Köpeklerde dış kulak yolu hastalıkları

Köpeklerde dış kulak yolunun hastalıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Kulak kepçesi sesin toplanarak kulak yoluna iletilmesini sağlayan bir organdır. Kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan bölüm ise dış kulak yolu olarak adlandırılır ve her iki oluşumun hastalıkları dış kulak yolu kapsamında incelenir. Özellikle yaz aylarında daha sık banyo yaptırılması, pisi pisi otu, başak taneleri, kum, kulak kiri birikintisi kulak yolunun yangısal hastalıklarına sebep olabilir. Kulak yolunda kaşıntıya sebep olacak nedenler (kulak uyuzu, mantar vb) baş bölgesinde kaşıntılara sebep olmaktadır. Aşırı kaşınmalara, bit pire enfestasyonlarına, arı vb. böcek sokmalarına, kulak kepçesi travmalarına bağlı olarak kulak kepçesinde kan Toplanması (kulak hematomu) yine en sık karşılaştığımız vakalar arasındadır. Daha nadir olarak kulak kepçesinde hiperplaziler (küçük üremeler) ve bunlara bağlı kulak yolunun kapanması gibi vakalarda vardır.

Hastalığın ilk dönemlerinde hayvan sahibinin rahatsızlığı fark etmesi zor olabilir. Bu da vakanın daha fazla ilerlemesine yol açmaktadır. Hastanın göstereceği ilk semptomlar; sürekli kafasını sallamak, hasta olan kulağın tarafına doğru başını eğik tutmak, ayakları ile kulağını kaşımak isteği, kulak içerisinde oluşan kirli bir akıntı ve pis koku görülebilecek olan belirtilerdir. Kulak kepçesi üzerindeki tüylerin dökülmüş olması veya küçük kanamaların olması, kepçenin iç yüzeyinin kızarık kalınlaşmış ve nemli olması kulak yolunda bir hastalığın olduğunun habercisidir. Vakanın bekletilmesi veya hekime geç başvurulması olayın hem kronikleşmesine hem de tedavi sürecinin uzamasına sebep olacaktır. Kulak kepçesinin şişmesi ve bölgenin ağrılı olması, dik kulaklı köpeklerde kepçenin aşağı doğru düşmesi yine belirtiler arasındadır. Bahsedilen semptomlar görüldüğü zaman en kısa sürede gerekli kontrolün yapılması için hekiminize başvurmanız gerekecektir. Aksi takdirde vaka daha ileri aşamalara geçip orta kulak iltihaplanması veya kulak zarının zarar görmesi ve işitme kaybı gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Hastalıktan korunmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle en sık yapılan hatalardan biri banyo esnasında kulakların içerisine su kaçırılmasıdır. Bu nedenle baş bölgesine çok fazla su tutmadan elimizle hayvanın yüzünü yıkamalıyız. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra mutlaka kulak içerisini kuru bir pamukla silip temizlemeliyiz. Bazı köpek ırklarının kulak hastalıklarını yatkın olduğunu unutmamalıyız. (Cockerspaniel, English setter, German Shepherd, Bassethoundvs). Bu hayvan ırklarından birine sahipsek düzenli olarak köpeğimizin kulağını temizlemek ve kontrolünü yapmak faydalı olacaktır. Bunun dışında düzenli olarak iyi bir kulak temizleme solüsyonu ile yapılacak olan rutin temizlik hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır.

Unutmamalıyız ki onlar dertlerini bize sadece yaptıkları hareketler ve sesler ile anlatabilirler. Dolayısı ile onlara zaman ayırmayı asla ihmal etmemeliyiz.

YORUM EKLE

banner107

banner75