'Klasik'lerle unutulmaz bir gün

Yarış sezonu NG Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Ltd. rallisiyle başladı.
Değerli dostum Gökhan Necipoğlu’na konuyu açıp “gel bir klasik otomobil faaliyeti yapalım var mısın?” sorumun üzerinden üç yıl geçti. Gökhan kardeşim aile kuruluşu olan, ülkemizin eski ve önde gelen güzide kuruluşu Cahit Necipoğlu Ltd’in direktörlerinden. Ablası Duyal Köprülü Necipoğlu ile beraber şirketi yönetiyor.

Çok kıymetli markaların distribütörlüklerini üstlendi. Bunlardan biri de Türkiye’nin seramikte söz sahibi markası Nafi Güral (NG) Kütahya Seramik.

2015 yılında Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği olarak başlattığımız NG Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Ltd. işbirliğindeki faaliyetimiz, klasik otomobil rallisi olarak düzenlenmişti. Bu yıl da üçüncüsünü, geçtiğimiz pazar günü tekrarladık. Dernekteki Asbaşkanlık görevimin yanı sıra geçen yıl yarışları bırakıp, yarıştıran konumuna geçmemin üzerinden de bir yıl geçmiş. 2016 yılında bu yarışın bendeki önemi, benim kariyerimdeki ilk klasik otomobil ralli direktörlüğü oluşudur. Bu yıl daha da tecrübe sahibi olarak startını verdiğimiz yarışta, yine birbirinden kıymetli otomobiller ve klasik severler ilgi göstermiş, 49 araba start almıştı. Bugün hem bir klasik sever olarak hem de bir yönetici gözüyle bu faaliyeti değerlendireceğim.

Yarışa hazırlık

3. NG Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Ltd start alıyor.
Bu faaliyet esnasında çok güzel dostluklar kazandım. Özellikle Kütahya Seramik’ten Ahmet Öz Bey, Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral Bey ve gizli kahraman, değerli dostum, bu faaliyetlerin baş mimarlarından Bölge Müdürü sevgili Ateş Karaova Bey. Huyumdandır… Yaptığım veya yapacağım işlerdeki çalışmalarımda oldukça hassas ve mızırımdır. Kabul ediyorum. Başak burcuyum ve sanırım tüm özelliklerini taşıyorum. Faaliyetin selameti ve sağlıklı yürüyebilmesi adına, katılan, katkı koyan herkesin sorunsuz ve güzel bir hafta sonu faaliyeti geçirmeleri adına oldukça titiz ve özenle çalışıyorum. Tabii ki yönetim kurulumuzla birlikte.

Bu dönemde telefon ve mail trafiği inanılmaz had safhada olur. Özellikle yarışa bir hafta kala gece gündüz mesajlar, mailler, telefonlar susmak bilmemekte benim için. Ateş Bey ve Gökhan kardeşim bu konuda tam destek verdiler. İşte bu yüzden, bizler de bu kişilere karşı sorumluluk adına işimizi tam ve düzenli yapmaktayız.

Yaptığımız ilk toplantıda tarih konusunda mutabık kaldık ve yarışın startının yine Gazimağusa yolu üzerindeki Cahit Necipoğlu Elite mağazasında yapılmasını kararlaştırdık. Ateş Bey’in yoğun iş temposu ve seyahatleri arasında çalışmalar başladı.

Finiş yeri birkaç alternatif arasından, sponsorlar ve bizler tarafından seçildi. Karpaz sahil şeridinde, Kaplıca’da geçen yıl faaliyete geçen sevgili dostum Mert Girgen’in sahibi olduğu Skali Restoran’da yapılmasına karar verildi. Skali ismi, restoranın üzerinde bulunduğu tepenin adıymış. Sordum öğrendim. Tarihi Kıbrıs mimarisinde tasarlanmış, az sayıda konaklama odaları ve harika bir manzarası var. Havuz kısmı adeta denizin içindeymiş görüntüsü veriyor. Tabii daha yeni bir yer, kendini zamanla geliştireceğine inanıyorum.

Yarış öncesi kafamda güzergahı oluşturmaya başladım. Çeşitli araştırmalardan sonra yolun ‘kabasını’ almak için dernek başkanım ve yol arkadaşım İnanç Babaliki’yle yollara düştük. Yine girilmemiş, geçilmemiş yolları keşfettik. Yarım gün kadar turladıktan sonra finişe ulaşıp sevgili başkanımın tabaklar dolusu patates çipsi eşliğinde soğuk biralarımızı içtik.

Ben en az üç sefer daha aynı yolu geçtim. Geçerken içimden yarışmayı olan özlemimi hissettim. Yarış hazırlamak oldukça hassas ve ince iş. Dakikalar, mesafeler hayatımda yapmadığım kadar matematik ve formül dolu dosyalarım. Özellikle yol notu kısmı eğlenceli ve bir o kadar da özentili bir çalışma. Tabii bu biraz da benim seçimim. Herkesin yol notlarını aldıklarında açıp, rahat yol bulabileceği, eğlenebileceği ve günün sonunda saklayıp hatıra olarak tutulabilecek bir ‘eser’ nidasıyla çalışmalarımı tamamlıyorum.

Birincilik sürpriz ailenin

Startta her şey yenilenmiş. Start noktasında kırmızı halı bile serilmiş. Yarış öncesi yeni üye ve yeni klasik severler adeta yarışa akın etti.

Öncesinde benim yanıma da tabiî ki. İş yerimde adeta küçük yarış kursu açmış gibi hissetim kendimi bir an. İlk kez katılacak dostlarıma, anlayacakları ağızdan anlatmaya çalıştım. Esasında bu bir ısınma turu ilk katılanlar için. İkincisi daha hakim olarak devam eder her zaman. Yol notlarını derneğimizin en önemli katkı sağlayan kuruluşu YDÜ matbaasında arkadaşım, dostum Hüseyin Aşkaroğlu’yla hazırlayıp bastık.

