Klasiklerle dolu bir sezonun ardından (KTKOD)-(1)

Yönetim kadrosunda asbaşkanlığını sürdürdüğüm “yarışmacı” kimliğimden çıkıp “yarıştıran” konumuna geçip, yarış direktörlüğünü üstlendiğim Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) 2017 yılına kısaca bir göz atacağız.

Son iki yılda olduğu gibi bu yıl da, 2017’de yaptığımız dernek faaliyetlerini değerlendireceğim.

6. dönem yönetim kurulumuzun sona erdiği bu sezon, yine birbirinden değerli ve önemli birçok faaliyete imza koyan Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, sezonu aralık başında yaptığı yılsonu balo ve şampiyonayla tamamlamıştı.

Derneğimiz bu sezonu oldukça yoğun ve dolu dolu faaliyetlerle geçti. Bir yılda klasiklerimizle birçok gezi, sergi ve yarışlar gerçekleştirildi. Klasik araçlarımız bizler için çok değerli ve kıymetlidir.

Özenle koruyup, bakımlarını yaptığımız yaşlı dostlarımızla oldukça hoş ve eğlenceli aktiviteler gerçekleştirdik. Yönetim kurulu arkadaşlarım ve #teamclassic ekibimizle çok yorucu fakat çok da neşeli saatler geçirdik. 12 aylık bir yılın her döneminde klasik otomobil faaliyeti yapmak hem bizler için hem de araçlarımız için sorunludur. Sıcak ve yağmurlu hava, hem araç hem de sürücü için zordur. Bu yüzden 7 ay gibi süre içerisine onca faaliyeti sığdırmak ve başarıyla gerçekleştirmek özveri ve emek ister.

Bizler bu sezonu geçmiş yıllara oranla büyüyen üye sayımızla birlikte oldukça kalabalık katılımlarla gerçekleştirdik. Hedeflerimizi yönetim kurulu arkadaşlarımla ve yönetimde olmayıp bizlere destek veren dostlarımızla birlikte daha ileriye götürmek ve daha kaliteli organizasyonlar sunmak için çok çalıştık.

2017 yılını tamamladığımız sezonda, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin neler yaptığını kronolojik olarak bir göz atalım. Tabii tek sayı yetmeyeceği için iki sayıda faaliyetlerimizi gözden geçireceğiz.

Yeni yılın herkese sağlık, mutluluk getirmesini, tüm dileklerinizin gerçekleşmesini, küslerin barışmasını temenni ederim. Mutlu, klasikli yıllar dilerim. Ne varsa esgilerde var.
Neler yaptık?

1-Her sezon öncesi üyelerimizle birlikte görüş alışverişinin gerçekleştirildiği ve gerekli bilgilerin verildiği sporcu toplantısı 10 Şubat günü yapıldı. 2017 sezonunun planlaması yapılarak faaliyet takvimimiz yayınlandı. 12’nci kez yapılacak Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası şeklinde geçecek sezonumuzda katsayılar ve puanlar açıklandı.

2- 19 Mart Pazar günü, 2017 klasik otomobil sezonuna geleneksel hale gelen ve bu yıl yedincisi tekrarlanan “Tekerlekler Cirilensin Gezisi”yle adeta Gazimağusa’yı fethettik. Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla yapılan gezimizde istikamet Gazimağusa’ydı. Tarihi ve kültürel dokusuyla en önemli şehirlerimizden Gazimağusa Namık Kemal Meydanı 90 klasik aracımıza ev sahipliği yaptı.

3-Yılın ilk rallisi NG Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Ltd sponsorluğunda 30 Nisan Pazar günü yapıldı. Bu yıl üçüncü kez tekrarlanan, 49 otomobille tamamlanan ralliye, birçok yeni üye ve yeni klasik sever ilgi gösterdi. Yarışta iddialı ekipler arasından sıyrılmayı başaran ve ilk kez klasik otomobil rallisine katılan 1969 Ford Mustang Fastback arabasıyla Tolga Tekin-Bedia Tekin çifti sıralamada en üstte yer almayı başararak genel klasman birincisi geldi.

4- Derneğimize yıllardır önemli katkıları bulunan Yakın Doğu Üniversitesi’yle bu yıl 20/21 ve 22 Mayıs’ta “Klasik Otomobil Festivali” yapılması kararı alındı. 20 Mayıs Cumartesi günü Lefkoşa Girne Kapısı Mücahitler Parkı’nda sekizinci kez gerçekleştirdiğimiz Açık Hava Klasik Otomobil Sergisi, 89 aracın katılımıyla gerçekleştirildi. En güzel klasik araç seçimi ise heyecanlı ve çekişmeli geçti. Halk oylamasıyla yapılan yarışmada, İsmet Tufan’a ait 1970 model Chevrolet Corvette C2 en çok oyu alarak birinci seçildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Araç Müzesi ve Kuzey Kıbrıs Klasik Jaguar Derneği sergiye araçlarıyla katılarak destek verdi. Sergimizi 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ve milletvekili Hasan Taçoy da ziyaret etti.
5- 21 Mayıs Pazar günü festivalin ikinci gününde dördüncü kez tekrarlanan Yakın Doğu Üniversitesi Klasik Otomobil Rallisi, Lefkoşa Dereboyu Yakın Doğu Bankası önünden start aldı.

54 klasik otomobilin kayıt yaptırdığı yarış oldukça zorlu geçti. Zorlu yarışı geçen yılın birincisi ve 2016 yılı klasik otomobil ralli şampiyon ekibi 1979 model Mercedes Benz 350 SL otomobilleriyle Ali-Pembe Kelebek ailesi oldu. Daha evvel de aramıza araçlarıyla gelen İzmir Klasik Otomobil Derneği (İZKOD) de Dernek Başkanı Murat Akarsu önderliğinde 9 klasik araç ve 21 kişiyle festivalimize katıldı. Altı gün bizlerin konuğu olan ekibe, festival programını baştan sona takip eden misafirlerimize ayrıca Türkiye’nin en büyük klasik otomobil envanteri ve müzesi sahibi Fevzi Keskinoğlu da eşi Sıdıka Keskinoğlu da eşlik etti. 153 klasik araca ev sahipliği yaparak düzenlenen ve üç gün süren “YDÜ Klasik Otomobil Festivali” tamamlanmış oldu.

(devam edecek)

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104