Klasik tadında bir yerli otomobil: Maral

Bir insan düşünün. Hem profesör, hem armatör, hem sigortacı, hem başbakan danışmanı, hem de otomobil üreticisi olsun. Bütün bu meziyetlerin bir insanda toplanması biraz hayal gibi görünse de, böyle bir kişi var. Hasan Yurdakul ismindeki bu meziyetli Türk, yukarıda saydıklarımın hepsini bir koltuğun altına sığdırıyor. Yurdakul, aynı zamanda dünyada tescilli arabayı üreten ilk ve tek Müslüman.

Hasan Yurdakul, liseyi Londra’da, üniversiteyi de Amerika’da okumuş. Marmara Üniversitesi’nde sekiz sene öğretim görevlisi olarak hizmet etmiş, profesörlüğe kadar yükselmiş. Daha sonra çeşitli sigorta şirketlerinde genel müdürlük görevlerinde bulunmuş, Başbakanlık özelleştirme programlarında danışman olarak çalışmış.

Babası DP zamanında Ulaştırma Bakanlığı yapan Yurdakul, bir müddet de armatörlükle meşgul olmuş. Sonunda tüm bu meslekleri bir kenara bırakıp her zaman gönlünde yatan otomobil üreticiliğinde karar kılmış. İngiliz Kraliyet ailesinin meşhur otomobili Morgan’dan esinlenerek tamamen el yapımı olan Maral’ı üretmeye başlamış. Bugün bu el yapımı Türk araba markası Maral ve yeni üyesi Nily otomobillerinin hikayesini röportaj tadında irdeleyeceğiz.

1950’li yılların genel tasarımını barındıran Maral, türünün dünya üzerinde en hesaplı örneği. Hasan Yurdakul, Maral ve Nily’nin yanında yat imalatıyla da uğraşıyor. Maral ve Nily; Hasan Bey’in söylediklerine göre Türkiye’de büyük markalardan sonra alınan altıncı otomobil imalatı belgesine sahip yeni, yerli üstelik cabrio.

Önce topladı, sonra üretti

1972’de arkadaşıyla ilk otomobil toplama macerasını yaşayan Yurdakul, bundan 6 yıl sonra, 1974 model Fiat Spider satın almış. Fakat Spider’ı toplarken orijinale sadık kalma mecburiyeti kendisini oldukça rahatsız etmiş. O da otomobili ‘kökten’ söküp, yeni baştan inşa etmiş. Bunu yaparken de, ‘Ben niye kendi arabamı yapmıyorum da, başka markaları topluyorum?’ gibi bir düşünce almış Hasan Bey’i. 1992’de İngiliz Morgan otomobilini inşa etmeye başlamış. O aracı bitirdikten sonra, kendisiyle çalışan ustalara “Gelin iki tane daha yapalım" demiş. Sonra iki derken otomobiller dört olmuş... Bundan sonraki süreci ondan dinleyelim…

SORU: Otomobil yapma fikri nereden çıktı?
YURDAKUL: Her otomobil kullanan kişi kendi keyif ve fikrine göre bir otomobil yapmayı düşünür. Ben daha önce 2 tane 12 metrelik kotra, 2 tane de 5 bin 200 ve 8 bin 500 tonluk yük gemisi yaptım. Belirli bir seviyeden sonra iş hayatını rolentiye alıp, hobimle ilgili bir iş yapmayı planladım. İlk önce kendime bir otomobil yapıyordum. İkinciyi yapalım dedik. Tam ikinciye başladık, müthiş bir talep gelmeye başladı. İki tane daha yap, üç tane daha yap derken bu işi profesyonel bir şekilde yapmaya başladık. 7 Mart 1992’de hazırlıklara giriştik. 1 Ağustos 1994’te de seri imalat belgemizi aldık.

SORU: Modeli kendiniz mi tasarladınız?
YURDAKUL: Maral’ı İngiliz Morgan’dan esinlenerek yaptık. Ben otomobilin meraklısı bir kişi olduğum için devamlı olarak otomobilleri etüd ediyordum. İngiliz Morgan da teknolojisinin en basit örneklerinden, en fazla denenmişlerinden ve muvaffak olmuşlarından. Biz de Japonlar’ın yaptığı gibi ustaları taklit ederek işi öğrenme yolunu seçtik. Teknik özelliklerini aynen muhafaza ederek, patent hakları ve diğer prosedürlere girmemek için üzerinde görünür değişiklikler yaparak üretmeye başladık.

