Kiracılı ev satın alırken

Bazen beğenip satın almak istediğiniz evde kiracı olabilir.  Siz kiracılı evi satın almak istemezsiniz ve mal sahibi veya emlakçı, size, sizin evi satın almanız halinde, evi boşaltacağına ilişkin beyanlarda bulunur.

Neredeyse size sözlü olarak garanti dahi verir. Siz, gider bu konuyu kiracı ile de konuşursunuz. Kiracı da aynı sözleri verir. "Merak etmeyiniz, ben bir aya kadar boşaltıyorum."

Siz inanıp evi satın alıyorsunuz. Evet, son bir ay içerisinde en az 3 şikayet aldım. Mal sahibi, kiracıyı çıkartacağına dair söz verdi, kiracı çıkacağına dair söz verdi, ancak çıkmadı.

Daha da ilginç bir şikayet, kiracı çıkmadığı gibi, 3 senelik bir kira sözleşmesi çıkarttı, 3 senenin kirasını, mal sahibine peşin olarak ödediğine ilişkin bir kira sözleşmesi.

Belli ki, birçok yeni ev satın alan kişiler, kiracıların tahliyesi konusunda kandırılıyorlar. Bu durumda olan yani kiracılı ev satın almış olup da kiracıların evleri tahliye etmediği yeni mal sahipleri şaşkınlık içerisinde, avukatlara koşuyorlar.

Yeni mal sahiplerinin talebi, mahkemelerin, derhal bu kiracıları sokağa atmalarıdır. Maalesef, ne avukatlar ne de mahkemeler, bu kiracıları derhal sokağa atabilir.

Diyeceksiniz ki, "ama bu kira sözleşmesi göstermeliktir, mahkeme bunu bilmiyor mu?" Mahkemenin onun göstermelik olduğunu bilebilmesi için, iki, üç seneye ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, ev satın almak isteyenlere tavsiyem, satın alacakları evde kiracı varsa ve o kiracıyı istemiyorlarsa, o kiracı o evden taşınıp çıkıp gitmedikçe, o evi satın almamalarıdır.

Şunu da söyleyeyim ki, bazı hallerde, kiracıyı, mahkeme kararı ile dahi, evden çıkartamayabilirsiniz.

Çünkü, yürürlükte bulunan kira yasası, satın aldığınız ev açısından uygulanabilir durumda ise, kiracıyı, yasada belirtilen birkaç sebepten birisine dayanarak tahliye ettirebilirsiniz.

O sebeplerden birisine sahip değilseniz, tamamı ile kiracının keyfine kaldınız demektir. Belki de yeni satın almış olduğunuz evi tahliye ettirmenize ömrünüz dahi yetmeyebilir.

Siz mezara gidersiniz ve kiracı ile çocuklarınızı uğraştırmış olursunuz. Onlar orta yaşın üstünde değillerse, belki onların ömrü, kiracıyı tahliye ettirmeye yetişir. Onlarınkisi de yetmezse, iş torunlarınıza kalabilir.

 

YORUM EKLE