Zor bir yılı geride bıraktık!

banner37

KKTC’de 2018 yılında yaşanan sevindirici olaylar ne yazık ki üzücü olayların gölgesinde kaldı. Ülkede bir yıl içinde 46 kişi cinayet, sel, iş ve trafik kazası nedenleriyle hayatını kaybederken, ekonomik krizin de tavan yaptığı günler yaşandı

Zor bir yılı geride bıraktık!
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bırakırken, ne yazık 2018 yılında toplumsal konulardaki üzücü olaylar sevindirici olayların önüne geçti.

Bu 12 aylık süreçte 9 kişi cinayet, 23 kişi trafik kazası, 9 kişi iş kazası ve 4 kişi de sel nedeniyle hayatını kaybetti. Ayrıca bir kişi de görevini yaparken trafik kazası geçirerek hem trafik hem de iş kazası kurbanı oldu. Bunların dışında bir çocuk da Mevlevi’de bomba patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

2018 yılında yaşanan üzücü olaylar sadece ölümle sonuçlanan vakalarla da sınırlı kalmadı. Özellikle TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle ekonomik kriz baş gösterdi ve ekmekten akaryakıta her şeyin fiyatına zam geldi. Bazı bankalar taksitleri ödenmekte olan kredilerin faizlerini artırdı, halkın alım gücü düştükçe düştü.

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kazanmaya başlamasıyla birlikte ise bazı ürünlerin fiyatı düşmeye başladı.

Ekonomik ve adli olaylar dışında ülkedeki siyasi yaşamda da birçok değişiklik yaşandı. Yine içerisinde bulunduğumuz 2018 yılında genel ve yerel olmak üzere iki ayrı seçim yapıldı.

Ülkede ilk kez aynı anda hükümette 4 parti yer aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1983 yılından bugüne kadar ilk kez dört partinin yer aldığı bir hükümet kuruldu.

Ülkede 7 Ocak 2018’de gerçekleşen erken genel seçimin ardından 12 milletvekili çıkaran CTP, 9 milletvekili çıkaran HP, 3’er milletvekili çıkaran TDP ile DP hükümeti kurdu.

Bu seçimden 21 ile en çok milletvekili çıkaran parti olan UBP hükümet dışında kaldı.

İki yeni parti meclise girdi…

Yine 7 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen genel seçimde iki yeni parti Cumhuriyet Meclisi’ne girdi. Bu doğrultuda ilk kez ülkedeki genel seçimlere katılan Halkın Partisi 9 ve Yeniden Doğuş Partisi de 3 milletvekili çıkardı.

9 kadın vekil meclise girdi…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 7 Ocak 2018’e kadar en fazla 4 olan kadın vekil sayısı bu tarihte yapılan yerel seçimle 9’a yükseldi.

HP’den Ayşegül Baybars, Gülşah Sanver Manavoğlu, CTP’den Sıla Usar İncirli, Fazilet Özdenefe, Doğuş Derya ve UBP’den de Resmiye Canaltay, Yasemi Öztürk ve İzlem Gürçağ meclise girdi.

İlk kez bir milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

UBP milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığı 22 Ekim 2018 tarihinde meclis tarafından kaldırıldı. Çaluda geçmişe ilişkin bazı suçlamalarla ilgili yargılanabilecek.

5 belediye başkanı değişti

Ülkede 24 Haziran 2018’de gerçekleşen yerel seçimlerde 5 belediye başkanı değişti. Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak ve Değirmenlik Belediye Başkanı da Ali Karavezirler oldu.

İki yeni kara kapısı açıldı…

Ülkede açılması için uzun yıllar mücadele edilen Derinya ve Aplıç sınır kapıları 2018 yılında açıldı. Her iki kapıda da eş zamanlı olarak 12 Kasım’da geçişler başladı.

3 kadın 1 de çocuk cinayet kurbanı oldu

Ülkede 2018 yılında 9 cinayet işlenirken bu cinayetlerin 3’ünü kadın 1’ini ise çocuk cinayetleri oluşturdu. Cinayet kurbanlarından Nigar Teyfik boşanmak üzere olduğu eşi Sevinç Karasalih ve Gülbahar Ulutan ise eski sevgilisi tarafından öldürüldü.

