19 tarihi eser yıl sonuna kadar yenilenecek

banner37

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi eş Başkanı Takis Hadjidemetriou'ya göre, Kıbrıs'ta toplam 19 tarihi eser ve sit alanı üzerindeki restorasyon çalışmalarının 2020'nin sonundan önce tamamlanması planlanıyor.

19 tarihi eser yıl sonuna kadar yenilenecek
banner90
banner99

Yenilenmesi planlanan en önemli kültürel yapılar arasında, Lefkoşa'nın son yıllarda yıkılan Venedik surlarının bazı bölümleri, Yialousa'daki Archangel Michael Kilisesi, Salamis Arkeolojik Sit Alanı yakınındaki Ayios Sergios ve Bacchus kilisesi ve antik kalıntılar yer alıyor.

Projenin kapsamlı bir sunumu Salı günü Lefkoşa'daki Ledra Palas'ta yapılacak. Hadjidemetriou Cyprus Mail'e “Bu tadilatlar herkes için çok büyük önem taşıyor” dedi.

banner134
“Bu proje sayesinde ülkedeki herkese, herhangi bir siyasi iklim ne olursa olsun Kıbrıslı Rumlar ve Türkler arasındaki işbirliğinin hala mümkün olduğuna dair net bir mesaj gönderiyoruz.

“Komitenin yürüttüğü her projenin arkasında her iki toplumdan da sürekli ve aralıksız bir çalışma var. Ortak mirasımız ve ortak değerlerimiz, iki toplumlu işbirliklerimizin temel taşlarıdır ”dedi Hadjidemetriou.

Devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle bazı anıtların yenileme çalışmalarının ertelendiğini ve bu durumun kaçınılmaz olarak tüm projeyi yavaşlattığını sözlerine ekledi ve “Ancak yıl sonundan önce 19 tarihi eserin tüm tadilatlarını tamamlayacağımıza eminim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75