Zorunlu askerlik, gençlerin göç nedeni

banner37

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Zorunlu Askerlik Yasası nedeniyle genç beyin ve işgücünün ülkemizden kaçtığını vurguladı:

Zorunlu askerlik,  gençlerin göç nedeni
banner87

Ahmet İLKTAÇ
Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Zorunlu Askerlik Yasası’nın ülkemizdeki gençlerin göç etme nedeninin başında geldiğine dikkat çekti.
Başel, zorunlu askerlik nedeniyle genç beyin ve iş gücünün ülkeden kaçtığını söyledi. Özgür olmayan bir toplumda genç bireylerin de özgürlüğe kaçacaklarına vurgu yapan Başel, ülkemizde en milliyetçi geçinen ailelerin dahi askerlik çağına gelen evlatlarını yurt dışına gönderebilmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.
İnsan öldürmek istemeyen bu hareketi öğrenmeyi dahi kabullenmeyen gençlerin vicdani ret haklarının korunması gerektiğini ifade eden Başel, silahsız, askersiz, sömürüsüz bir Kıbrıs için artık çalışmaya başlamamız gerektiğini, gençleri üretken bir güç olarak görmemiz gerektiğinin altını çizdi.
 

“Gençlerden ülkeye gelir gelmez askerlik hizmeti beklenmesi doğru değil”

KIBRIS’a konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, yurt dışında yaşayan gençler konusunda devletin askerlik yaşına kadar hizmet vermediği, risklerden korumadığı gençlerden ülkeye gelir gelmez askerlik hizmetini beklemesinin de doğru olmadığına dikkat çekti.
Ayrıca “ben insan öldürmek istemiyorum” diyen gençlerin vicdani ret haklarının da korunması gerektiğini ifade eden Başel, gençlerin en verimli çağlarında baskı altına alarak, emir komuta zincirine tabi tutmanın da yanlış olduğunu açıkladı. Başel, zorunluluk adı altında bunu gerçekleştirmenin gençlere ülkelerini sevdirmek yerine daha da fazla uzaklaşmasına neden olduğunun altını çizdi.

Doğruluk payının ne kadar olduğunu bilmeden bir süreden beri kayıp olan Veysel Coşkun isimli gencin askerliği takıntı haline getirerek kendisine zarar verdiğinin öne sürüldüğünü ifade eden Başel, bu durumu gerek geçmişte silah altındayken kendine zarar veren örneklerden de bildiğimizi açıkladı.
 

“Askerlik komik ve sembolik”


Barış Başel, gerek Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, gerek Rum Milli Muhafız Ordusu ve adada bayrakları sallanan 7 emperyalist gücün kullandığı teknolojik sayısal üstünlüğü karşısında zorunlu askerliğin komik ve sembolik duruma geldiğini söyledi.
İllaki bu sembolik ordu görüntüsü verilecekse profesyonel askerliğe geçmenin yollardan biri olduğunu anlatan Başel, adanın tamamen askersizleştirilerek Türk ve Rum gençlerinin insan öldürme sanat ve tekniklerini öğretmek yerine, eşitliği, barışı ve paylaşımın anlatılması gerektiğini kaydetti.
Barış Başel, özellikle de yurt dışında yaşayan ve askerlik sorununun ortadan kalkması halinde ülkelerine geri gelecek birçok gencimiz olduğunu bildirdi.
Silahsız, askersiz, sömürüsüz bir Kıbrıs için artık çalışmaya başlamamız gerektiğine değinen Başel, gençleri üretken ve itici bir güç olarak görmemiz gerektiğinin altını çizdi. Başel, toplum olarak gençlerimizi tehdit olarak görme gibi bir sorunumuz olduğuna dikkat çekti. Başel, oysaki gençlerimizi toplumumuzun değişim ve dönüşümünün paha biçilmez değerdeki tek aracı olarak görmemiz gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER