Kıbrıs'ın değerinin ispatı

Fransa'nın Charles De Gaulle adlı dev uçak gemisi, dün sabah Limasol Limanı'na demirledi...

Bu demirleme aslında, asırlardır bu küçük Ada'nın neden çok değerli bir toprak parçası olduğunu ispatlıyor hem de bizzat savaşın içinde olduğunu...

Zaten, İngiliz Egemen Üsleri nedeniyle çok sık çeşitli bombardımanlar nedeniyle savaşlarda bizzat "yer almak zorunda bırakılan" Kıbrıs Ada'sı, şimdi bir gün önce Irak'ta Amerika ile birlikte Musul'u bombalayan Fransız savaş uçaklarını taşıyan Charles De Gaulle adlı uçak gemisine "hizmet" vererek, bir şekilde yine savaşa yataklık etmiş oluyor...

Şu şekilde de söyleyebiliriz; gerek İngiliz Egemen Üsleri'nden kalkan uçaklar, gerekse Charles De Gaulle gemisinden havalanıp Musul'a bomba yağdıranların hedeflerindekiler; onların konuşlanma noktalarını hedef seçebilir...

En kısa şekliyle söyleyecek olursak, Kıbrıs, bölgedeki paylaşım kavgasında, çok değerli doğal kaynakların bulunduğu bölgedeki devlerin savaşında, çok çok önemli bir "stratejik" noktadır.

Bir yandan tehlikededir... Evet, saldırıya uğrama olasılığı belki çok çok düşüktür ama yok değildir.

Bir yandan da, çok değerlidir.

Bu değerli oluşu, çok iyi "değerlendirmek" kaçınılmaz olmalıdır.

Örneğin, bölgedeki doğal enerji kaynaklarının her türlü paylaşımından çok ciddi gelir elde edilebilmelidir. Bu gelir, ülke insanının tümü için önemli bir refah kaynağı haline getirilebilmelidir... Takdir edeceksiniz ki, bunun başarılabilmesi için, önce bu küçük Ada üzerinde huruz olması gerekmektedir.

Bu huzurun şartı da siyasi çözümdür.

Peki, Ada topraklarında askeri üsleri bulunanlar; diledikleri liman veya havaalanını örneğin Fransa gibi çatır çatır kullananlar, Kıbrıslıların huzuruna ne kadar katkı yapıyor?

Çözüm adına ne gibi girişimleri var?

Ne gibi girişimlerini gördünüz?

Fransa'nın Kıbrıs sorunu ile pek doğrudan yakınlığı olmasa da, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri olarak, ciddi katkısı olabileceği açıktır.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, önümüzdeki günlerde Atina - Ankara - Güney Kıbrıs üçgeninde bir dizi temasta bulunacak... Bu temaslarda, yapıcı katkısını beklediğimizi açıkça dile getirmek istiyoruz...

Gerçi Fransız bakanın bu temaslardaki birinci hedefi, bölgedeki doğal enerji kaynakları ile ilgili olacak ancak yine de sorunun çözümüne, bu önemli ülkenin yapabileceği ciddi katkı olduğu ortadadır...

Fransa'nın, olası her türlü pazarlıkta, örneğin Türkiye - AB ilişkileri, Türkiye'nin Musul'daki varlığı, NATO müttefikliği gibi derin açılardan girip, bunu Kıbrıs'ın ve bölgenin avantajına çevirme şansı ya da gücü mutlaka vardır.
   -*-*-

Liderler dün pazar olmasına rağmen bir kez daha buluştu.

Kravatsız, daha rahat pazar kıyafetleri ile yaklaşık 3 buçuk saat sohbet etti. Müzakere yaptı.

İki liderin de açıklamalarında pozitif yönler öne çıktı.

Halkımız ve Güneydeki komşularımız içerisinde, henüz masaya konacak plan netleşmeden, kutuplaşmalar tek tek ve yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Her iki tarafta, hiç bir planı görmeden, "evet" veya "hayır" diyeceğini açıkça ilan eden gruplar belirdi.

Bunun doğru olmadığı inancındayız.

"Önce çözüm planını veya liderlerin uzlaşacağı olası belgeyi görelim; kararımızı daha doğru ve daha mantıklı bir şekilde verelim" diyoruz.

Hiç bir plan, hiç bir netleşmiş uzlaşı belgesi görmeden, "orası verilemezdi, bu şart kabul edilemezdi, vay bizi kandırdılar, vay bizi sattılar" gibi çıkışlar sergilemek; doğru değildir.

Olası bir planı birlikte göreceğiz ve birlikte karar vereceğiz.

Kutuplaşmanın bir anlamı yoktur.

YORUM EKLE