11. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

banner37

Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema. 11. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivalinden merhaba.

11. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

On yıldır adamızın kuzey coğrafyasında düzenlenen ve bu yıl on birinci kez perdelerini açacak olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali başlıyor. 3-15 Aralık tarihlerinde, 19:30’da  gerçekleşecek film gösterimlerine Gönyeli Belediyesi yanı sıra AF-SA Lokali, DAÜ Mustafa Afşin Salonu ve Mağusa Gelişim Akademisi, Akçay Kültür Derneği, Değirmenlik Belediyesi Özle Türkel Sosyal Aktivite Merkezi ev sahipliği yaparken gösterilecek çocuk filmlerinden biri için de  Arabhamet Kültür Evi kapılarını çocuklara açıyor.

Festivalin organizasyon komitesinden yapılan açıklama şöyle:

2007 yılından beri devam eden Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, bu yıl 11. kez perdelerini açmaya hazırlanıyor. Festival, sayısı her geçen yıl artan sendikaların/örgütlerin katılımıyla daha da büyümekte, güçlenmekte. Bu yıl 23 organizatör tarafından düzenlenen festivalde, örgütsüz gönüllüler de emek veriyor. Sanatın değerinin para ile ölçülemeyeceğini vurgulayarak, Dünya halklarının ve emekçilerinin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini perdeye yansıtmaya hazırlanan festivalde tüm gösterimler biletsiz ve ücretsiz olarak izlenebilecektir. 

Festival açılış gecesinde katılımcıları Madencilerin Anıları belgeseli ile buluşturuluyor. Ülkemiz mücadele tarihinde çok önemli bir yeri olan 1948 Maden Grevinin 70. Yılı anısına gerçekleştirelecek gösterimin ardından filmin yönetmeni ve bilim danışmanı ile de bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festival programı boyunca “Ben Danıel Blake”, “Gıda Kooperatifi”, “9’dan 5’e”, “Güneşli Pazartesiler”, “Ev Kira, Semt Bizim”, “İnsan Kaynakları” filmlerinin yanı sıra çocuklar için de 2 farklı bölgede “Tavuklar Firarda” filmi gösterilecek.

Festivalin bu yılki sloganı “Sistem Krizde, Mücadele Kadrajda”. Festival sizleri güvencesiz çalışan emekçilerin hayatlarına ortak olmaya, bu adada halkların birlikte yaşayıp birlikte mücadele edebileceğine tanık olmaya, 8 saat çalışma talebini kadınların eylemliliğinde izlemeye, köleliğin hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğini çocuklarla birlikte deneyimlemeye davet ediyor.

Katılımın ücretsiz ve biletsiz olacağı festival ile ilgili tüm duyurulara, filmlerle ilgili bilgi ve festival programına www.iffkibris.org adresinden ulaşılabilir.

İzleyenlerin, her filmde kendinden bir şeyler bulacağı festival tüm halka açıktır.

Düzenleyenler

Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi (AFSA), Alevi Kültür Merkezi, AKDER, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, BES, ÇAĞ-SEN, DAÜ BİR-SEN, DAÜ-SEN, DEV-İŞ, EL-SEN, GÜÇ-SEN, HAK-SEN, Kadın Eğitimi Kolektifi, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, KOOP-SEN, KTAMS, KTMMOB, KTOEÖS, KTÖS, MGA Sinema Klubü, TEL-SEN, TIP-İŞ, Festival gönüllüleri.

Destekleyenler

Radyo Mayıs

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER