banner6

500 yıllık tarih yeniden hayat buldu

banner37

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Gürpınar köyündeki Maronit Ayia Marina Kilisesi’nde yürüttüğü koruma çalışmasının sona ermesi nedeniyle etkinlik düzenlendi.

500 yıllık tarih yeniden hayat buldu
banner151

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, geçmişi 16. Yüzyıl’a dayanan kilisedeki koruma çalışması Avrupa Birliği tarafından finanse edildi ve UNDP-PFF’in teknik katkılarıyla gerçekleştirildi.

Gürpınar kökenli Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların  katılımıyla bugün gerçekleştirilen etkinlikte, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsicisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hadjidemetriou, Avrupa Komisyonu Ofisi Sorumlusu Michale Foresti, UNDP-PFF sorumlusu Tiziana Zennaro ve Maronit Başpiskoposu Youssef Soueif birer konuşma yaptı.

Tuncay, Cumhurbaşkanı Akıncı ve KTBK’ya teşekkür etti

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Başkanı Ali Tuncay, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na Ayia Marina Kilisesi’nin restorasyonuna verdikleri destek için teşekkür ederek, onların desteği olmadan Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak bu işi başaramayacaklarını vurguladı.

“Gürpınarlı Kıbrıslı Türk ve Maronitlerin yeniden bir araya gelmesine katkı

Gürpınar köy camisinin yeniden yapılmasına başlanmasıyla birlikte 1963 yılında Kıbrıslı Türklerin köyü terk etmesiyle sekteye uğrayan birlikteliği yeniden inşa etmek amacıyla önemli bir adım atıldığını, sadece eserleri yeniden inşa etmediklerini, aynı zamanda akraba olan Gürpınarlı Kıbrıslı Türkler ve Maronitlerin yeniden bir araya gelmesine katkıda bulunduklarını kaydetti.

Engeller kalksın çağrısı

Tuncay, kültürel miras ve kültür farklılıklarının artık çatışmaya değil, her iki toplumun işbirliği, barış ve refah içerisinde yaşamasına katkıda bulunan bir unsur haline gelmesi gerektiğine vurgu yaparak kültürel mirasın korunmasının artık Kıbrıs sorununun bir parçası olmaktan çıkartılması ve korunmasına uygulanan tüm uluslararası engellerin kaldırılması için çağrı yaptı.

Hadjidemetriou: Koruma çalışması çok önemli bir gelişme

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum Başkanı Takis Hadjidemetriou, askeri bölge içerisinde bulunan Ayia Marina Kilisesi’nde yapılan koruma çalışmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, bunun yanı sıra benzer durumda Lefkoşa’da bulunan Ayios Iacovos ve Ayios Georgios kiliselerinde de çalışma yapılacağını anlattı.

“Dün imkansız olan bugün gerçekleşti”

Tüm bu eserler askeri bölgelerde olduğu için yakın zamana kadar erişilmez olduklarını düşündüklerini ifade eden Hadjidemetriou, dün imkansız olanın bugün gerçekleştiğini söyledi.

Hadjidemetriou, hiçbir şeyin imkansız olmadığını, istendiği zaman, karşıdaki kişiye samimiyetle ve insanlıkla yaklaşıldığı zaman her şeyin mümkün olduğunu vurguladı.

Foresti: Maronit ve Türkler için duygusal bir anlam taşıyor

Avrupa Komisyonu Ofisi Sorumlusu Michale Foresti, Ayia Marina Kilisesi’ndeki etkinliğin geçmişte köyde birlikte yaşayan Maronit ve Türkler için duygusal bir anlam taşıdığını ifade etti.

Foresti, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nde dini ve dini olmayan anıtların korunduğunu ve restore edildiğini, bunun farklılığa yönelik olan önem ve saygının göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

Dinlemek isteyenler için mesajın oldukça belirgin olduğunu ifade eden Foresti, adada yaşayan insanların birlikte çalışabildiği, birbiriyle konuştuğu ve birbirlerini anladıkları ve başarılar elde edip birlikte kutlama yaptıklarına vurgu yaptı.

“Gelecek yıl 2 milyon Euro katkı”

Foresti, Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne verdikleri desteğin devam edeceğini ve önümüzdeki yıl 2 milyon Euro ilave katkı yapacaklarını belirtti.

Zennaro

UNDP-PFF sorumlusu Tiziana Zennaro, kiliseye erişime olanak tanınması ve yeni bir yolun yakın zamanda açılmış olmasının, kültürel mirasın korunması programının insanların tarihini korumanın yanı sıra daha büyük politik başarılar açısından da çığır açabileceğinin gerçek bir örneği olduğunu belirtti.

“Maliyeti toplam 160 bin Euro”

Zennaro, projenin toplam maliyetinin yaklaşık 160 bin Euro olduğunu, bunun da çok küçük bir finansmanla ne kadar çok şeyin yapılabileceğinin bir diğer örneğini oluşturduğunu kaydetti.

Spehar: Çalışmalar insanlar arasında güven ve yakınlaşmaya büyük katkıda bulunuyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsicisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin takdirle takip ettiği başarılı çalışmalarının insanlar arasında güven ve yakınlaşmaya büyük katkıda bulunduğunu, ayrıca bütün ada için bir ilham kaynağı olduğunu ifade etti.

Ayia Marina Kilisesi’nde yürütülen koruma çalışmasının genç nesillerin kendi kültürel miraslarıyla bağlantı kurmasına katkısı olacağını belirten Spehar, ada üzerindeki tüm dini ibadet yerlerine erişime artarak izin verileceğine olan inancını belirtti.

Spehar, bu yıl Mart ayında Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin toplantısına katıldığında ve çalışmalar hakkında kendisine bilgi verildiğinde sözkonusu komitenin çok özel olduğunu gördüğünü ifade etti.

Soueif: Kıbrıs Ortadoğu coğrafyasında bir barış vahası haline gelebilir

Maronit Başpiskoposu Youssef Soueif ise Ayia Marina Kilisesi’ndeki çalışmalara başta Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak katkı koyan herkese teşekkür etti.

Soueif, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya kilisedeki çalışmalara verdiği destekten dolayı özel teşekkürlerini iletti.

Gürpınar köyünün Kıbrıslı Türk, Maronit, Hristiyan ve Müslümanların bir arada yaşayacağı çok önemli bir güven yaratıcı önlem örneği olarak hayata geçirilebileceğini belirten Soueif, Kıbrıs’ın Ortadoğu coğrafyasında bir barış vahası haline gelebileceğini ifade etti.

Yaşanılan dünyada aşırılıkçılığa, nefrete ve şövenizme yer olmaması gerektiğini belirten Soueif, her iki lidere de çok çalışarak barışa ulaşmaları için çağrı yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 16:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110