Konut yönetimleri salgın sürecinden nasıl etkilendi?

   Yeni tip Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri kuşkusuz ki site ve rezidans yönetimleri… “Kat maliklerinin sağlıklarının ve mülklerinin değerlerinin korunması için toplanan aidatların doğru şekilde harcanması lazım”, profesyonellik bu dönemde ön plana çıkıyor.

   Yeni tip Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri site ve rezidans yönetimleri. Salgının etkileri konutların hizmet gereksinimlerini de değiştiriyor. Havuzlar, sosyal tesisler gibi ortak alanların kapatılması, ziyaretçi sayılarının düşmesi hizmet gereksinimlerinin azaldığı, aidatları düşmesi gerektiği yönünde bir algı yaratıyor. Gün içinde çalışanların işe, çocukların okula gitmesiyle boşalan siteler, gönüllü ve zorunlu izolasyon, evden çalışma uygulamaları, okulların kapalı olması gibi nedenlerle artık çok daha yoğun kullanılıyor.

   24 saat dolu olan ve günde üç öğün yemek yapılmaya başlanan evler çok daha fazla çöp üretiyor, elektrik, gaz, sıcak su kullanıyor, içme suyu tüketiyor. Değişen alışveriş alışkanlığına bağlı olarak evden siparişlerin artması güvenlik noktalarındaki yoğunluğu önemli ölçüde arttırıyor. Korona pozitif teşhisi koyulduğu halde genel durumu iyi olduğu için evlerinde karantinaya gönderilen çok sayıda hasta sakininin olması temizlik ve dezenfeksiyon gereksinimlerini en üst seviyeye çıkarıyor. Özellikle merkezi ısıtma ve soğutma bulunan binalarda klima santralleri, fan-coiller gibi cihazların bakımlarının yapılması enfeksiyon yayılımının engellenmesi bakımından büyük önem taşıyor. Evden çalışma, uzaktan eğitim ve sürekli haber alma ihtiyacı internet altyapısının kullanımını artırıyor ve kesintisiz hizmet gerektiriyor.

   Profesyonel yönetim firmaları bir yandan artan giderlerle mücadele ederken bir yandan hem kat maliklerinin hem kendi çalışanlarının sağlıklarını korumak için olağanüstü tedbirler almak zorundalar. Tesis yönetim firmaları ve yöneticileri, salgının ilk günlerinden beri alınabilecek tedbirler ve başarılı uygulamalar ile ilgili yoğun bir bilgi paylaşımı içindeler. Doğru ekipman, ürünler ve en yeni teknolojilerle dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Tüm çalışanlarına maske, eldiven, siperlik, tulum gibi gerekli kişisel koruyucu donanımları dağıtıp kullanımları konusunda eğitimler veriyorlar. Sitelere giriş çıkışlarda hem kendi personellerine hem ziyaretçilere hem de sipariş getiren kuryelere temassız ateş ölçümü yapıyor ve kayıt altına alıyorlar. Tedarik zincirlerini gözden geçiriyor ve temininde sorun yaşanması olası malzeme ve parçaları belirleyerek satın almaları gerçekleştiriyorlar.

   Fiili giderlerin düşürülmesi adına gerekli tedbirlerin planlanması, enerji yönetim politikalarının gözden geçirilmesi, acil olmayan bakımların ertelenmesi, gereksinim duyulmayan personeller için kısa çalışma ödeneklerinden yararlanılması gibi tedbirler alınmaktadır. Bu konulardaki kararların, özellikle personel eksiltmeye yönelik olanların profesyonel yöneticiler tarafından alınmalı. Örneğin bir resepsiyon görevlilerinden belirli durumlarda vaz geçilebileceği düşünülse de özellikle asansör kurtarma iletişiminin resepsiyona bağlı olduğu durumlarda gerekli önlemler alınmadan böyle bir karar verilmesi hayati sonuçlar doğurabilir. Uzman olmayan kişiler tarafından elzem görülmeyen peyzaj bakımlarının yaz başında yapılmaması birçok değerli bitkinin kaybedilmesine yol açabilir. Unutulmamalıdır ki içinde yaşadığımız binalar ve teknik sistemleri binalardaki hizmetlerin kesintisiz devam edeceği varsayılarak tasarlanıyor.

   Peki demirbaş alım bedellerine ilişkin toplanan bedellerin ertelenebilir mi? Bu konuda toptan bir yaklaşımı doğru değil. Yine örnek verecek olursak binanın yangın güvenliğine ilişkin bir demirbaş yatırımına yönelik bedeller planlandığı gibi toplanmaya devam edilmeli ancak örneğin şezlong alımı spor aletlerinin yenilenmesi gibi demirbaş alımları ertelenmelidir. Kat maliklerinin maddi manevi zararlara uğramaması açısından başlamış işlerin yarım bıraktırılması, imzalanmış sözlenmelerin feshedilmesi gibi hususlarda teknik ve hukuki uzman görüşlerine başvurulmalıdır.

   Sonuç olarak kat maliklerinin sağlıklarının ve mülklerinin değerlerinin korunması adına bu dönemde ihtiyaç duyacakları özel hizmetlerin verilebilmesi, bütçelerinin doğru şekilde yönetilmesi ve toplanan aidatların doğru şekilde harcanmasının sağlanması ancak profesyonel yönetim firmaları ve deneyimli yöneticiler sayesinde mümkün olacaktır.

YORUM EKLE

banner75