyor”

Ülkemizde zeytin üretimiyle ilgili geleceğe dönük herhangi bir çalışma olmadığını savunan Çelik, devletin yıllık çıkan yağ rekoltesi veya zeytin miktarıyla ilgili herhangi bir verisinin olmadığını söyledi.

Zeytin üretimi yapılmasına rağmen, ülkeye sofralık zeytin ithal edilmesinin ‘utanç’ olduğunu savunan Çelik, yerli üretimin desteklenerek piyasada kullanılabileceğini kaydetti.

Çelik şöyle devam etti:

“Karakum’da bulunan Zeyko fabrikası çürümeye terk edildi ancak, birliğimize verilmiyor. Çünkü birilerine vermek için bekletiliyor. Siyasiler rant varsa karar alıyor. Önce kendileri, sonra partilileri ve sonra da arkadaşları için çalışıyor maalesef siyasilerimiz. Zeytin ekonomimize ciddi katkı sağlayabilir. Üretimi desteklenirse değeri paha biçilemez ancak yöneticilerimiz kendi çıkarları yönünde çalışmalar yapıyor sadece.”

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 09:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104