banner6

Zorunlu araç sigortasına yüzde 40 zam!

banner37

Zorunlu araç sigortasına yüzde 40 zam!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Dövizin yükselişi ile artan pahalılık ve ardı arkası kesilmeyen zamlar vatandaşı perişan ederken, bir zam da zorunlu araç sigortalarına geldi.

   Yüzde 40 oranında zamlanan zorunlu araç sigortasının taban fiyatı 1 Haziran itibari ile 660 TL’den 780 TL’ye yükselirken, kasko sigortalarda da en düşük miktar bin 100 TL’den 2 bin TL’ye yükseldi.

   KIBRIS’a konuşan Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, 2019’dan bu yana sigorta ücretlerinde herhangi bir artış yapmadıklarını, bu zammı yapmaya zorunlu kaldıklarını anlattı.

Zorunlu olarak zam yaptık

   Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, kazalarda karşıyı ödeyen ve yasa ile çıkarılması zorunlu olan “zorunlu sigorta” fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

   Çukurovalı, zorunlu sigorta ücretinin yüzde 3’ünün de yine 3’üncü şahısları korumak için Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’na kesildiğini anlatarak, “Bu fon, evin önünde duran arabanıza, evinize çarptıklarında veya benzer durumlarda kullanılabiliyor” dedi.

   Zorunlu sigortanın karşı tarafın hasarını karşılayacağı en yüksek miktarın 150 bin TL olduğunun altını çizen Çukurovalı, 150 bin TL’nin çok komik bir rakam olarak kaldığını, araç fiyatlarının çok yükseldiğini ifade etti.

   Çukurovalı, zorunlu sigortanın karşı tarafın hasarı için en yüksek limit olarak ödediği 150 bin TL’nin 7 Haziran tarihinde 300 bin TL’ye çıkarıldığını vurgulayarak, zorunlu sigorta ücretlerine de yüzde 40 civarında zam yapıldığını kaydetti.

   Zorunlu sigorta ödemesinin sürücünün yaşına, motor gücüne ve kaza geçmişine göre değiştiğine işaret eden Çukurovalı, taban fiyatın 660 TL’den 780 TL’ye çıktığını belirtti.

   Çukurovalı, şu örneği verdi:

   “Zamlardan önce bir arkadaş, başka bir arabaya vurdu ve karşı tarafta oluşan hasar 400 bin TL tuttu. 150 bin TL’yi sigorta, 250 bin TL’yi ise cebinden karşılamak zorunda kaldı.”

“En düşük kasko bin 100 TL’den 2 bin TL’ye yükseldi”

   Çukurovalı, 2 türlü sigorta olduğunu, biri karşı tarafın hasarını karşılayan zorunlu sigorta, diğerinin ise kendi hasarınızı karşılayan kasko sigorta olduğunu vurgulayarak, kasko sigortanın arabanın değerine göre belirlendiğini anlattı.

   En düşük kaskonun bin 100 TL olduğuna işaret eden Çukurovalı, yükselen döviz nedeni ile bunun 2 bin TL’ye yükseldiğini kaydetti.

   2019’dan beri fiyat yükseltmediklerini söyleyen Çukurovalı, 2021 yılındaki şirketlerin bilançolarına bakıldığında kâr payının ekside olduğunun görüldüğünü ve artan maliyetlere karşı zorunlu olarak artış yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104