banner6

6 arkadaşın maceralı yolculuğu

banner37

Aysun Eryılmaz Pekşen, “Altın Yıldız” adlı kitap serisinin ikinci eseri “Kara Kaplı Kitap”ı okuyucunun beğenisine sundu… Gençlik romanı olan kitap, altı arkadaşın yaz tatilinde başından geçen olayları anlatıyor

6 arkadaşın maceralı yolculuğu
banner151

Aliye ÖZENCİ

Aysun Eryılmaz Pekşen, çocuk ve gençlere yönelik kaleme aldığı kitaplarıyla, okuyucuya gerçek ile fantastik dünyanın kapılarını aralıyor.


Kitaplarında gezip gördüğü yerleri anlatan Pekşen, gittiği ülkelerde ilgisini çeken hikâyeleri, objeleri, olayları da eserlerinde okuyucuya anlatıyor.


Pekşen’in iki farklı seri olarak kaleme aldığı kitaplarındaki karakterler, okuyucu kitlesiyle birlikte büyüyor.


Aldorian serisindeki “Kayıp Ülke” ve “Puslu Ayna” isimli iki kitapla yola çıkan Pekşen, daha sonra Altın Yıldız serisine başladı. Bu seriyle aynı adı taşıyan “Altın Yıldız” kitabını okuyucuyla buluşturan Pekşen, hemen ardından “Kara Kaplı Kitap” adını verdiği romanını piyasaya çıkardı.


 Pekşen, her kitabında farklı konuları işliyor.


Aysun E. Pekşen aslına biyoloji öğretmeni. Çocuklarla iç içe olmaktan, onların hayal dünyasında yer almaktan mutlu olan Pekşen, Türkiye’deki fuarlara da katılıp, çocuklarla bir araya geliyor. Ülkemizde bu tür etkinliklerin olmadığından yakınan Pekşen, “Bugüne kadar hiçbir okuldan davet almadım” dedi.


 

“Karakterler, çocuklarla büyüyor”


Aysun E. Pekşen, 2011 yılından bu yana iki serinden oluşan, dört adet kitabını okuyucuyla buluşturdu.

10 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden eserler kaleme alan Pekşen’in kitaplarında yer alan karakterler de çocuk okuyucularıyla aynı yaşta.  


Aldorian serisindeki “Kayıp Ülke”nin ilk fantastik ve bilim kurgu kitabı olduğunu ve 2011 yılında basıldığını belirten Pekşen, bu romanda, iki kız kardeşin Uzakdoğu seyahatindeki maceralarını anlattığını söyledi.

Pekşen, “Kayıp Ülke”yle başlayan büyülü Aldorian yolculuğunun “Puslu Ayna”yla devam ettiğini belirtti.


“Altın Yıldız” serisinde ise, aynı adı taşıyan ilk eseri “Altın Yıldız” ve ardından “Kara Kaplı Kitap” romanını genç okuyucularla buluşturan Pekşen, çocuk ve gençlerin ilgi gösterdiği kitaplarının ikinci ve üçüncü baskılarını yaptığını ifade etti.


Aldorian serisinin kitapları olan “Kayıp Ülke” ve “Puslu Ayna”nın ilkokul dördüncü sınıftan başlayıp, sekizinci sınıflara kadar olan yaş ortalamasına hitap ettiğini anlatan Pekşen, Aldorian serisindeki karakterlerin, okuyucu kitlesiyle birlikte büyüdüğünü söyledi. Pekşen, “Karakterler büyüdükçe hayaller de daha yaratıcı ve dikkat çekici oluyor” dedi.


Pekşen, Aldorian serisinin üçüncü kitabının da hazırlık çalışmalarına başladığını belirtti.

                          

6 arkadaşın macerası


Aldorian serisiyle başlayan serüvenin “Altın Yıldız” serisiyle devam ettiğini söyleyen Pekşen, bu serinin lise öğrencilerine hitap ettiğini ifade etti.


