114 yıl önce tren seferlerimiz vardı

banner37

114 yıl önce tren seferlerimiz vardı
banner90
banner99

Aslen Mağusalıyım… Lefkoşa’da iş hayatıma başladığım ilk dönemlerde, Mağusa’dan Lefkoşa’ya her gün gidip, geldim. Kimi zaman kendi arabamla, kimi zaman da otobüsle bu yolculuğu yaptım. Akşam saatlerinde işten çok yorgun bir halde çıkıp, 40 dakika daha yol gidecek olmak hayli yorucuydu.

Şu an bu durumda olan onlarca kişi olduğunu da biliyorum ve ne hissettiklerini, ne düşündüklerini çok iyi anlıyorum.

Bir gün evde annem ve babamla sohbet ederken, her gün yapılan bu yolculuğun ne kadar zor olduğundan bahsettim. “Hızlı tren olsa, hemen eve gelsem, işe gitsem” dedim ve annem ile babam ekledi; “Eskiden Kıbrıs’ta tren seferleri vardı” diye. O dönem de bu durum çok ilgimi çekmişti.

Geçtiğimiz gün sosyal medyada gördüğüm bir fotoğraf bana bu sohbeti hatırlattı. Biraz araştırma yaptım.

Kıbrıs’taki trenlerle ilgili fotoğraf arşivine sahip Mehmet Altuner’in 2015 yılında düzenlenen bir etkinlikte Kıbrıs’ın geçmişinde trenlerle ilgili gün yüzüne çıkmamış fotoğrafları ve bilgileri paylaştığını gördüm. Altuner’in bu etkinlikte verdiği bilgiler de oldukça ilgi çekici…

Kıbrıs’ta ilk tren seferleri 1905’te başlamış, 1951 yılına kadar da devam etmiş. Mağusa’dan başlayıp Lefke’ye ve Evrykhou’ya kadar uzanan tren rayları, 1905’ten 1916’ya kadar Mağusa-Lefkoşa arası, 1916’dan sonra da Güzelyurt’a kadar daha sonra ise Trodos dağlarında bulunan Evrykhou köyüne kadar uzatılmış.

Yani tam 114 yıl önce adamızda tren seferleri yapılıyordu…

21 Ekim 1905’te ilk sefer Lefkoşa ve Mağusa olmak üzere 2 sefer olarak düzenlenmiş. Trenler, Mağusa Lefkoşa arasındaki mesafeyi 2 saatte kat ediyormuş. Lefkoşa’dan gelen tren, Larnaka yolu istikametinden seyrederek, şimdiki İtimat’ın oradan 200 metrelik tünele girip eski hastanenin yanından yeryüzüne çıkıyor, limana gidip Otello Kalesi’nin yanındaki kapıdan surlar içine girip, geri dönüyormuş.

122 kilometre uzunluğundaki çizgi

üzerinde 10 istasyon ve 27 durak vardı

banner134
Rum basınında da Kıbrıs’taki demiryoluyla ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Trodos dağlarında bulunan Evrychou köyünün güney terminali olan eski demiryolu garında “Kıbrıs Demiryolu Müzesi” restore edilip, halka açılmış. Vatandaşların günlük hayatlarında, küçük ve büyük değişikliklerde rol oynayan müzede, orijinal belgeler, çizimler, fotoğraflar, Kıbrıs demiryollarından nesneler, istasyon ve tren modelleri sergileniyor. Müze bahçesinde ise iki eski vagon yer alıyor.

Kıbrıs Haber Ajansı tarafından yayımlanan bir yazıda şöyle deniliyor:

“İngiliz Döneminde, Babıali’ye ödenen vergilerden dolayı Kıbrıs büyük ekonomik zorluklar yaşamaktaydı. Yol ulaşımı hemen hemen yok denilecek kadar azdı. Ulaşım sadece at arabalarıyla yapılıyor, mallar eşek sırtında taşınıyordu. 1905 yılında çalışmaya başlayan Kıbrıs Demiryolu, taşımacılık sektörünü yükselten yenilikçi bir proje olarak karayolu ağını kalkındırarak, ticaretti teşvik eden bir unsur olarak kabul edildi. Dar, küçük ve yavaş ilerleyen söz konusu demiryolu, 1905’ten 1951 yılına kadar çalışmaya devam etti.

1905 yılının Ekim ayından tamamlanan ilk bölüm Mağusa’yı Lefkoşa`ya bağlıyordu. Bunu Lefkoşa - Omorfo (31 Mart 1907) ve Evrichou (14 Haziran 1915) demiryolları izledi.

122 kilometre uzunluğundaki çizgi üzerinde 10 istasyon ve 27 durak vardı. Mağusa’dan başlayan demiryolu Mesaori (Meserya) ovasından geçerek Lefkoşa’ya ulaşıyordu. Oradan da pek çok duraktan geçerek Omorfo’ya gidiyordu.

Bunun dışında Kıbrıs’ta, Skouryiotissa, Mitsero, Kalavaç ve Limni`den maden ve mineralleri taşıyan daha başka küçük maden yolları da bulunmaktaydı.

Demiryollarının çalıştığı dönemde yer alan ciddi ve ölümcül kazalar çok azdı. Bu kazaların çoğu, trenin raydan çıkması ve yasaların çiğnenmesi nedeniyle, ya da yayaların ve hayvan arabalarının karşıdan karşıya dikkatsizce geçmesi ya da kavşaklarda trenlerin motorlu araçlarla çarpışması sonucu ortaya çıkıyordu.

Demiryolu, köyleri kentlere bağladı, posta ve telegrafları o güne kadar izole olan bölgelere yani köylere taşıdı, ticaretin gelişmesine katkıda bulundu ve istasyonların bulunduğu bölgelerde yerleşim arttı.

Demiryolu tüm çalışma hayatında toplam 7 milyon 348 bin 643 yolcu ve 3 milyon 199 bin 934 ton yük ve posta taşıdı.

İkinci Dünya savaşı döneminde Kıbrıs demiryolları, Lefkoşa’da bulunan Kraliyet Hava Kuvvetleri havalimanına Mağusa’dan asker, erzak ve cephane taşımacılığında çok önemli bir rol oynadı.

Kıbrıs demiryolları ekonomik nedenlerden dolayı kapatıldı. Sürekli çalışma sonucu, lokomotifler ve demiryolu eskimeye başladı. Hükümet bunların yenilenmesi için çok para ödemek istemiyordu. Bunun yanı sıra, bu arada gelişen karayolu taşımacılığı ile rekabet etmesi de çok zordu”.

Kıbrıs Demiryolları Müzesi, Trodos dağlarındaki Evrychou köyünde bulunan eski demiryolları istasyonundadır. Rum Eski Eserler Dairesi 1932 yılında kapatılan bu alanı 2002 yılında Eski Anıt olarak açıkladı ve restore çalışmaları 2005 yılında yapıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEVLÜT BAKİ
MEVLÜT BAKİ - 1 yıl Önce

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz . Bu konuyu gündeme taşıyıp KKTC hükümetine arz edebilirsiniz niye olması MAGOSA LEFKOŞA GÜZELYURT arası tren veya tranbay hangisi daha ekonomik ise

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75