Bomba patlaması sonucu hayatını kaybetti

Yuvacık’ta sakin Gürcistan uyruklu 13 yaşındaki Makhir İsmailov, 14 Aralık 2018 tarihinde Mevlevi Atış Alanı’nda ölü bulundu.

İsmailov’un atış alanındaki bir bombaya teması neticesinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ülkedeki üçüncü çocuk cinayeti…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplam 3 çocuk cinayeti işlenirken, bunlardan biri 2018 yılında gerçekleşti.

7 yaşındaki Ercan Kaya Kunduracı annesi tarafından vahşice öldürüldü.

24 kişi trafik kurbanı…

Ölümlü trafik kazalarıyla başlayan 2018 yılı ne yazık ki başladığı gibi devam etti. Bir yıl içerisinde 24 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti.

Polis Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre 1 Ocak 2018’den 27 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan süre zarfında 3 bin 744 kaza meydana geldi; 22’sinde 24 kişi trafik kurbanı oldu. Ayrıca toplam 731 kazada bin 49 kişi yaralandı. Buna ek olarak 3 bin 744 kazanın 2 bin 991 de araç hasarı, kamu malı zararı gibi hasarla sonuçlandı.

10 kişi iş kazası nedeniyle hayatını kaybetti

2018 yılında iş kazaları nedeniyle yaşanan can kayıpları da azımsanmayacak kadar çoktu… Kayıtlara iş kazası nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiği geçerken, bazı iş kazalarının da ülkedeki kaçak işçi sorunu nedeniyle gizlendiği iddia ediliyor.

Ülkede ilk kez sel nedeniyle can kaybı oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez sel nedeniyle can kaybı yaşandı. 5 Aralık, Çarşamba akşamı meydana gelen sel felaketi sırasında Ciklos mevkiinde aynı araçta seyir halinde olan Ahmet Kılıç, Tolga Bekçi,

Gaye Soyutok ve Günay Kandaz sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

Trafik kazasında hayatını kaybedenler

1.  June Knight,

2.  Aziz Türksever,

3.  Yazgeldi Rahmanov,

4.  Bedri Gümüş,

5.  Ahmet Altındağlı,

banner134
6.  Tolga Özkıraç,

7.  Oğuzhan Dayan,

8.  Adnan Konuguş,

9.  Çağlar Mintaş,

10.  Hasan Maraşlı,

11.  Furkan Kılıç,

12.  Meryem Bahtıkara Çakır,

13.  Yazgım Karakurt,

14.  Kaleil Bdwan,

15.  Emine Bdwan,

16.  Ali Cevat Tabiyet,

17.  Laura Jane Şeker,

18.  Fatih Acu,

19.  İlyas Avşar,

20.  Metin Atala

21.  Mahsun Anlı

22.  Bayram Rasulov

23.  İmad Mahdi

İş kazasında ölenler

1.  40 yaşındaki Musa Düşkün,

2.  41 yaşındaki Doğan Turan

3.  27 yaşındaki Tolga Özkıraç

4.  44 yaşındaki Veli Çelik

5.  26 yaşındaki Volha Viarbouskaya

6.  52 yaşındaki İsmail Kızıldemir

7.  33 yaşındaki Umut Gürcüoğlu

8.  19 yaşındaki Yavuz Bay

9.  42 yaşındaki Mehmet Ezer

10.  37 yaşındaki Rafiqul İslam

Cinayete kurban gidenler

1.  Memduh Ulugün

2.  Solomos Apostolidis

3.  Kennedy Taomwabwa Dede

4.  Nigar Teyfik

5.  Ercan Kaya Kunduracı

6.  Sevinç Karasalih

7.  Hasan Işık Özgöçmen

8.  Gülbahar Ulutan

9.  Hasan Polat Sepetçioğlu

Sel felaketinde hayatını kaybedenler

1.  Ahmet Kılıç

2.  Tolga Bekçi

3.  Gaye Soyutok

4.  Günay Kandaz

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75