Köpeklerde mantar hastalığı dikkat!

Mantar toprakta yaşayan bir materyaldir. Birçok mantar türü hava akımları yardımıyla etrafa saçılır ve yine aynı şekilde geniş alanlara yayılır. Isıya oldukça dayanıklı olan ve sudayken bile uzun süreler yaşayabilen mantar sporları, solunum sistemi ya da cilt üzerinden bedene giriş yapar. Köpeklerde cilt hastalıklarıyla oldukça sık karşılaşılıyor, mantar da bunlardan biri. Köpeklerde mantar hastalığı birçok farklı türde görülür. Mantara neden olan etken, köpeklerin kıl köklerine yerleşir, ikincil bakteriyel enfeksiyonlar ile birleşince ortaya mantar hastalığı çıkar ve folluculitis (mantar hastalığının neden olduğu kıl kökü iltihaplanması) oluşur.
 

Köpeklere mantar nasıl bulaşır?
   Mantar oldukça bulaşıcı bir hastalıktır ve köpeklere de birçok farklı yolla bulaşabilir. Direkt temas (mantar hastalığı olan bir başka köpekle) köpeklere mantar hastalığı bulaştırabilir. Bunun yanı sıra enfekte bir hayvanın kurulandığı havlu ile kurulama, fırça ile tarama da köpeklere mantar bulaşmasına sebep olabilir.
 

Mantar hastalığının belirtileri:
   Hastalık etkeni dış ortama son derece dayanıklıdır. Belirtiler kimi durumlarda çok şiddetli olurken kimi köpeklerde çok hafif olarak seyretmektedir. Mantar, köpeklerde pek çok değişik klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lezyonlar baş, boyun, kulak dipleri, patiler ve vücudun muhtelif yerlerine yerleşebilir.
   Mantar enfeksiyonu çok genç veya yaşlı köpeklerde, köpek barınaklarında, pet shoplarda, köpek otellerinde daha yoğun oranda görülmektedir. Dökülme, sınırları belirgin ve lokal odaklar şeklindedir ve odaklar çoğu zaman dairesel bir görüntü oluştururlar. Zamanla tüysüz alanlar genişler ve birbirleriyle birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek diğer bulgulardandır ve hastalık genellikle hızlı yayılma eğilimindedir. Rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz belirtiler ise;
   - Kaşıntı ve kızarıklık
   - Kıllarda dökülme kırılma, kepeklenme
   -1 cm yarıçaplı büyüklükten, bir el ayası büyüklüğüne varan oranlarda kabuklanmalar
   - Ateş
   - İştahsızlık ve kilo kaybı
   - Gözde iltihaplanma
   - Nefes almada güçlük
   - Tırnaklarda kuruma, dökülme, kulak içi enfeksiyonları, kabuklanmalar
   - Nadir de olsa vücutta hem mantar hem uyuz etkenleri aynı anda görülebilir. Bu tür durumlarda tedavide tek yönlü seçimler yanlış olabilir.
   Mantar, köpeklerin kulak kanalında oldukça sık görülür. Köpeklerde kulağın anatomik olarak düşük olması, hava almayı engellemekte bu da mantar etkeninin oluşması için uygun ortam oluşturmaktadır. Özellikle yüzmeyi seven köpeklerde yüzme sonrası kulak temizliği yapılmazsa kulakta mantar enfeksiyonu ihtimali artar. Benzeri durumlarda kulak temizleyiciler, kurutucu tozlar ve özel kulak damlaları kullanmak gerekir. Köpeklerin kulak mantarları inatçıdır tekrar nüksedebilir. Belirtileri ise kaşıntı, pis kokulu akıntı, ağrı duygusu, başın özellikle o tarafa doğru eğimli olması ve ateş olabilir. Kesin tanı ise ancak klinik muayene ve deri biyopsisi ile konulabilir.

 

Hayvanlarda mantar tedavisi
   Mantarlar inatçı olabilirler. Fakat veterinerinizin uygun gördüğü ilaç tedavisiyle yenileceklerdir. Bazı gerekli durumlarda tıraş ya da dezenfeksiyon yapılır. Tedavi süresince evcil hayvanınızın mümkün olduğunca dar bir alanda bulunması gerekir. Bazı mantar türleri insanlara geçebilir, fakat evinizde birden fazla evcil hayvanınız varsa, durum onlar için daha sakıncalıdır. Dolayısıyla, enfeksiyonlu dostunuzu tedavi süresince tek bir odada bulundurmanız en iyisi olacaktır. Bunun yanı sıra;
   -Çevre dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Dostunuzun bulunduğu odayı 15 günde bir dezenfekte etmeniz gerekecektir.
   -Özellikle mantar etkeninin bulunduğu alanların etrafı tıraş edilmelidir.
   -Hızlı yayılan mantar tiplerinde veterinerinizden onaylı, ilaçlı şampuanlarla yıkama yapılmalıdır.
   -Tedavi iyileşme görüldüğünde bırakılmamalı, 4-8 hafta boyunca devam etmelidir.

YORUM EKLE

banner75