SORU: Maral ismi nereden geliyor?
YURDAKUL: Otomobillere genelde ya yapımcılarının ismi, ya da hayvan isimleri takılıyor. Çita, Kobra, Kartal, Şahin, Doğan, Jaguar gibi. Biz de bu adete uyduk. Maral ismi geyik, ceylan gibi bir anlama geliyor.

SORU: Otomobiller tamamen el yapımı mı?
YURDAKUL: Tamamen el yapımı. Buraya köşebent, sac, profil, boru, deri, sünger, motor aksamı geliyor ve bitmiş bir otomobil olarak çıkıyor. Bu arabanın en büyük özelliği el yapımı olması. Zaten dünyadaki bütün spor otomobiller elle yapılıyor.

SORU: Bir otomobil yapımı esnasında hangi aşamalardan geçiyor?
YURDAKUL: İlk başta iskelet yapılıyor. Daha sonra iskeletin üzerine sac kaplanıp karoser ve çamurluk meydana çıkıyor. Bunun pasa karşı koruyucu boyayla boyanıp pürüzsüz bir yüzey elde etmek için macunlanır ve astar boyası atılır. Buradan montaja girer, motoru takılır. Montaj bittikten sonra yürür aksam takılır ve testleri yapılır. Daha sonra boyası atılıp, iç döşemesi ve camları da takıldıktan sonra müşteriye teslim edilir.

SORU: Motor olarak hangisini kullanıyorsunuz?
YURDAKUL: Önceden Ford motoru kullanıyorduk, şu anda ise Tofaş’ın Tempra motoru. Bu değişikliği yapmamızın sebebi de Ford’un motoru 1976 dizaynı, Tempra’nın ise 1989 olması. Bu yüzden iyi bir teknolojisi var. Ve yürür aksamı çalışırken hiçbir parçayı modifiye etmemiş. Bir başka deyişle arıza, parça değişmiyor ya bakımı, herhangi bir Tofaş yetkili servisinde yaptırılabiliyor. En büyük hususiyetlerinden biri bu. Ayrıca kaportayı kendimiz imal ettiğimiz için yedek parça ve fiyat problemi yok. Örneğin böyle bir özel yapım otomobilin çamurluğunu çarpsanız, yurtdışından getireceğiniz için bu parçanın fiyatı 70-80 milyon TL’yi buluyor. Bizde ise bunun çok altında. Ayrıca otomobillerimiz için müşterilerimize 25 bin km veya iki sene garanti veriyoruz.

SORU: Bir otomobil ne kadar sürede imal ediliyor?
YURDAKUL: Üç ay içerisinde imal ediyoruz. Üç ay içerisinde 12 adet arabayı bir arada hazırlıyoruz ve 4. ayın birinci haftasında bir tane, ikinci haftasında bir tane... Bu şekilde müşterilere teslim ediyoruz.

SORU: Şu ana kadar kaç tane sattınız?
YURDAKUL: Şu ana kadar 60 adet sattık. Çok daha fazla talep var ama seri üretim yapmadığımız için bu talepleri karşılayamıyoruz. Biz kapasite artırmak yerine otomobilin kalitesini artırdık. Hedefimiz az sayıda yapıp çok yüksek kalitede otomobiller imal etmek.

SORU: Size destek olan herhangi bir kuruluş veya üniversite var mı?
YURDAKUL: Koç grubu bize büyük destek verdi. Ayrıca üniversitelerle devamlı işbirliği içerisindeyiz. Gerekli bütün testlerimizi teknik üniversitelerimize yaptırıyoruz.

SORU: Kendiniz günlük hayatta Maral mı kullanıyor musunuz?
YURDAKUL: Maalesef Maral kullanacak kadar şanslı değilim. Kendime yaptığım modellerin hepsini elimden aldılar. Ben otomobil kullanmıyorum.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104