Kış aylarının gözdesi enginar ve ayrelli (kuşkonmaz)

Enginarın adını tarihte ilk kez bu mitolojik öyküde rastlıyoruz. Cynara'ya aşık olan ve çok kıskanan Zeus dünyaya bir fırtına yollayarak bu genç ve güzel kızın kalbini dikenli yapraklarla çevirip onu enginara dönüştürür.

Akdeniz kökenli olan bu nadide bitki yeryüzündeki ilk kez Sicilya'da görülür. Roma imparatorluğu zamanında tüm yıl yenilebilmesi için bal, sirke ve çeşitli baharatlarla hazırlanan bir sosla korunmuştur.

Enginar çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. Enginar düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko, demir, potasyumu sağlar.

Enginarı alırken yaprakları açılmamış olmalı, çünkü açık yapraklar tazeliğin kaybolduğunun ve liflenmenin başladığının göstergesidir.

Çok ağır çeken, taze yeşil yaprakları ve sapı olan enginarları seçmelisiniz. Severek tükettiğimiz enginar dolmasından başka kömür ateşinde pişen enginarın tadına doyum olmaz.

Zeytinyağlısının yanında, bakla, bezelye ile de pişirilir. limon, tereyağı ve sause Hollanda ise ile sıcak olarak, mayonez ile soğuk olarak yenilir. Yaprakları üzerinde pişirilirse, bu yapraklar emilerek yenir.

Enginarın en güzel yeri ise göbek denilen kısmıdır. Bazen yalnız göbek kısmı pişirilerek yumurta, peynir, kuzu, tavuk eti ve deniz ürünlerinden özellikle karides ile iyi gider.

Ayrelli (Kuşkonmaz); Yer altından kökü yaygın olarak yenilebilir, sürgünler veren kuşkonmaz, Mısırlılardan bilinen Romalılar tarafından severek tüketilirdi.

Fransa’da X1V.Luis döneminde getirtilmeye başlanmış. Kral bu sebzeyi çok seviyor, tarım bilimci Jean de La Qwintinie saraya aralık ayından başlayarak kuşkonmaz sağlıyordu.

Paris’in isyanı sırasında Aryenteuil yakınlarından kuşkonmaz kökleri olan bir jandarma olan ve ordudan ayrıldıktan sonra kendini kuşkonmaz yetiştiriciliğine veren Charles Depezay sayesinde Orleans 1875 yılında kuşkonmazın anavatanı oldu.

Taze kuşkonmaz sert, tek renkli, kırılgandır. Satın alınırken kırılan yerleri parlak olmalıdır. Nemli bir bezle sarıldığında üç gün saklanabilir.

Katkısız, bütün ya da doğranmış kuşkonmaz konserveleri de bulunur. Fakat şimdi taze kuşkonmaz zamanı ve kuşkonmaz A ve C vitaminleri açısından zengindir.

Kullanım biçimi nasıl olursa olsun, önce suda veya buharda haşlanır. Kuşkonmazları hazırlarken kırmadan, aynı uzunlukta kesip su ile yıkayın, süzün ve demet halinde bağlayın.

Ovada dolaşarak ayrelli toplamak hem ruhumuzu dinlendirir diğer yanda topladığımız ayrellileri nasıl pişireceğimizi düşünürüz. Farkında olmadan geçen zaman içinde sağlıklı bir spor yaptığımızı anlarız.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104