Kış aylarında kedi ve köpek bakımı

Aralık ayına girmemiz ile birlikte yağışlı ve soğuk kış günleri başlamış bulunmaktadır. Sıcaktan bunalanların özlemle beklediği, yağmur ve soğuk hava yavaş yavaş ülkemizi de sarıyor. Tabii ki bu mevsim değişikliği ile birlikte, bizim de pet hayvanlarımız için mevcut şartları değiştirerek, ortama uygun hale getirmemiz gerekmektedir.

Kış aylarının başlaması demek soğuk ve yağışlı günlerin olması anlamına geliyor. Dolayısı ile hayvanımızın barınacak ortamını bu şartları göz önünde bulundurarak yeniden yapılandırmamız gerekecektir. Soğuk hava şartlarına karşı yuvanın içerisine sıcak tutacak halı, battaniye gibi malzemeler kullanabiliriz. Dışarıda kafes içerisinde barındırılacak hayvanların yağışlı günlerde mutlaka sığınabilecekleri yuva benzeri malzemeler kafes içerisine konmalıdır. Kafesin zemini toprak ise çamur olma ihtimaline karşın tedbirler almakta fayda vardır. Bu amaçla palet tahtalar ve üzerine konulacak kartonlar kolay ve ekonomik alabileceğimiz tedbirlerin başında gelmektedir. Kafesin soğuk kış günlerinde ve rüzgârlı havalarda esinti almasını önlemek için çevresini sera naylonları veya benzeri Malzemeler ile kapatmak; hem içeriye yağmur sularının girişini azaltacak hem de rüzgâra karşı koruma sağlayacaktır.

Ev içerisinde yaşayan dostlarımız ortam sıcaklığında ki değişikliklere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle küçük ırk köpekler, yavrular bu durumdan ciddi anlamda etkilenebilmektedir. Bu amaçla kendilerini sıcak tutacak kıyafetler giydirilebilir. Yuvalarının devamlı ayni yerde tutulması ısı değişimine karşı alınabilecek tedbirler arasındadır. Sürekli ısı değişimleri soğuk algınlıklarına, kusma, ishal ve gaz çıkarma gibi istenmeyen problemlere yol açabilmektedir. Kış aylarının gelmesi ile soğuyan havaya karşın, pet hayvanımız yaz aylarından kalma kısa tüylerini dökerek, daha uzun ve sık kış tüylerini çıkaracaktır. Bu sebeple tüy dökülmesinde bir artış gözlenmesi mevsim değişikliklerinde oldukça normaldir. Bu süreç içerisinde pet hayvanımızın sık sık uygun taraklar ile taranarak tımar edilmesi faydalı olacaktır. Tarama işlemi ölü tüylerin toparlanmasına ve çevreye dağılmasını engelleyeceği gibi, deri üzerine masaj etkisi oluşturarak bu sürecin daha sağlıklı ve hızlı geçmesini sağlayacak. Bu süreçte kullanılabilecek katkı maddeleri ve vitaminleri hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Havaların soğuması ile birlikte hayvanların vücut ısılarını koruyabilmek adına daha fazla enerjiye ihtiyaçları olacaktır. Buda verilen yem miktarının artırılması anlamına geliyor. Ev içerisinde beslenen hayvanlarda bu konu pek değişiklik oluşturmamasına rağmen özellikle dışarıda beslenen hayvanlarda büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu yüzden sizde dışarıda bulunan sokak hayvanlarına yem koyarak onların ısınmasını ve hatta hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Kış ayları tıpkı insan vücudunda olduğu gibi, hayvanlarda da bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara daha duyarlı hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu açıdan özellikle yavru kedi ve köpeklerin aşılanma programına dikkat etmekte fayda vardır. Yeni edinmiş olduğunuz yavruları mutlaka bu dönemde hekiminizin kontrolü altında aşılatmayı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde zayıflayan bağışıklık sistemleri çok hızlı bir şekilde hasta olmalarına ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir.

YORUM EKLE

banner107

banner75