Kredi kartımı kontrol edemiyorum

Sevgili Ayla Hanım, 33 yaşında, evli ve iki çocuk annesiyim. Çalışan bir kadınım. Aylık kazancım oldukça yüksektir. Ancak benim ciddi bir sorunum var. Kredi kartıma çok yükleniyorum. Kredi kartımı elime aldım mı, bana bir şeyler oluyor sanki ve gereğinden çok alışveriş yapıyorum. Bazen de eşime ait hesabın ek kartını kullanmak zorunda kalıyorum.

Bu hayatımın önemli bir sorunu haline geldi. Eşimle de çok sık tartışıyoruz. Beni, tehdit etmeye başladı. Kartlarımı iptal ettirecekmiş. Paramı kontrol edemiyormuşum diye söylenir. Bana çok çıkışır. Biliyorum haklıdır ama o üstüme geldikçe, ben daha fazla bir şeyler almaya ihtiyacım varmış gibi hissederim.

Kendimce bazı önlemler aldım ama işe yaramadı. Limitimi düşürdüm.  Maaşımın çoğunu kredi kartıma yatırdığımdan, mecbur kaldım ve tekrar yükselttim.

Yanımda nakit para olsun diye uğraştım bir ara. Olmadı. Borçlarım dağ gibi.

Ne yapacağımı şaşırdım. Aslında, iki yerine bir almayı başarsam, sorun çözülecek gibi gelir bana.

Sizce benim düzelmem mümkün mü?

Lütfen bana yardım edin.

Rumuz: YOK


Elbette bu durumu düzelmek mümkündür. Zaten, oldukça yerinde çözümler bulmuşsunuz sadece uygulamada inatçı olamamışsınız.

Öncelikle, bu konuda, inatçı olmanız gerekmektedir. Uygulanabilir küçük adımlar atarak işe başlamalısınız. Bunun yanında, sevdiğiniz, güvendiğiniz yakınlarınızın desteğini almalısınız. Özellikle eşinizin size destek olması gerekmektedir.

Size önerim, evdeki maddi sorumluluklarınızı öncelikle gözden geçiriniz. Hatta, bunları listeleyiniz.  Devredebildiklerinizi, eşinize devrediniz. Bir ödeme planı yaparak, geriye dönük borçlarınızı eritmeye öncelik veriniz. Bu konuda, bankanızdan da destek isteyiniz.

Eşinizin size en büyük desteği, nakit para ile günü geçirmeniz konusunda, finans sağlamasıdır. Kartınızı kullanmadan sınırlı bir bütçe ile denemeye başlayın. Evin günlük ihtiyaçlarını belirleyin ve sadece onların alışverişini yapın.

Nakit para kullanmaya alıştığınız zaman, daha tasarruflu davrandığınızı fark edeceksiniz. Cebindeki paranın azaldığını bire bir yaşamak, önemli bir durdurucu kuvvettir. Bunu fark etmişsiniz zaten. Sadece uygulama fırsatı bulamamışsınız.

Gelelim, size. Bu davranışınızın altında yatan bir neden vardır. Öyle bir neden ki, gereksiz bir şeyler almaya başlıyorsunuz ve bu alışveriş sürecinde kendinizi çok iyi, rahatlamış hissediyorsunuz. İşte bu nokta, sizin fütursuzca alışveriş yapmanızın nedenidir. İçeride bir yerde, rahatlamaya ihtiyacı olan bir genç kadın var. Bir şekilde, yüklenmiş, dolmuş, bunalmış belki huzursuz ve mutsuz.

Bulduğunuz, önünüze çıkan kolay yöntem, kredi kartınızı hesapsız kullanmak olmuş.

Bizleri rahatlatan davranışları tekrar etmeye eğilimimiz vardır. Çünkü stres, gerilim, endişe gibi duygusal tepkiler hoş tepkiler değildir ve bunları yaşamak zorunda kalmak, başlı başına sıkıntılı bir süreçtir. İşte bu tip kontrolsüz görünen davranışların altında da bu gerilimli, stres yüklü durumlardan kaçınma arzusu yatmaktadır. Elbette bu yanlış bir taktiktir. Rahatlamak isterken, başka bir zararlıya yakalanırız çünkü.

Bu nedenle hayatınızı bir gözden geçirin. Sizi zorlayan veya kendinizi ihmal ettiğiniz durumları bulmaya çalışın. Bu önemli süreçte, isterseniz bir psikolog ile de görüşebilirsiniz. Yaşamınıza, endişelerinize, gereksinimlerinize bir uzman eşliğinde bakmış olursunuz.

Sonuçta, kendinizi öğrendiğinizde, davranışlarınızın nedenini de anlarsınız. Yaşamınızdaki esas eksiklikleri ve kaygı verici durumları görürsünüz.

Böylece, davranışlarınızı kontrol etme, yönlendirme beceriniz de artar.

Kendinizle ve dünya ile bütünleşmeniz; size huzur ve mutluluk vereceğinden, böyle bir sorun da kalmaz.


