Kıbrıslı Müftü ve Şair Hilmi için yeni bir kitap

Yüzyıllar boyunca ana karadan ve kültür merkezi İstanbul’dan uzakta, eğitim olanaklarının Türkler için kısıtlı ve zayıf olduğu bir ortamda Kıbrıs Türkünün yetiştirdiği ve adını Osmanlı Türkiyesinde duyurabilmiş ilk büyük kültür insanlarından biridir Kıbrıslı divan şairi Müftü Hilmi Efendi. 1782-1847 tarihleri arasında yaşayan Hasan Hilmi Efendi’yi araştırmacılara ve kültür dünyasına duyuran isim merhum Harid Fedai olmuştur. Fedai onun şiirlerini kitaplaştırmış, daha sonra bulduğu ufak şiir kitabı Divançe’yi yayıma hazırlamasına rağmen ömrü bastırmaya yetmemiştir. Şimdilerde kızı İley Fedai Taşkın babasının bu çalışmasını baskıya hazırlıyor. Bu esnada Yunus Kaplan adlı araştırmacı Müftü Hilmi’nin bilinmeyen yeni şiirlerini bir makalede toplamış, nihayet Beyhan Kesik-Hamza Koç ve Kübra Kacar, şairin Divançe’sini ve bilinmeyen başka şiirlerini, 2018 yılında, Kıbrıslı Hilmi, Hayatı, Edebi Kişiliği, Divançesi ve Diğer Şiirleri adıyla yayınlamışlardır. Bu son çalışmanın da hareket noktası Harid Fedai’nin yaktığı ışıktır. Onun bulup yayınladığı Müftü Hilmi Efendi şiirlerine, Yunus Kaplan ve adı geçen üç araştırmacı eklemeler yaparak bugün elimizde Kıbrıslı Müftü Hilmi Efendi’nin tamama yakın şiirlerinin bulunmasını sağlamışlardır.

İstanbul’da da bulunan ve Sultan II. Mahmut tarafından kendisine “Sultanüş-Şuara” yani Şairler Sultanı unvanı verilmiştir. 1847’deki ölümüne dek Lefkoşa’da Kıbrıs müftüsü olarak görev yapmıştır.

Müftü Hilmi Efendi’nin tabii ki şiir dili Osmanlı Türkçesidir. Bu şiirlerin sadeleştirilmiş haliyle birlikte gençlere ve öğrencilere aktarılmasında yarar var. Zira şiirlerin içeriği bundan ikiyüz yıl önceki Kıbrıs Türk yaşantısı üzerinedir. Müftü Hilmi Efendi Kıbrıs’ı, vatanını pek sever. Akdeniz’in sıcağından söz eder, su sıkıntılarını anlatır, sosyal yaşantıdan haber verir. Sohbet edecek insan bulamamaktan yakınır. Şiirde Akdenizlilik üzerinde duran ilk Kıbrıslı sanatçı odur. Müftü Hilmi Efendi’nin şiirlerini yeni baştan yorumlamamız gerekir diye düşünüyorum. Son kitabı da Kıbrıs Türk şiiri meraklılarına tavsiye ediyorum.

YORUM EKLE

banner107

banner75