Konut sahibi olmak isterken dolandırılmak

Yıllardır vatandaşlarımız emlak mağduriyeti yaşıyor. 2004 Annan Planı referandumu sonrası inşaat patlaması oldu, bir hayli sözde müteahhitler ortaya çıktı, yurt dışından insanlar geldi konut yapmak iddiasıyla. Tabii ki sonuç felaketti. O dönem bu sektörün yükselmesi, ekonomide kısa süreli suni bir zenginlik yaratsa da sonrasında telafisi imkansız beton yığınları ve dolandırılan çok sayıda insan ortaya çıkardı.

Öyle bir yıkım yaratıldı ki yıllarca etkisi devam etti. Dolandırılan insanlar, yıllarca hakkını alamadı.

Sonrasında da dönem dönem ev sahibi olacağını düşünen insanlar dolandırıldı, parasını kaptırdı.

Yıllar geçti ama dertler bitmedi, halkın dolandırılma yöntemleri değişti.

Bu kez de emlak yolsuzlukları baş gösterdi. Ev sahibi olmak isteyenden, ev kiralayacak olana kadar birçok insan dolandırılıyor.

Şu anda mahkemesi süren, evrak sahteleme odaklı emlak yolsuzluğu da insanları şok etti.

Bu tür olaylar bitmek bilmiyor ve tedbir alınması gerekiyor.

Emlakçılar Birliği’nin bu konuda yasa beklentisi var, nitekim yasa tasarısının yakında yasallaşacağı söyleniyor.

Devletin vatandaşını, dolandırıcı sahte müteahhitlerden, sahte emlakçılardan koruması gerekiyor.

Devletin, emlak sahibi olmak isteyen vatandaşları, dolandırıcılara karşı bu kadar savunmasız bırakmaması gerekir.

Sonuçta bu gibi olaylar dün, bugün başlamadı, yıllardır benzer sorunlar yaşanıyor.

Vatandaşların da daha bilinçli olması, dolandırıcıların ağına düşmemesi, hukukçulardan yardım alması gerekiyor.

Bu çerçevede Lefkoşa Park Evleri sakinlerinin sıkıntısına bakacak olursak, bu sorunların her tarafımızda olduğunu görüyoruz. 9 sendikanın memurlarını, faizsiz ve uzun vadeli ev sahibi yapma planı ve 3 yıl içerisinde bitirilme vaadiyle 2010 yılında hayata geçirilen bir proje var. Ancak proje tam 10 yıldır bitmedi. Lefkoşa Park Evleri sakinleri bir araya gelerek eylem yaptı, basına bilgi verdi.

Yapımını Yap EL Enterprise Ltd’nin üstlendiği evlerin satılması için hazırlanan katalogda spor merkezi, güvenlik bakımı, eczane, sağlık odası gibi alanların da olduğuna işaret eden site sakinleri, şu anda içinde yaşadıkları sitenin kendilerine gösterilen gibi bir site olmadığını, üstüne bir de ayda 150 TL aidat talep edildiğini söyledi.

Söz konusu sitenin, projeye göre 3 yıl içinde bitmesi gerekirken hâlâ bitmediğine işaret eden site sakinleri, şu bilgileri verdi:

“Geçen zaman içinde Yap El Enterprise Ltd’e Altınbaş Holding de ortak oldu. Siteye hız verileceği söylendi. Ancak aralarında çıkan anlaşmazlıktan dolayı tüm hisseleri Altınbaş Holding aldı ve çalışmalara başladı. Bu işe çok sevinmiştik fakat onlar da aynı şekilde bizleri yıllarca oyaladı. Bizlere gösterilen ve satışa sunulan katalog ve broşürlerdeki siteden eser yok. Ayrıca taahhüt ettikleri zamanda bitmedi. Site 9’uncu yılına girdi. Seneye borcumuz bitiyor. Bazı kişiler ise çok daha önceden borçlarını ödeyip koçan talep etmelerine rağmen koçanlar da hazır değil…”

Haziran ayında kendilerine bir yazı gönderilerek 150 TL aidat talebinde bulunulduğunu ifade eden site sakinleri, sitede tek verilen hizmetin, su dağıtımı için motor odası ve motorların elektriği, çevre aydınlatmasında yanan birkaç lamba ve vidanjör hizmeti olduğunu vurguladı. Sakinler, bu hizmetlerin karşılanması için de Değirmenlik Belediyesi’nden 4.50 TL’ye alınan suyun 8.50 TL’den satıldığını iddia etti. Site yapılırken kurulan arıtma sisteminin de hayata geçirilmediğini ve atılı durumda olduğu için çürüme tehdidi altında olduğunu aktaran site sakinleri, sitede kullanım için yapılan 3 su deposunun 1 tanesinin çalışır durumda olduğundan sitede su sıkıntı da yaşandığını kaydetti. Bu insanlar, hızlı bir şekilde site bitirilmesini istiyor.

Bu konuda ilk kez haber yapmıyoruz. Bu siteyi daha önce defalarca haber yaptık, bu insanlar defalarca sorunlarını anlattı ama değişen bir şey olmadı. Ev sahibi olmak isteyen insanlar bu kadar çile çekmemeli. Bu gibi sorunlar son bulmalı. Ülkemizde davalar çok uzun sürdüğü için bu işleri kolaylaştıracak bir mekanizma yaratılmalı, devlet vatandaşının dolandırılmasına izin vermemeli.

YORUM EKLE

banner75