banner6

'5 yılda 500 portre'

banner37

Yıltan Taşçı ve Geçitkale Belediyesi ortak proje yürütüyor

'5 yılda 500 portre'
banner151

Aliye ÖZENCİ

   Yıltan Taşçı’nın sekizinci fotoğraf sergisi ‘Geçitkale’nin Yüzleri II’ sanatseverler tarafından beğenildi.

   Geçitkale Belediyesi ile ortak proje yürüten Taşçı, 5 yılda 500 Geçitkaleli’nin resmini çekecek.

   Resimler ise daha sonra kitaplaştırılacak.

 

Portreler kitaplaştırılacak

 

SORU: ‘Geçitkale’nin Yüzleri’ projesi nasıl ortaya çıktı?

TAŞÇI: Sergi bir projenin ürünüdür. Geçitkale Belediyesi, Geçitkale’de yaşayan 500 kişinin 5 yılda portresini çekmemi istedi. Amaç, Geçitkale’de yaşayan insanları belgeleyip bir kitapta toplamaktı.

   Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, projesini açıkladığı zaman çok sıcak baktım ve kitaplaşacak bu portrelerin sergilenmesini de önerdim. Öztaş, bu fikri çok yerinde buldu ve geçen yıl ‘Geçitkale’nin Yüzleri I’ sergisini Geçitkale’de açtım. 2 Kasım’da da ikincisini gerçekleştirdik.

   Bu proje çerçevesinde, resimler 500’e ulaşana kadar herhalde üç sergi daha olacak. Keşke bu projeyi birçok belediyemiz de benimseyip hayata geçirse. Böylece gelecek kuşaklar için önemli bir belgesel çalışma gerçekleştirilmiş olur.

 

SORU: Portrelerini çektiğiniz yüzlerin yaş aralığı nedir?

TAŞÇI: Geçen yıl açılan ‘Geçitkale’nin Yüzleri I’ sergisinde 75 yaş üzerindeki kişilerin fotoğraflarını çekmiştim. Bu yılki sergide 70-74 yaş arasındaki kişilerin portreleri çekildi. İkinci- üçüncü sergide 65-69 yaş arası kişiler görüntülenecek.

 

SORU: Sergilerin çoğu insan odaklı… “Lefkoşa’nın Yüzleri”, “100 Yüz”, “Son 1001” ve benzeri sergilerinizde hep insan odaklı çalıştınız bunun özel bir nedeni var mı?

TAŞÇI: Sanat insan içindir ve insansız fotoğrafı çok eksik buluyorum. Tabii ki doğa, manzara ve benzeri çalışmalar yapan fotoğrafçılara saygı duyuyorum. Bu, bir tarz meselesi…

 

SORU: Yine insan odaklı sergileriniz olacak mı?

TAŞÇI:  Tabii ki… Şu an üzerinde çalıştığım iki projem var; ‘Ünlü Yüzler’, ‘Yüzlerin Sözleri’.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 15:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110