Köpeklerde bazı davranışların anlamları

Köpeklerin bazı davranışları evcilleştirilmelerine rağmen kendilerine kalmış vahşi yaşam dürtüleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu hareketlerin bazılarını anlamlandırmakta zorlanmamıza rağmen kendilerince bunların birer anlamı ve gerekliliği vardır.
 

Yenmeyecek maddeleri çiğneme veya kemirme

Çiğneme veya kemirme işlemi köpeklerin meraklarını gidermek ve tanımak için yaptıkları normal bir harekettir. Özellikle yavru köpekler genç yaşta bunu yaparak maddeleri ve çevresindeki objeleri tanımaya çalışırlar. 4-6 haftalık eniklerin dişleri çıkmaya başladığı dönemde bu hareket oldukça fazla gözlenir. Ayrıca dişleri ve çene kaslarının güçlenmesi için bu hareket oldukça önemlidir. Fakat bu süreçte kemirilen maddeler büyük önem taşır. Örneğin pabucunuzu veya kanepeleri kemiriyorsa onu uyarmalı ve bu hareketi sonlandırmalısınız. Aksi takdirde büyüdüğü zamanda ayni hareketleri tekrarlayarak size zarar verecektir. Kemirmesini istediğiniz materyalleri ona vermelisiniz. Örneğin yapay bir kemik veya lezzetlendirilmiş köpek ödülleri, bu iş için uygun olabilir. İstemediğiniz bir materyali kemirdiği zaman onun ilgisini dağıtarak o hareketten vazgeçmesini sağlamalı ve ona telkin etmelisiniz.
 

Toprağı kazıp çukur açma
 

Bu davranış köpeklere atalarından kalmış bir vahşi yaşam dürtüsüdür. Köpekler toprağı kazarak kendilerine sığınak hazırlar. Bazen sıcak havalarda serin yüzeylere ulaşmak, oyun oynamak veya gıdalarını saklamak için çukur açabilirler. Karnı tok olan ve o an gıdayı tüketmek istemeyen köpekler gıdasını saklamak için çukur açıp onu gömebilirler. Ayni hareketi ev içerisinde halıyı eşeleyerek, yemeğini kanepenin altına veya yastıkların altına saklayarak da yaptıklarını sanmış olabilirler. Gebe köpeklerin doğum zamanına yakın günlerde kuytu köşelere çukur açarak kendilerine ve yavrularına güvenli bir sığınak hazırladıkları içgüdüsü ile çukur açtıkları görülmektedir. Bunlar hep vahşi yaşamdan kendilerini korumak için kazandıkları davranışlardır.

 

Yavrularını yeme (Kannibalizm)
 


Dişi köpeklerde tıpkı insanlarda olduğu gibi yüksek annelik dürtüsüyle donatılmışlardır. Fakat bazı durumlarda yavrularını yiyebilirler. Bunun birkaç sebebi olduğu düşünülmektedir. Bunlar arasında;

•Eğer anne yavrunun hasta veya yaşama şansı olmadığını düşünüyorsa yavrularını yiyerek ortadan kaldırabilir.

•Gebelik sırasında üretilen progesteron hormonu anneye sakinlik verir. Bu hormonun yetersiz üretimi ve doğumdan sonra iyice azalması annede agresyon oluşturarak bu davranışa sebep olabilir.

•Bazı istenmeyen gebeliklerde, sürünün kalite niteliğinin bozulacağını düşünen anne yavrularını yok edebilir.

•Tecrübesiz olan anneler göbek kordonunu veya yavru kesesini yemeye çalışırken yanlışlıkla yavruya da zarar veriyor olabilir.
 

Dışkı yeme (Kaprofaji)
 

Dışkı yeme davranışı insanları köpeklerinden soğutan veya tiksindiren bir davranış olması bakımından oldukça dikkat çekici bir durumdur. Özellikle kafesinin içine dışkılayan köpeklerin bunların içinde sindirilmemiş besin öğeleri bulunması durumunda bu alışkanlığı kazanabileceği bilinmektedir. Dolayısı ile dışkının erken vakitte oradan uzaklaştırılması faydalı olacaktır. Alışkanlık kazanmış köpeği bu davranışından vazgeçirmek oldukça zordur.

 Ayrıca kötü ve yetersiz beslenen veya sindirim problemi yaşayan köpeklerde oluşacak mineral madde eksikliklerine bağlı olarak ta bu davranış şekillenebilir. Bu gibi durumlarda hekiminize danışarak beslenme şartları iyileştirilmeli ve gerekli mineral takviyesi yapılmalıdır.


 

Pisliklere sürünme
 


Bu davranışın sebebi halen tartışmalara açık olup iki ana sebep üzerinde durulmaktadır. Bunlardan birincisi köpeğin istemediği kokulardan kurtulmasıdır. Örneğin bizim kullandığımız bir parfüm olabilir. Bize güzel gelen bu koku köpek için kötü olabilir ve bundan kurtulmak isteyebilir. Lider olan veya baskın olan bir köpeğin başka bir köpek tarafından üzerine işenmesi durumunda köpek bundan kurtulmak isteyecek ve dışkı, leş gibi keskin kokulara sürtünerek bundan arınmak isteyecektir. İkinci sebep ise kendi kokusunu gizlemek istemesidir. Özellikle avcı köpekler kendi kokularını gizleyerek avına sokulmak isterler. Keskin kokulu pisliklere veya rakibinin kaçamayacağı bir hayvana ait dışkılara sürünmek çok ustaca bir av taktiğidir.
 

Köpeklerin sık sık burnunu yalaması
 


 Köpeklerin burunları üzerindeki devamlı nemli olması gereken bölgenin, koku analizinde büyük önemi vardır. Burnu nemli olan köpek daha iyi koku alır. Kokular bu bölge üzerinde analiz edilerek tanınır. Analiz işlemi tamamlanınca, artık eskimiş olan bilginin silinmesi gerekir. Bu nedenle, köpeğin sık sık burnunun üstünü yaladığını görürüz. Eğer köpeğiniz ateşlenirse, bu bölge kuruyacağı için koku alamaz ve iştahı da azalarak yemeği reddeder.

 

YORUM EKLE

banner75