En kaliteli kağıtlarda, en güzel baskılarla. 85,5 kilometre uzunluğunda olan yarışta ilk başta biraz zorlayarak yakın köylerin içinde özel etaplar hazırladım. Bir klasik yarışçının en korktuğu bölgeler, karışık köy yollarındaki etaplardır. Kendimden biliyorum. Demirhan, Beyköy ve Değirmenlik içlerinde geçen ilk etap ardından eski dağ yolundan Beşparmaklar geçilerek sahil şeridinde üçüncü özel yapıldı. Alagadi güzergahı ardından artık sıra eski yola inilerek harika deniz şeridi geçildi. Bahçeli köyü altındaki Küçük Erenköy çıkışında denize sıfır bir yerde izaz ikram yaptık.

Olmazsa olmaz Halil Saygınlı abimin meşhur Fatte Aba tatları arasında. Dördüncü etap biraz sürprizdi. Tatlısu yolu üzerinde bir alt yol keşfettik. Yaklaşık 5 km uzunluğunda. Yeni asfaltlanmış. Burada, bu yıl yeni bir yarış tekniği üzerinde bir ‘antrenman’ yaptık. Fakat bu antrenmanı kimse finişe gelene kadar bilmedi. Hem benim hem de yarışmacıların bu yeni uygulamada ne kadar başarılı olduklarını görebilecekleri bu etabı da atlatarak beşinci etaba geçtik. Aynı gün Tatlısu mevkiinde bir de triatlon yarışması vardı. Yollar bisikletçi doluydu. Yarış öncesi aldığım bilgiler doğrultusunda geçeceğimiz etabın bisikletçilere denk gelmemesi için zamanları ayarladım. Tatlısu çemberi-Zambak Ahşap evleri arasındaki son özel etabı da geçerek finişe ulaştık. Harika bir atmosferde ve havada herkes masalarına oturmuş birçoğu yarışı yorumluyordu.

Ödül töreninde ise bir değişiklik yaptık. BRTK’da sevilen sabah programı ‘Günün Rengi’ sunucusu Ceren Aksu, bizlerle birlikte faaliyeti takip etti üstüne de bir güzel de ödül töreninin sunumunu yaptı. Yarış öncesi başkanım ile beni, canlı yayın konuğu olarak çıktığımız programdan sonra klasiklere ilgi gösteren Ceren Hanım’la sanırım daha birçok faaliyette birlikte olacağa benziyoruz.

Yine bu yarışta bir ilk yaparak özel etaplara sponsorlar bulup isimlerini verdik. İlk özel etaba Cahit Necipoğlu Ltd özel etabı, son etaba da Skali Restoran özel etabı adlarını koyduk. Bu etaplardaki ideal süreye en yakın gelen etap birincisine bu sponsorlar tarafından hediyeler takdim edildi.

Sevgili Mert kardeşim, biraz bonkör davranarak o etabın birincisine iki kişilik bir gece konaklama hediye etti. Kendisine bir kez daha teşekkür ederim. Ödüller yine Kütahya Seramik’ten. Özel seramik üzeri baskı ve çerçeve olarak tasarlanarak 60’a yakın seramik dağıtıldı ve haliyle de ağırdı.

Özellikle ödül seremonisi sırasında kadın yarışmacıların fotoğraf pozu verirken, seramikleri taşımakta zorlandıklarını gözlemledim. Yarışta o kadar yoğun ve koşuşturmacanın içerisinde, her şeyin kontrol altında olmasına önem verdim. Neticeleri dostum Hasan Süt çıkardığında gerçekten kim, ne derece yaptı farkında değildim ilk.

Sonra baktım ki ilk kez yarışan neşeli aile, yeni üyemiz Tolga-Bedia Tekin, yanlarında birkaç aylık Tibet bebekle 1969 Mustang otomobilleriyle genel klasman biricisi gelmiş.

İkincilik belki de şu an yarışanlar arasında en tecrübeli büyüklerim Ertan ve Ayşe Namlı’nın, üçüncülük ise kalabalık aile ekibi sevgili dostlarım İsmet ve Ayşe Tufan ile çocukları Su ve Ateş kardeşlerin oldu. Her şey tamamlanıp gün ağarınca çok sevdiğim abim, büyüğüm Ali Köroğlu, o muhteşem neşeli sohbeti ve esprileriyle, İnanç başkanım, Faik arkadaşımız, Gökhan kardeşim, Ateş dostum, Mert arkadaşımın rakı-balık ikramlarıyla o sohbet muhabbet, her şeye değdi, tüm yorgunluğumu üzerimden aldı.

Yıldızlar çıkana kadar yedik içtik güldük eğlendik. Allah iyiliğini versin Ali abim, karnımıza kramplar girdi sahiden gülmekten. Yarış sonrası özellikle sponsorlardan ve katılan değerli klasik severlerden pozitif geri dönüşümler olması beni bir o kadar daha mutlu etti. Bu yarışta sağ salim herkes finişe ulaşmıştı.

Bu bizim için çok önemliydi. Kazasız, sorunsuz herkes finiş görmüştü. Bazı kontrol dışı bölümlerde sorunlar olmuşsa da affola. Bu güzel hafta sonunu sevgili üyemiz, bana katlanan Fatoş Arca’nın fotoğraflarıyla renklendiriyorum. Katkı koyan, katılan herkese sonsuz teşekkürler bir kez daha. Bir sonraki faaliyette mutlaka görüşmek üzere.
 

 

 

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110