“‘Altın Yıldız’ kitabı, altı çocuğun Mısır’da geçen maceralarını konu alıyor. Arkeolog olan bir babanın kaçırılması ve çocukların bu meselenin peşine düşmesiyle kadim bir yolculuk başlıyor” diyen Pekşen, “Altın Yıldız” kitabındaki karakterlerin, “Kara Kaplı Kitap” romanında da anlatıldığını belirtti. Pekşen, bu kitapta da altı arkadaşın Kaş’da başlayan ve Afrika’ya uzanan bir maceraya atıldığını söyledi.


Pekşen, “Kara Kaplı Kitap” kitabının konusunu şöyle anlattı:


“Kahramanlarım, liseden mezun oluyor ve yaz tatilinde en iyi dalış yapabilecekleri Türkiye’nin bölgesi olan Kaş’a gidiyorlar. Kaş’da başlayan hikaye, gençlerin heyecanlı hallerini anlatıyor. Olay daha sonra Osmanlı kalyonu üzerinden devam ediyor. Batmış bir Osmanlı kalyonu 1500’li yıllarda Osmanlı döneminde kaybolmuş haritalar, hazineleri anlatıyor. Daha sonra olaylar Afrika’ya taşınıyor. Kitapta daha birçok yeri de ele alıyorum”.

 

“O ülkenin kültürünü öğrenmelerini istiyorum”

 

Aysun Pekşen, tüm eserlerinde gezip gördüğü ve etkilendiğini yerleri, mekanları, oraya ait simgeleri kullanıyor.


Pekşen, yazarken dikkat ettiği noktaları şöyle anlatıyor:


“Bugüne kadar yayımladığım bütün eserlerimde gezip gördüğüm yerleri anlattım. Özellikle etkilendiğim olayları, yerleri mutlaka kitabımda yer verdim. Gerçek ile fantastik dünya, kitaplarımda buluşuyor. Kitaplarımı okuyan çocuklar bahsettiğim ülkelerde nelerin olduğunu öğreniyor. Görüp, hissettiğim şeyleri onların da yaşamasını ve o ülkenin kültürünü öğrenmelerini istiyorum. Okuyucu bu mekanları benim duygu ve düşüncelerimle geziyor”.

 

Fuarlar

 

Aysun Pekşen, yayınevinin düzenlediği kitap tanıtımları için Türkiye’deki birçok devlet ve özel okul öğrencilerle bir araya geldi.


Fuarlara da katılan Pekşen, çocukların geri dönüşümlerinden çok memnun kaldığını ve bir sonraki kitabı yazmak için bu durumun kendisini motive ettiğini söyledi. Pekşen, şöyle diyor:


 “Geri dönüşler benim için çok önemli. Bu nedenle fuarları seviyorum. Çocukların blokajları, utanmaları yok. Bu nedenle onlardan aldığım bilgi, gerçek bilgidir. Çocuklar bana çok farklı sorularla geliyor. Ben de onlara bir sonraki kitabımın nerede geçmesini istediklerini, nasıl bir macera beklediklerini, hayallerini soruyorum.


Bu buluşma onlar için eğlenceli ve heyecanlı olurken ben de onların fikirlerini öğrenmiş oluyorum. Katıldığım fuarlarda da çocuklara slayt gösterileri yapıyor ve bahsettiğim ülkeleri, tanıtıcı belgeselle anlatıyorum”.

 

Kurgu ve gerçek bir arada

 

Aysun E. Pekşen, bir araya geldiği öğrencileri okumaya yönlendirmek için farklı sürprizler de yapıyor.


Kitapta yer alan karakterlere özgü kıyafetler tasarlayan yazar, bu şekilde öğrencilerin dikkatini çekiyor.


Pekşen, “Hayali olan çocuk önemli. Kitaplar çocukların mutlu olması için vardır. Onların yüzlerinde gördüğüm mutluluk sayesinde, yazmaya ve üretmeye devam ediyorum. Yazdığım kitaplarda, çocuklara mesaj verme kaygım yok” dedi.


Kitaplarını okuyan çocukların, kendilerini mutlaka bir karakterle bağdaştırdığını ifade eden Pekşen, tatile çıkma şansı olmayan çocukların da kitaplarındaki hikayelerle birçok yeri, ülkeyi tanıma şansı yakaladığını belirtti. Pekşen, kitaplarında, kurgu ve gerçeğin bir çerçevenin içine yerleştiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 12:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110