banner6

70. Berlinale törenle başladı

banner37

Kırmızı halının yıldızı My Salinger Year filminin oyuncusu Seagorney Weaver idi

70. Berlinale törenle başladı
banner151

MURAT OBENLER/BERLİN

70. Uluslararası Berlin Festivali (Berlinale) Almanya’nın başkenti Berlin'deki Berlinale Palast’da 20 Şubat Perşemba gecesi gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Kırmızı halı geçişiyle başlayan törende açılış konuşmaları yapıldı ve Kanadalı yönetmen Phlippe Falardeau’nun My Salinger Year adlı filminin gösterimi yapıldı.

Terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşu

Festivalde seremoni sırasında Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler anıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daniel Brühl,Tom Tykwer,Fatih Akın gibi ünlülerin de geçiş yaptığı kırmızı halıdan festivalin  jüri üyeleri  de geçiş yaparken halının yıldızı My Salinger Year filminin oyuncusu  Seagorney Weaver idi.

“Berlinale özgürlük ve hoşgörüyü  sembolize eder, şiddet ve ırkçılığa karşıdır”

Festivalin yeni yöneticileri Mariette Rissenbeek ve  Carlo Chatrian yaptıkları açılış konuşmasında Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısının kendilerini şoke ettiğini ve derinden yaraladığını söyleyerek hayatını kaybeden kişileri andılar ve kalplerinin kurbanlar ve onların aileleriyle birlikte olduğunu söylediler. Berlinalenin özgürlük, hoşgörü,saygı ve misafirperverliği sembolize ettiğini söyleyen ikili festivalin şiddet ve ırkçılığa karşı olduğunu kaydettiler.

“Sinema herhangi bir sınıf, renk,idin,dil ayırmadan herkesi birleştirir”

Herkesin hayaller kurmasına arası olan sinema insanları olarak sinema salonlarında buluştuklarını ve sinemanın herhangi bir sınıf, renk,idin,dil ayırmadan herkesi birleştirdiğini vurgulayan ikili festivalin hem Alman ve dünya sineması ve şehir için önemine değindi.

Finzi: “Sağ siyaset ülkede önemli bir problem ve bununla mücadele edilmesi lazım”

Daha sonra sahneye gelen aktör Samuel Finzi de sağ siyasetin ülkede ciddi bir problem olduğu gerçeği ile yüzleşilmesi ve bunla mücadele edilmesi gerektiğini kaydederek  ülke siyasetçilerine ırkçılıkla önlemler alınması konusunda çağrı yaptı. Finza ayrıca genel havanın çok tehlikeli olmasına rağmen sinema ve sinema insanlarının bunu kabul etmediğini ve  Berlinde yarattağı ortamlarda dahi dile getirmeyi sürdüreceklerini de ifade etti.

Berlin Belediye Başkanı Michael Mueller ve Alman Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters’in de birer kısa konuşma yaptığı açılışta Bakan Grütters festival sonrasındaki haftada ülke sinema endüstrisene yardımcı olacak yeni destek yasasını meclise sunacaklarını ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104