 

*

Annem nişanlıma kötü davranıyor
 


Sevgili Ayla Hanım, benim annem ile ilgili bir sıkıntım var. Ben nişanlıyım ve yaza düğünüm olacak. Ancak, benim annem, nişanlıma karşı çok yanlış davranışlar yapmaktadır. Nişanlımı bir türlü kabullenemedi.

Nişanlım çok iyi bir kızdır. Akıllı ve güzel huyludur. Gerçekten, benim için doğru kişidir. Onunla aynı evi paylaşacağım zamanı heyecanla bekliyorum. Ancak annemin ona yönelik davranışları, benim düğünümü engelleyecek diye korkarım.

Nişanlım başta anlayış gösterdi. Ama, annem giderek daha fena olmaktadır. Nişanlımın ailesi de durumun farkında. Anlayacağınız her an durum daha kötü olabilir ve benim cidden yardıma ihtiyacım vardır.

Sorunu çözmek için elimden geleni yaptım. Annemle konuştum. Annemi bir psikoloğa götürmek istedim. Ortalığı ayağa kaldırdı. Ağza alınmayacak hakaretler etti. Nişanlım söz konusu olduğunda, çok değişiyor. Bence, bu davranışlarının farkında bile değil. Kıza kötü bakıyor mesela. Sofrada, tabağına yemek koymuyor. Bir yerden eve geldiğimizde, ona hoş geldin demiyor. Bana sarılıyor, ona arkasını dönüyor.

Durum bu Ayla Hanım. Size yazdıklarımın, fazlası da var ama inanın ne yazmak ne de düşünmek isterim.

Bana yardım edin ve sevdiğim kızı kaybetmeyeyim. Tek istediğim budur.

Rumuz: NİŞANLIMI SEVİYORUM


Annen seni kaybedeceğini düşünüyor, sanırım. Bunun sorumlusu olarak da nişanlını görüyor. Düğün günü yaklaştıkça, daha kötü davranmasının nedeni de bu olabilir. Hiçbir kızı senin için yeterli görmeyebilir.

Peki ne yapmalıyız?

Annenin büyük resmi görmesini sağlamalısın. Büyük resim, yeni bir kız evladın geleceğini gösterir. Oğlunun, eş olarak seçtiğine, iyi anne olması gerektiğini anlatır.

Annen şu anda, kötü bir kayınvalide profili çiziyor ve bunun farkında olmasını sağlamalısınız. Kötü değil, iyi bir anne ve kayınvalide olmaya gayret etmelidir.

Öncelikle, nişanlın dışındaki çekirdek aile üyelerinizin ve varsa nenelerin, dedelerin; annenin olumsuz davranışlarına dikkat çekmeleri iyi olur. Eleştirmekle yetinmeyin, nasıl olması gerektiğini de ona gösterin, anlatın. Senin evliliğin ile seni kaybetmeyecek. İlişkini bozacak davranışları devam ederse, seni incitecek ve bu nedenle belki de kaybedecek. Annenin, sana ve nişanlına iyi anne olmak için, çaba göstermeye ikna olması gerekmektedir. Olumsuz davranışlarını görmezden gelmeniz işe yaramadı. Demek ki, yanlışlarını düzeltebilmesi için onu ikna etmeniz gerekmektedir. Ailesindeki yeni üyeyi kabul edip, ona iyi davranmayı başarması, ailenizin sağlığı için gereklidir.

Onu buna ikna edin.

Artık, oğlu bir başka kadına ait. O kadın da oğluna ait. Onlar bir çifttirler ve büyüklerinden sevgi, şefkat, kabul görmek isterler.

Annen bunları açık ve net anlamalıdır.

Bu davranışı davam ederse, kendini ve ilişkini korumak için, aileden uzaklaşmak zorunda kalabileceğini ancak bunu hiç istemediğini de bilmelidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
BİLİNÇSİZ
BİLİNÇSİZ - 2 ay Önce

Merhaba Ayla hanım, ben 9 yıllık evli 1 çocuk annesi bir hanımım. Çocuktan sonra çalışmadım son aylarda çalışıyordum ancak işten çıkarıldım, bunun yanında çocuk doğumundan beri yıldan yıla çoğalan eşimin sadistliklerine sabır tahammül ediyordum yıldan yıla arttı gecen sene çalışırken ayrılmak istedım ancak o ıstemedı bu sene de kendısı ıstıyor fakat genelde en son bırımız vazgecıyoruz, esasen ben de o gucu kendımde bulamıyorum annemlerle hıc anlasamıyorum, cocugumu kaçgun gormeden durmak ıstemıyorum tam velayetı de eşim vermek ıstemıyor. arada kabul etmese de aldatıyordu ve benı durmadan asagılıyor, işe gırıp ayrı eve cıkmak ısterım ama cok guclu bir kadın olmam gerekıyor sanırım bense ezikliğe aılem tarafında da eşim tarafında da alısmıs bır kadınım. okumus olsam da ezılerek yasadım bu gune kadar. bana akıl verın ayrı eve cıkıp calısmak ıstıyorum bunu ayrıldgımda hemen yapmalıyım oyle degıl mı? tesekkurler.

banner75