banner6

Zorlu Töre: Tarihi bilmezsek tarih tekerrür eder ve Kıbrıs Türk halkı zor durumlara düşer

banner37

Güzelyurt Özgürlük İlkokulu öğrencileri, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nu ziyaret etti. Ziyarette öğrencilere yönelik konuşma yapan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Tarihi bilmezsek tarih tekerrür eder ve Kıbrıs Türk halkının zor durumlara düşer” dedi.

Zorlu Töre: Tarihi bilmezsek tarih tekerrür eder ve Kıbrıs Türk halkı zor durumlara düşer
banner150

banner150

banner99

Meclis’ten verilen bilgiye göre, Güzelyurt Özgürlük İlkokulu öğrencileri, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nu ziyaret etti.

Ziyarette Cengiz Ratip Kütüphanesi’nde öğrencilere bilgiler verilirken, daha sonra Genel Kurul salonuna geçilerek, öğrencilere Meclis Yasama Kararlar ve Tutanaklar Müdürü Pembe İnanç Unan Ersöz tarafından Meclis’in işleyişi anlatıldı.

Genel Kurul salonunda daha sonra öğrenciler tarafından “Andımız” okunarak, “Benim İki Bayrağım Var” şiiri  ve “Mücahitler Marşı” seslendirildi. Ayrıca bir öğrenci tarafından da Mağusa Limanı Türküsü okundu.

Salonda öğrenciler ile bir araya gelen Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, burada yaptığı konuşmada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başaracaktır” sözünü örnek vererek, atalarımızın ve tarihimizin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

“Tarihi bilmezsek tarih tekerrür eder ve Kıbrıs Türk halkının zor durumlara düşer” diyen Töre, bu topraklarda büyük mücadeleler ve nice şehitler verildiğini kaydetti.

Hazırlanan program için okul müdürü, öğretmenler ve öğrencileri tebrik eden Meclis Başkanı Zorlu Töre, “Milli varlığımız her şeyden önemlidir” dedi.

Töre, Cumhuriyet Meclisi’nde okunan yeminden örnek verdi, okunan yemine sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

KKTC bizim için en yüksek değerdir” diyen Töre, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet en büyük eserimizdir, Cumhuriyet en büyük” sözlerine atıfta bulunarak, KKTC’de ve Anavatan Türkiye  Cumhuriyeti’nde Cumhuriyet bayramını kutladıklarını söyledi.

Töre, ulusal mücadeleden sonra cumhuriyetin en büyük bayram olduğuna değinerek, “Onu coşku ile her yıl kutluyoruz ve ona sahip çıkıyoruz” dedi.

Öğrenciler ve öğretmenleri Meclis’te görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Töre, öğrencilere okul hayatlarında başarılar diledi.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve biz bundan asla vazgeçmeyiz” şeklinde konuşan Meclis Başkanı Töre, KKTC genelinde birinci olan okulun atletizm ve futbol takımlarına Meclis anı madalyasını takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104