70. Berlinale’de jüriler belli oldu

banner37

70. Berlinale’de jüriler belli oldu
banner90
banner8

   Bu yıl 20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında 70. kez gerçekleştirilecek Berlin Film Festivali’nde filmlerden sonra farklı bölümlerde ödüller için değerlendirme yapacak jüriler belli oldu.
   Ana Yarışma jürisine Jeremy Irons başkanlık ederken Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışacak Ana Yarışma filmlerini değerlendirecek jüride Irons’a; Manchester By the Sea ve Margaret gibi unutulmaz filmlere imza atan Kenneth Lonergan, The Artist ve Le passé gibi filmlerle tanınan Arjantinli oyuncu Bérénice Bejo, geçtiğimiz yıl Bacurau ile adından övgüyle söz ettiren Brezilyalı yönetmen ve sinema yazarı Kleber Mendonça Filho, Filistinli yönetmen Annemarie Jacir, Almanyalı yapımcı Bettina Brokemper ve İtalyan oyuncu Luca Marinelli eşlik edecek.
   Festivale bu yıl eklenen Encounters bölümünün jürisinde Dominga Sotomayor, Eva Trobisch ve Shôzô Ichiyama yer alacak. Gençlere yönelik filmlerin sinemaseverlerle buluştuğu Generations bölümünde Kplus jürisinde Abbas Amini, Jenna Bass ve Rima Das; 14plus jürisinde ise Marine Atlan, María Novaro ve Erik Schmitt yer alacak.

Kısa Film Jürisi’nde Türkiye’den küratör Fatma Çolakoğlu da yer alacak
   Uluslararası kısa film jürisinde Réka Bucsi, Fatma Çolakoğlu ve Lemohang Jeremiah Mosese yer alacak. Türkiye’nin önde gelen küratörlerinden olan Fatma Çolakoğlu, 10 yıl boyunca Pera Müzesi Film ve Video Programları Yöneticisi olarak görev aldıktan sonra 2018 yılından itibaren SALT Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörü görevini üstleniyor.

banner134
   Ana Yarışma, Berlinale Özel, Encounters, Panorama, Forum, Generation ve Perspektive Deutsches Kino seçkilerinde yer alan belgeselleri değerlendirerek belgesel ödüllerinin kazananlarını belirleyecek olan jüri ise Gerd Kroske, Marie Losier ve Alanis Obomsawin’den oluşacak. Son olarak En İyi İlk Film ödülünün kazananı belirleyecek jüride Ognjen Glavonić, Hala Lotfy ve Gonzalo de Pedro Amatria yer alacak.

Alfred Bauer’in adına verilen ödül Nazi propagandası yaptığı için kaldırıldı
   Festival yönetimi, Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğu ortaya çıkan festivalin ilk Direktörü Alfred Bauer adına verilen Alfred Bauer Ödülü’nü kaldırdığını açıkladı. Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Die Zeit gazetesi, Alfred Bauer’ın Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğunu ortaya çıkaran bir makale yayınladı.

Ece Yüksel, Emine Yıldırım ve Selda Taşkın, Berlinale Talents’e çağrıldı
   2003’ten beri Berlinale kapsamında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından çıkış yapan sinemacıları ve dizi yaratıcılarını bir araya getiren Berlinale Talents programına bu yıl Türkiye’den genç oyuncu Ece Yüksel, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım ve kurgucu Selda Taşkın da davet edildi. Çıkış yapan sinemacıları ve dizi yaratıcılarını sektörün önemli isimleri ile buluşturacak ve yeni projelerini geliştirmeleri için bir platform sunacak olan Berlinale Talents’a bu yıl 86 ülkeden 255 isim katılacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75