Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerini anlayabildi mi?

Bir taraftan Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz aramaları nedeniyle Rum-Türk gerginliği yaşanıyor, diğer tarafta Rum Lider Nikos Anastasiadis müzakerelerin başlaması için hazırlık çalışmaları yapıyor. Ya da Rum lider, “çalışma yapar gibi” davranıyor.

Türk donanmasına ait savaş gemisinin, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs için doğalgaz araştırması yapan İtalyan ENİ şirketine ait Sapiem 12000 adlı gemiyi engellediği iddiaları yine medyanın önemli haberlerinden birisi olarak yer aldı. Doğalgaz aramaları çerçevesinde bu tür gerginlik haberlerini daha sık duyacağımız aşikar.

Rum yönetiminin tek yanlı çalışmaları, Kıbrıs’ın tek sahibiymiş gibi davranması bu tür gerginliklerin artmasına neden oluyor. Rum yönetimi, tansiyonun artması için kışkırtıcı davranıyor. Kıbrıslı Türklerin haklarını yok saymamaları gerektiği defalarca vurgulanmasına rağmen, Rumlar bu konuda hassas davranmıyor. Kendilerinin kışkırtıcı davranışları nedeniyle gerginlik yaşayınca da şikayet ediyorlar.

Rumlar, kendilerinin tek taraflı adımları, Kıbrıs çevresindeki doğal zenginliklerin bu adadaki halkların ortak malı olduğunu unuttukları, dikkate almadıkları için bu gerginlikler yaşanıyor. Şimdi bu gergin ortam içinde Anastasiadis, müzakereleri başlatma hazırlıklarından söz ediyor. Keşke bu gerginlikler yaşanmasa...

Gönül arzu eder ki Kıbrıslı Rumlarla, Kıbrıslı Türkler çözüm için bir yol bulsun. Gönül arzu eder ki müzakereler başlamadan da diyalog yollarına ulaşılsın, bölgedeki zenginliklerle ilgili her iki taraf işbirliği, istişare edebilsin… Gönül arzu ederdi ki doğalgaz zenginlikleri için yapılacak işbirliği çözüm için bir güven artıcı önlem olsun ama maalesef tam tersi oluyor.  Doğalgaz aramaları zaten müzakereler için de çözüm için de bir tehdittir. Rum yönetimi, müzakerelerin iyi sonuç alması için doğalgaz aramalarını dahi erteleyebilmeli. Ancak bunları yapmıyorlar, çünkü müzakerelerin başarılı geçmesini gerçekten istiyorlar mı diye şüphelerimiz vardır.

Anastasiadis seçildikten hemen sonra müzakerelerden söz etti, halen de ediyor. Rum lider, müzakerelerin yeniden başlama perspektifi olup olmadığının ortaya çıkması için insani açıdan mümkün olan her şeyi yapma sözü verdi.  Anastasiadis, “insani açıdan” daha önce birçok adımı atmadı, güven artırıcı önlemler yaratmak yerine tam tersine Kıbrıslı Türkleri tedirgin edecek adımlar attı, ya da bu gibi başka kötü adımları destekledi, parlamentodan ENOSİS’in okullarda okutulması ve anılması kararını desteklediği gibi…

Rum lider, bir taraftan da müzakerelerin başlaması için Türk tarafından gelecek açıklamalar ve koşulan şartlara bağlı olacağını söylüyor. Belli ki Rum lider şart koşulmasını istemiyor, örneğin Türk tarafının “ucu açık müzakere istemiyoruz” şartına “evet” demeyeceği mesajını veriyor.

Anastasiadis, Kıbrıs Türk toplumuna da çağrı yaparak, “istila kurbanı” diye isimlendirdiği Kıbrıslı Rumların beklentileri ve endişelerini de anlamasını istedi. Peki Kıbrıslı Rum lider ve Rum halkı, Kıbrıslı Türklerin beklentileri ve endişelerini anlayabildi mi? Bize göre anlayamadılar. Anlayamadan da öte Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıs’ın sahibi olduğunu kabullenemediler, bu adayı Kıbrıslı Türklerle paylaşmayı istemediler. Evet tarafların birbirini anlayabilmesi önemlidir ama her zaman daha kötü durumda olan, dünyadan izole, birçok imkana ulaşamayan Kıbrıs Türk halkını anlayabildiler mi Kıbrıslı Rumlar? Kıbrıslı Türklerin sıradan bir folklor festivaline, bir sivil toplum örgütünün uluslararası bir toplantısına katılmasına katlanamayan, engellemeye çalışan, düzenlenen 23 Nisan festivaline katılacak çocukları sınırdan Kuzey Kıbrıs’a geçirmeyen Rumlar mı Kıbrıslı Türkleri anlayabiliyor?

Mesele birbirini anlamaksa tabii ki taraflar birbirini anlamalıdır, hassasiyetlerini göz önünde bulundurmalıdır ama bu konuda Rumların sicili oldukça kötüdür. Kıbrıslı Türklerin hassasiyetini anlayabildiklerini söylemek çok zordur.

Yine de müzakereler için arzu edilen ortamın yaratılmasını, BM Genel Sekreteri’nin çizdiği çerçeve çerçevesinde görüşmelerin başlamasını arzu ediyoruz. Müzakerelerin, doğalgaz gerginliklerinin de bitmesine vesile olmasını temenni ederiz ancak, şu sıralardaki görüntü, kısa zaman için müzakerelerin başlayamayacağını işaret ediyor. Umarız yanılan biz oluruz ve müzakereler kısa sürede başlar…

YORUM EKLE