KKTC’de mobilya sektörü yeniden ayağa kalkarken…

Ülkemizde mobilyacılık çok eskilere dayanır. Yeni evlenecek çift, düğünden önce yuvasını dayar-döşer, evine öyle girerdi. Beyaz eşyada buzdolabı şarttı. Gaz ocağı ve çamaşır makinesi öncelik taşımazdı, ama buzdolabı olmadan gelin eve girmezdi. Allah rahmet eylesin, benim hanım da buzdolabında ayak diretmişti…

Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği mobilya zanaatkârı, daha doğrusu mobilya ustaları arasında, isimleri günümüze kadar gelen niceleri, mesleğe damgasını vuranlardı. Mesela Asmaaltı’nda iki kardeş olan Mehmet’leri, Zekâi Usta’yı, Mahmut Fehmi’yi, Kubilay Oskay’ı sayabiliriz. Dahası bir Hamit Usta, Tahsin Karagözlü, Şakir, Ahmet ve Mesut Usta’lar, öteki Tahsin Usta mesleğe gönül ve ömür verenlerdir.

Böylesine değerli mobilya zanaatkârlarının yarattıkları eserler karşısında şapka çıkarmak gerek. İsimlerini sayamadığımız daha niceleri vardır. Kimileri halen hayattadır, kimileri öteki dünyada.

Başlıkta da vurgulandığı gibi, ülkemizde mobilya sektöründe bir derlenip toparlanma var. Sektör kendinden emin bir şekilde ayağa kalkarak, “KKTC ekonomisinde biz de varız” diyerek, adeta ses veriyor.

Kısa adı MOSAD olan Mobilya Sanayicileri Derneği yöneticileri, geçen gün düzenlenen basın toplantısında amaçlarını dile getirirken, 23 Ocak’ta Lefkoşa Fuar Alanı’nda 1’inci Kıbrıs Mobilya Fuarı’nın düzenleneceğini ifade ederek, bu vesile ile yerli üreticinin tüketiciyle buluşmasının önemine değindi, sektörün günden güne ivme kazandığına işaret etti.

Dernek Başkanı Hüseyin Ciddi, Teşvik Tüzüğü’nin Bakanlar Kurulu’ndan onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi ve bu değişiklikle DPÖ’de teşvikli yatırımlarda yerelde üretilen başta mobilya ve ahşap ürünleri, alüminyum doğrama, mermer gibi ürünlerin yerel kaynaklardan karşılanması halinde teşvikten yararlanabileceklerini kaydetti. Hüseyin Ciddi, bu durumun üretimi artıracağını ve geliştireceğini belirtti.

Dernek Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile imzaladıkları işbirliği protokolü sayesinde imalat sektörünün en büyük eksikliği olan teknik eleman işgücünün artırılacağını ifade etti. Bir diğer hedefin de, tüketicilerin mobilya konusunda tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri büyük bir alışveriş merkezi yapılması olduğu vurgulandı.

Toplantıda Başkan Hüseyin Ciddi’nin yanı sıra, Asbaşkan Muzaffer Yüksel ile Ahmet Çeler, Ahmet Kasapoğluları ve Erdoğan Aşık söz alarak görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Bu arada Raif Dostbilen, yerli üretimin her sektörde çok önemli olduğunu söyledi, yalnızca üreticinin değil, tüketicinin ve devletin de elini taşın atına koymasıyla başarı sağlanabileceğini vurguladı.

Geç olmasına rağmen, mobilyacıların bir çatı altında toplanarak, Mobilya Sanayicileri Derneği’ni oluşturmaları, sektör adına elbette sevindiricidir, ileriye yönelik atılan önemli bir adımdır. Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın yerel üretim konusundaki hassasiyetini biliyoruz. Bu çerçevede kendi ürünümüzün ön plana çıkması, devlet tarafından teşvik ve desteklenmesi gerekir. Kendi kendimize yeterli olabilmek ve kendi ayaklarımız üzerinde durabilmenin tek şartı üretmek ve üretilenlere de sahip çıkmaktır.

Mobilya Sanayicileri Derneği, kazandığı özgüvenle sektörü daha ilerilere taşımak ve geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Turizm sektörünün, eğitimle birlikte lokomotif sektör olduğu dikkate alındığında, turistik tesislerin gereksinimlerini karşılayabilmek dahi mobilya sektörünün daha da gelişmesinde önemli bir etkendir.

Türkiye’nin televizyon kanallarında en fazla yansıtılan reklamlardan biri de mobilya sektörüne aittir. Türk ve yabancı ülkelerin markaları ekranlarda rekabet edercesine boy göstermektedir. ‘Dev işletmeler yanında, bizim yerel ürünlerimizin sözü mü olur?’ sorusunu sorma gereği duymadan, kendi işimize dört elle sarılmalı ve de kaliteyi elden bırakmamalıyız. Sadece mobilya sektöründe değil, tüm sektörlerde ve üretimlerde de!

Teknolojinin de gelişmesiyle mobilya sektörüne iç mimarisiyle, göz kamaştırıcı dekoruyla el alan yeni nesil mobilyacılarımızın, zanaatkârlarımızın çalışkan ve kararlı duruşları sayesinde nice zorlukların aşılacağı ve sektörün kısa sürede amaçlarına ulaşacağına inanıyoruz.

***

Şehit eşi Naile Taşbel

son yolculuğa uğurlandı

Aslen Larnaka ilçesine bağlı Anglisiya (Aksu) köyünden olup, Lefkoşa’da ikamet eden Şehit Mustafa Ali Taşbel’in eşi, ailenin büyüğü Naile Taşbel dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Evlatları Keriman-Metin Kavaz, Kezban-Ali Taşbel, torunları Ecen, Mustafa, Eylül, Mehmet, Mutlu ve Mert, sonsuz acı içinde olduklarını ifade ederek, üzüntülerini tüm dost, akraba ve sevenleriyle paylaştılar, iyi insan Naile hanımı asla unutmayacaklarını kaydettiler. Evlatları ve torunları ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

YORUM EKLE

banner75