Köpeklerde istenmeyen gebelikler ve önlenmesi

Köpek yetiştiriciliğinde en önemli sorunlardan bir tanesi istenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmasıdır.

Köpekler bilindiği üzere yaklaşık 6 ayda bir kızgınlık gösterirler ve çiftleşme eğilimi içerisine girerler. Bu dönemde sadık olan dostlarımız huzursuz, sürekli bağırma veya uğurlama ve en önemlisi evden kaçma eğiliminde olurlar.

Buna bağlı olarak istemediğimiz gebelikler ortaya çıkabilmektedir. Bu gebelikler ırkların birbirine uyumlu olmamasına ve anne köpeğin iyi bakım koşullarına sahip olmayışına bağlı olarak, kötü sonuçlar veya terk edilen eniklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Dünyaya gelecek yavruları kendi kaderlerine veya ölüme terk edeceksek, bu gebeliğin en baştan engellenmesi en doğru karar olacaktır. Bu amaçla yapılacak en insancıl ve radikal çözüm, yavrusunu almayı düşünmediğimiz köpeğimizi kısırlaştırmak olacaktır. Bu hem başıboş gezen ve ölüme terk edilen, barınaklara atılan sahipsiz köpek sayısını azaltacak, hem de iyi bakım ve beslenme koşullarına sahip olmayan anne köpeklerin hayatlarını riske atacak kontrolsüz doğumların önüne geçecektir.

Eğer köpeğimizi kısırlaştırmak istemiyorsak veya daha sonraki dönemlerde yavru almak istiyorsak, o zaman hekim kontrolünde uygulanacak yöntemlere başvurmak gerekir. Bu bağlamda kızgınlık sürecinin ertelenmesi söz konusu olur. Burada uygulanacak olan hormonların bilinçli bir şekilde ve doğru zamanda yapılması önem kazanmaktadır. Gelişi güzel uygulanan hormonların hiçbir faydası olmayacağı gibi anne köpeğin hayatını riske atacak ve normal siklus düzenini bozacak sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Tüm bunlara rağmen eğer istenmeyen veya riskli olan bir gebelik durumu söz konusu ise, gebeliğin erken dönemlerinde (ilk 10-12 gün) sonlandırılması gerçekleştirilebilir. Bu işlem kısırlaştırma operasyonu ile yapılabileceği gibi, bir takım ilaçlar ile de yapılabilmektedir. Fakat uygulanacak olan ilaç protokolü mutlaka hekim tarafından ve düzenli olarak muayenesi yapılarak uygulanmalıdır.

Sokak hayvanlarının azaltılması ve ölüme terk edilmesi konusunda uygulanacak işlemlerin en başında bu bahsettiğimiz önlemler ve tedbirler gelmektedir. Lütfen duyarlı olalım ve hekimimize bu konu ile ilgili ne yapılabileceğini danışalım.

YORUM EKLE

banner107

banner75