14 film, ‘Altın İskender’ ödülü için yarışacak

banner37

Selanik Uluslararası Film Festivali, bugün başlıyor

banner87
14 film, ‘Altın İskender’  ödülü için yarışacak
banner90
banner99

Murat OBENLER

   Bu yıl “Overview Effect-Genel Bakış Etkisi, Gezegenlerarası Bütünlük Deneyimi” temasıyla gerçekleşecek 60. Selanik Uluslararası Film Festivali, bugün başlıyor.

   Araştırmacı ve yazar Frank White’ın 1987 yılında, Dünya'nın manzarasını uzaydan ilk kez gördüklerinde ve dünyayı bütünüyle (sınırsız, sınıfsız ve sosyal-kültürel-dini farklılıklardan arınmış) algıladıklarında astronotların emsalsiz duygularını tarif etme niyetiyle adlandırılan olgudan yola çıkılan 60. TIFF’de uluslararası yarışmada, 14 film Altın İskender ödülü için yarışacak.

Andreadakis: Genel Bakış Etkisi aynı zamanda bir eylem çağrısıdır

   TIFF Direktörü Orestis Andreadakis festival teması olan  “Genel Bakış Etkisi” nin dünyaya, hayata, kendimize uzaktan nasıl baktığımızla ilgili olduğunu söyleyerek  “Bizi Dünya'da birbirimizden ayırmış görünen şeylerin, onlara bir mesafeden baktığınızda, ortadan kaybolduğunu keşfettik. Astronotların sınırları, sınıfları, sosyal, kültürel ya da dini farklılıkları görememesi, dünyadaki yaşamın sert/ağır gerçekliğini fark etmelerini sağlar. Genel Bakış Etkisi sadece bilişsel bir kaymaya yol açmaz, aynı zamanda bir eylem çağrısıdır ” dedi.    

   Andreadakis, festivalin genç Yunanlı sanatçıları uluslararası yarışma filmlerini izleyerek kendi orijinal işlerini yaratacaklarını da kaydetti.

Çok önemli 5 sinemacının toplu gösterimleri olacak

   60. TIFF bu yıl beş seçkin sinemacının toplu gösterimlerini düzenliyor. Yugoslav sinemasının efsane yönetmeni Dusan Makavejev, Katalan yönetmen Albert Serra, İngiliz Joanna Hog, Yunanlı Gregory Markopoulos ile Amerikalı Robert Beavers’ın filmleri izleyiciyle buluşacak.

   Festivalde bu yıl Katalan sinemasının önemli yönetmeni Albert Serra 7 uzun ve 1 kısa filmi  ve orta sınıfı yansıtan filmleriyle tanınan İngiliz sinemacı Joanna Hogg tibute gösterimleri ile onurlandırılacak Balkan Survey bölmünde ise Yugoslav sinemasının anarşist ismi Dušan Makavejev’in tribute olarak filmleri gösterilecek.  

   “Temenos’a Doğru: Gregory Markopoulos ve Robert Beavers” bölümünde bir İngiliz rock müzisyeni ile bağımsız film ve video artisti küratörünün çalışmaları başlığında 12 filmlik bir seçki yer alacak.

Türkiye’den “Kızkardeşler”, “Nuh Tepesi” ve “Aidiyet” filmleri gösterilecek

   Türkiye’den bu yıl öne çıkan önemli filmlerin ekip katılımıyla yer alacağı 60. TIFFF’de “Komşuyla Karşılaşmalar” bölümünde Burak Çevik’in son filmi “Aidiyet”, “Balkanlara Genel Bakış” bölümünde ise Emin Alper’in “Kızkardeşler” ve Cenk Ertürk’ün “Nuh Tepesi” filmleri gösterilecek. Yönetmen Tarık Aktaş da “Komşuyla Karşılaşmalar” bölümünde jüri üyesi olarak görev yapacak.


   2-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek AGORA’da ise 15 proje (15.Crossroads Ortak Yapım Formu), 12 film (Yapım aşaması marketi) ve 190 (Uluslararası film marketi) film katılımcısı yer alacak.
    Crossroads (Kavşak) bölümünde Kıbrıs, Almanya, Fransa ve Yunanistan ortak yapımı Myrsini Aristidou’nun yönettiği “Irıs” filmi, Erol Mintaş’ın yönettiği Fransız yapımı “Leyla” yer alırken,  Yapım Öncesi bölümünde Türkiye’den Barış Hancıoğulları’nın yönettiği, Soner Alper’in yapımcılığını üstlendiği “Leyla Once Again” filmi yer alacak.


   Selanik Locarno Uluslararası Endüstri Akademisi’nin (Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz’e yönelik) 4.ayağı TIFF’de gerçekleşecek ve buna İstanbul Bağımsız Film Festivali adına Berfin Demirat da katılacak. Avrupa Kadın Federasyonu(Kuruluşu) (EWA) Mentoring Programında ise Türkiye’den yapımcı Zeynep Atakan da yer alacak.


   Bu yıl Yunan Sineması İlk Gösterim bölümünde Stavros Pampallis’in yönettiği Yunanistan/Güney Kıbrıs ortak yapımı  “Siege On the Liperti Street” filmi gösterilecek. 
   Amerikan sinema tarihinin en önemli bağımsız sinemacılarından usta Kült sinemacı John Waters’in seçtiği 10 film festivalde gösterilirken 3 gün boyunca katılacağı festivalde “This Filthy World” adlı tek-kişilik bir gösteri ve ustalık dersi sunacak William Burroughs’un Çöpün Papası olarak adlandırdığı usta isme sinemaya katkılarından dolayı bir de onur ödülü verilecek.


   Festivalde Yunan yönetmen Nikos Koundouros’un eserlerinden oluşan “Büyük Sergi” de Limandaki A Salonu’nda açılacak. Yunan yönetmen ve müzisyen The Boy (Alexandros Voulgaris) tarafından seçilecek 10 film de 1980’leri filmler yoluyla festivale taşıyacak.   Bu yıl genç sanatçılar tarafından festivalin 60 yıllık tarihini yansıtan ve geçmişi bugüne ve geleceğe bağlayan bir çizgi roman kitap hazırlanacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108