KKTC 2018 seçimleri sonrası turizm sektöründe istikrar faktörü

Yine çok olgun bir demokrasi dönemini geride bıraktık. Kuzey Kıbrıs insanı olarak yılların getirdiği medeni duruşumuz seçim ortamına da son derece olumlu bir şekilde yansıdı. Sonuçlardan ziyade Kıbrıs Türkü olarak artık sıkça yaşanan seçim dönemleriden sanki halkımız usanmış gibi. Hani haksız da sayılmazlar, çünkü kırk iki yılda otuz dokuz defa sandık başına gitmek gerçekten de kırılması gereken güç bir rekor. Tüm bu olanların tek endişe veren bir sonucu var, o da şüphesiz hem siyasi hem de ekonomik anlamda tüm devletin yapısını olumsuz etkilemesi. Dikkat edin, devletin en üst kademesinden, tarladaki çiftçimize, hayvancımıza, esnafımıza, öğretmenimize, turizmcimize, kısacası herkese vermemiz gereken tek bir sorunun cevabı var. Acaba ekonomik anlamda sıkıntılı günler yaşanır mı?

2016-18 yapısal dönüşüm programı ve T.C ile imzalanan mali protokoller

Geçmiş hükümet dönemlerinde ne kadar olduğunu bilemem ama bizlerin en fazla önem verdiği konuların başında; T.C ile yaptığımız protokollerin uygulanmasındaki hassas duruşumuz oldu. Turizm, ekonomi, eğitim, tarım, ulaştırma, sağlık, maliye ve kamu yönetimi gibi devleti ilgilendiren başlıca sektörlerdeki uygulamaya çalışılan reformların hayata geçmesi T.C ve KKTC arasında bu süreçlerin ne kadar uygulanabilirliği açısından uğraş verdiğimiz konular oldu. Şurası bir gerçek; biz ne kadar bu yapısal dönüşüm programı kapsamındaki reformları hayata geçirirsek; Kuzey Kıbrıs hem kamu, hem de reel sektör anlamında kendi ayakları üzerinde durabilen bir yapıya kavuşmuş olacak. Siyasi anlamda ise bakmayın siz öyle, Türkiye’miz ile aramıza siyasi anlamda sorun var gibi gösermeye çalışan kesimleri. Bugün ister sol, ister sağ partiler olsun, halkımızın iradesini temsil eden yüzde doksan sekiz tüm partilerimizin temsilcileri bu yapısal dönüşüm reformlarının hem siyasi hem de ekonomik kazanımlarının farkındalar. T.C `nin et ve tırnak duruşumuzun da bilincindeler. Bu mali protokollerin gerekliliği neticesinde hepimizin aklında bulundurması gereken tek şey, tüm bu reformların sağlayacağı istikrar faktörü…

Turizm sektörümüzün istikrarlı bir yol haritasına ihtiyacı var

Uzmanlık alanlarına göre tüm kamu yönetimi ile ilgili atanan büroratlar ve üst düzey yöneticiler, öncelikle bu reformların istikrarlı bir şekide uygulanması için her yolu denemeliler. Sebebi ise çok basit… Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kamu maliyemiz, büyük projeleri hayata geçirmekte zorlanıyor. Bu projeler tabii ki bizim küçük bütçelerimiz ile hayat bulamaz ama Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı yıllık mali yardımın yanında, bizlere bu büyük projelerin hayata geçmesi için ayrılan bütçeleri de alabilmenin yollarını bulmalıyız.

Bu aşamada; yazımızın da başlığında belirttiğim gibi turizm sektörümüzün yakalanan mutlak başarının sürdürülmesi için istikrar faktörü çok önemli. Tüm siyasi parti yetkililerinin de belirttiği gibi gelinen bu aşama turizm sektöründe herkesin takdir edilmek bir yana; sağlanan gelişme turizm sektörüne karşı olan ilgi ve alakanın artmasına vesile oldu. Artık turizm sektörünün ve onun yarattığı çarpan etkisinin dinamizmine karşı bir şekilde kayıtsız kalmak imkansız gibi bir durum meydana getirdi. Bu, şahsımı gerçekten çok mutlu ediyor. İstikrarlı bir yol haritasına brünürsek ve en azından 2019 sonuna kadar bu ortaya konulan turizm siyasetinin uygulanmasına herhangi bir aritmetik ile devamı sağlanırsa öyle inanıyorum ki turizm sektörümüz bu iki yıl içerisinde en az yüzde otuzluk bir artışı daha gerçekleştirecektir. Bugün, geceleme oranları, gelen yolcu sayısı, konaklayan turist sayısı, turizm sektöründen elde edilen gelir, otel dolulukları nasıl ki ondokuz ayda 30 % oranında arttı ise önümüzdeki dönemlerde, turizm sektöründe yaşanacak olan yeni başarıların tek anahtarı; sürüdürülebilir bir turizm yapısına bürünmemizdir. Sürüdürülebilir yapının doğuracağı turizm alanındaki en büyük sonuçlar ise şöyle:

1-Turizm destinasyonu olarak bir marka haline gelebilmek

2-Söz konusu markanın daha yüksek standartlarda eğitim geleneğine bürünmesi

3-Yerel ve uluslararası medya yolu ile tanıtım, pazarlama faaliyetlerine hız verilmesi

4-Tüm ekonominin, turizm sektöründen nasıl ekmek yiyebilirim yollarının araştırılması

5-Turizm teşkilatı yapısın daha fazla verim alınır hale getirilmesi.

6-Ulusal ve uluslararası yatırımcılara yeni turizm rezerv alanları belirlenerek sonuç odaklı çalışılması ve derhal bu alanların kullanılmaya açılması.

7-Bafra sahil şeridindeki yatırımların en kısa sürede bitirilmesi ve geri planının turizm sektörüne kazandırılması

8-Maraş’ın siyasi görüşmelerin gidişatına göre ele alınması ve bu potansiyelin değerlendirilmesi

Kuzey Kıbrıs insanının daha müreffeh, daha büyük ve yaşanabilir bir turizm sektörü görebilmesi için çok çalışmalıyız. Özellikle turizm fakülteleri daha fazla aktif olmalı ve turizm sektörü, sivil toplum kuruluşları vs ile her adımı birlite şekillendirmelidir. Sağlanacak olan turizm istikrarı; şüphesiz bu adanın geneline de yansıyacaktır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75