KKTC turizm destinasyonu hâlâ önemli bir marka

Çok yoğun görüşme trafiğimizin yaşandığı bir haftayı daha geride bıraktık. Bu eskilerin deyimi ile inanın ki çok tatlı bir yorgunluk çünkü ülkemiz adına en azından geleceğe umut ile bakmak en yoğun yaşanan yorgunlukların bile üstesinden gelmeye kâfi geliyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığımızın açtığı pazarlama konkuru ve on müteakip süreçleri sizlere özetlemeye karar verip bu haftaki yazımı bu konu başlığına ayırmaya çalışacağım.

Kıbrıs Turizm sektörü destinasyon pazarlamasının nasıl yapılacağının işaretlerini aldı

Yaklaşık 45 gün önce detaylı bir pazarlama konkuruna (yarışma) çıktığımız zaman her zamanki gibi peşi sıra eleştiriler geldi. Bu konkur ne imiş, nereden çıkmış vs. Kulaklarımızı kapayıp, doğru bildiğimiz işe konsantre

olduk ve arkası çok güzel gelişti.

Tüm dünya turizm ülkelerinin özellikle çağdaş fikirleri bulma ve sektörel tecrübe ile birleştirme anlamında önemli bir sınavı daha geride bıraktık. Turizm ve çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu’nun son derece yoğun desteği ve beklentileri ile yapılan bu pazarlama konkuru biraz iş hacminin yoğunluğu düşünüldüğünde çok büyük ama bence yapılması elzem bir operasyonel süreç idi ve ilk bacağı başarılı bir şekilde tamamlandı.

Beklenmendik talep akışı oldu

Son derece ilgi uyandıran ve bir o kadar da benim beklentilerimin çok üzerinde bir katılım süreci yaşandı. Büyük çoğunluğu Türkiye’den olsa da, Ada içerisinden de PR ve Reklam şirketlerinin katılımı ve yoğun ilgisi sebebi ile 35 firma bizlerin huzuruna çıktı.

Bu aşamada çok mutlu olduğumu belirtmek isterim çünkü son derece Kıbrıs adasının nasıl gösterilen hedef pazarlarda tanıtılması ile ilgili çok değerli fikirler ve projeler ortaya atıldı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim çünkü bu kısa sürede konkur içerisinde verilen briefe (özet açıklama) göre hareket edip hazırlanmak çok kolay değildi.

Benim sevindiğim bir başka açılım ise, bazı şirketlerin bir konsorsiyum oluşturarak güç birliği yapmaları ve bu yönde hareket etmeleri oldu. Konkur esas başlıklarını oluşturan Medya Production, PR ve Reklam bacağında çok önemli kuruluşlar bir araya gelerek zayıf noktalarını düzeltmek veya daha güçlü olmak adına kendilerini en azından yarım saatlik bir sunumda daha güçlü bizlere anlatma fırsatı buldular. Bu son derece olumlu bir izlenim bıraktı bizlere. Kimdi bu bizler, Turizm ve Çevre Bakanlığı yetkilileri ve Turizm sektörümüzün olmaz ise olmazları Sivil toplum kuruluşlarımız.

Söylemekte fayda var, ikinci aşamada son 5 firma bu önemli yarışmayı kazanmak için bir tur daha yarışacaklar ve bu kez STK’lar içerisine Casino İşletmeleri Birliği’ni de dâhil edeceğiz. Her ne kadar konkurun sonucunu turizm bakanlığı işi olması münasebeti ile turizm bakanlığı kararında sonuçlansa da, sektörümüzün tümünün görüş bildirmesi ve orada olması çok önemli ve elzem bir olay.

2 gün boyunca gelmeyenler ile birlikte 32 şirket bizlere kendilerini ifade etme fırsatı yakaladılar ve hepsinden de ortak bir kanı ortaya çıktı ki, Kuzey Kıbrıs Turizm ürünü ve sektörü çok önemli ve değerli bir yere sahip. Belki de tüm dünyadaki bilinilirliği ve özellikle Türkiye’den adamıza özlenen akış sağlanamasa da; hiçbir şey için geç kalınmış değil, hatta tüm dünyada gittikçe hız kazanan “güvenilirlik” duygusu ön plana çıktığı için böylesine bir tanıtma ve pazarlama faaliyetinin tam da zamanı. Önemli olan doğru stratejiler ile belirlenecek olan hedef pazarlara doğru algı ve iş temasını götürebilmek. Bütün hareket noktası ve zincirin oluşumu

aslında bu tek satırlık cümlede gizli.

Bundan sonra bizleri ne bekliyor?

Tüm kesimlerin içine sindireceği, aslında herkesin bir anlamda konkuru kazanan şirketin kendisini daha iyi ifade edebileceği bir ikinci aşama daha gerçekleşecek. Bu ise, bizlere çok daha iyi hazırlanmış, daha fazla network kurup, böylesine kutsal bir iş için kollarını sıvayacak olanlar için de kaçınılmaz bir fırsat daha doğuracak.

Muhtemelen 20 günlük bir süreçte yanı eylül ayı sonu gelmeden bu ikinci aşamayı da tamamlayacak bir inisiyatif ele alacağız. Malum ekim ayında başlayacak olan Fuar ve Roadshow hareketlenmeleri; bizlere iş yapacağımız firma ile de beraber hareket edebilmenin de yolunu açacak. Aslında tüm bu yaşananlar, esasta kurmayı hedeflediğimiz turizm örgütünün de temel tanıtma ve pazarlama politikalarının taşlarını oluşturacak.

Çıkılan bu yol, çok doğru bir yol ama belirtmeden de geçemeyeceğim; yalnız turizm bakanlığına her şeyi yüklemek de biraz insafsızlık. Sektörel paydaşlar tüm dünyada olduğu gibi turizm ülke değerleri ve ürünü pazarlanacak ve tanıtılacak ise her kesim elini taşın altına koymalı. Benim beklentim, söz konusu vatan ise, akan sular durur ve bu uğurda maddi ve manevi anlamda gereği ne ise yapılır. Geminin içinde herkes var, bu gemi güzel sahillere doğru yola çıkarken, çizilen rotaya inanan ve güvenen herkes bir olmalı birlik olmalı.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75