4 Kıbrıslı şairin şiirleri müzikle harmanlandı; “Şiirlerde Yaşayanlar”

banner37

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin projesi Güzelyurt Gelişim’in yorumuyla hayata geçti

4 Kıbrıslı şairin şiirleri  müzikle harmanlandı;  “Şiirlerde Yaşayanlar”
banner90
banner8

Murat OBENLER
 

   Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin hayatını kaybetmiş şairler Pembe Marmara, Kaya Çanca, Fikret Demirağ ve Filiz Naldöven’in şiirlerinden Kıbrıs’ın köklü müzik gruplarından Güzelyurt Gelişim besteleri ve seslendirmesiyle “Şiirlerde Yaşayanlar” CD projesi hayata geçti.

   Albüm tanıtımı yarın saat 21.00’de Lefkoşa Surlariçi’nde Delfino Bar’da olacak.

   Birlik Başkanı Tamer Öncül ve grup üyelerinden karikatürist, besteci ve ses sanatçısı Mustafa Tozakı ile albümü konuştuk. Şiir ile müziğin harmanlandığı sohbetimiz Öncül ve Tozakı’nın anlattığı birçok anı ile de daha da keyifli hale geldi.
 

Öncül: Bu isimleri Fikret Demirağ Şiir Festivali ve 21 Mart Dünya Şiir Günü etkinlikleri belirledi
 

SORU: Şair olarak Pembe Marmara, Kaya Çanca, Fikret Demirağ ve Filiz Naldöven’i seçerken herhangi bir dönem, özellik veya kriter çerçevesinde mi hareket ettiniz?
ÖNCÜL: Bu isimleri biraz da Fikret Demirağ Şiir Festivali ve genç yaşta yitirdiğimiz Kaya Çanca’nın Abohor’daki evinde her 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde gerçekleştirdiğimiz şairleri anma etkinliği belirlemiştir. Güzelyurt Gelişim grubunun elemanı arkadaşlar her yıl Festivale katılıp Fikret Demirağ’dan şiirlerini şarkı yapıyorlardı. Kaya Çanca’nın evinde düzenlenen şairleri anma etkinliğine birçok şairin yanı sıra Neşe Yaşın’ın Güney Kıbrıs’taki öğrencileri de katılıyordu. Oraya katılan Güzelyurt Gelişim’den müzisyen arkadaşlar Kaya Çanca’dan da şiirleri besteleyip şarkılar yapmışlardı. Arkadaşlarımızın Pembe Marmara ve Filiz Naldöven’in şiirlerinden yaptıkları şarkıları da vardı. Bu albüm tüm bunların birleşimidir diyebiliriz.

SORU: Sizin idealinizde başka bir proje mi vardı?
ÖNCÜL: Biz Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği olarak yitirdiğimiz 6 şairden şiirleri şarkılaştırarak 2020 Mart ayındaki Dünya Şiir Günü’nde tanıtımını yapmayı düşünüyorduk ama Korona süreci birçok şeyi olduğu gibi bizim etkinlik planlarımızı ve düşüncemizi da sekteye uğrattı. Kayıtlara Kasım 2019 gibi başladık ve 2020 Ocak sonunda bitirdik. CD’yi Mayıs sonu çıkarabildik. Tabii zaman ve bütçenin kısıtlı olmasından dolayı 4 isim seçtik. Yeterli sayı ve zaman olsaydı bu sayı 8 de olabilirdi.
  

Tozakı: Büyük özverilerde bulunarak tamamladık

banner134
 

SORU: Şiir seçimi, besteleme ve kayıt süreci nasıl yapıldı?
ÖNCÜL:
Biz birlik olarak şiir seçimini müzisyen arkadaşlara bıraktık.
TOZAKI: Elimizde kayıtları yapılmış besteler vardı. Diğer parçaları da Halil Akansel ve ben seçerek 2019 sonu ve 2020’nin başında besteleyerek kayıt yaptık. Stüdyo Lefke’deydi ve müzisyenler maddi-manevi büyük özverilerde bulunarak projeyi tamamladık. Bizlerin yıllardır kurduğu iyi ilişkileri sonucunda gerek stüdyo kayıt gerekse İstanbul’daki basım aşamalarında maliyetleri minimuma çektik. Süreçte Kültür Dairesi’nin de katkısı oldu. Müzisyenlerin hiçbiri para almadı. Kazım Özalp kayıt-mixing-mastering için inanılmaz çalıştı.

SORU: Bu işin besteleme ve seslendirme kısmında Güzelyurt Gelişim olduğuna göre bu CD’nin grubun karakterini ne kadar yansıttığını söyleyebiliriz?
TOZAKI: Besteleri Halil Akansel ve ben yaptık. Yaptığımız parçaları birbirimize vererek tekrardan dinledik. Kayıtları da vokal olarak yine Halil, ben, Hasip Akgürgen, İzlem Akansel ve Sibel Tozakı yaptık. Tabii ki müzikalite olarak bir ortak karakterden söz edebiliriz. Benzeyen sadece sounddur, besteler farklıdır.

 

SORU: Ülkemizde şair açısından da müzisyen açısından da iyi bir durumdayız. Şiir ve müziği buluştuğu çalışmalar neden sınırlı sayıda kalıyor?
ÖNCÜL: Şair öncelikle kendi kitabını basmak ister. Ülkede destekler de sınırlı olduğu için çoğunlukla şairler kendi cebinden de vererek kitabını basabiliyor. En çok satış yapan şair arkadaşların bile ancak maliyeti karşılayabileceği bir ülkede yaşıyoruz. Tabii Zeki Ali’nin Haji Mike ile yaptığı çalışma, en son bu yıl başındaki Güzelyurt Gelişim’in hayatta olan ve olmayan şairlerin şiirlerinden besteledikleri parçalardan oluşan “Hoşça Kal” albümü var. Ümit İnatçı-Can Tufan ikilisinin bir çalışması çok yakında çıkacak. Şirin Zaferyıldızı’nın bir projesi olduğunu biliyorum. Bir de her şiir şarkı yapmak için uygun değildir. O yüzden şair sayısı ve şiir kitap sayısı yanıltıcı olabilir.

 

SORU: Peki bu CD’nin tanıtımı için ne düşünüyorsunuz?
ÖNCÜL: Birlik olarak 30 Haziran Salı gecesi saat 21.00’de Lefkoşa Surlariçi hisar üstündeki Delfino Bar’da CD’nin tanıtımını yapacağız. 28 Haziran’da vefat eden Filiz Naldöven’in ve 22 Haziran’da vefat eden Hakan Çakmak’ın ölüm yıldönümüne çok yakın olan bu tarihteki geceyi onlara ithaf edeceğiz. O gece şarkılarımızı Güzelyurt Gelişim grubundan elemanlarla bu iki değerli arkadaşımız anısına söyleyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75