banner6

Adana'da coşkulu açılış

banner37

Festival, onur ödüllerinin takdim edildiği törenle açıldı

Adana'da coşkulu açılış
banner151 banner143

Murat OBENLER /ADANA

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 23’ncüsü düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 20 Eylül Salı gecesi Adana Hilton Oteli’nde gerçekleşen açılış ve onur ödülleri töreni ile başladı.

Türkiye’den ve yurtdışından sinema sektörünün ünlü isimlerini Adana’da buluşturacak festivalin açılış töreninde oyuncu Ayla Algan, yazar Osman Şahin ve oyuncu Murat Soydan’a Festivalin Onur Ödülleri takdim edildi. Çiğdem Tunç’un sunuculuğunda gerçekleşen gecede şarkıcı Ayşegül Aldinç de kısa bir müzik dinletisi sundu.

 Geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman usta sanatçı Tarık Akan da gecede sinevizyon gösterisi ile anıldı.

Gecede cumhuriyet değerlerine vurgu yapıldı

Gecede sahneye çıkan sanatçılar ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve laiklik ilkelerine dikkat çekerek milletçe bu değerleri sonuna kadar korumak gerektiğinin altını çizdi.

 

Sözlü: Akan duruşu olan kişilikli bir sanatçıydı

   Gecede açılış konuşmasını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü geçtiğimiz günlerde vefat eden sanatçı Tarık Akan’ı anarak başladığı konuşmasında “Tarık Akan duruşu olan ve bu duruşu için bedel ödeyen bir sanatçıydı, kişilikli bir insandı” dedi.

   Kurtuluş Savaşı sırasında Adana halkının mücadeleye büyük destek verdiğini belirten Sözlü, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin değerlerinden biri olan muassır medeniyetler seviyesine ulaşmakta kültür-sanatın önemli bir yer tuttuğuna vurgu yaptı. Film Festivali’nin ülke sanatına gönülden katkı yapmayı sürdüreceğinin de altını çizen Sözlü “Türk Sinemasının hizmetkarıyız” dedi.

 

Algan: Sanat gündelik hayat üstü bir olaydır ve insanı mutlu eder

   Oyuncu Ayla Algan ise insanın hedefinin mutlu olmak olduğunu ve bütünleşen toplumların da hep beraber mutlu olabileceğini kaydederek gündelik hayat üstü olan sanatın toplumları bütünleştirici özelliği olduğunu ifade etti. Atatürk’ün bıraktığı miras olan Cumhuriyet’te sanat üretmenin önemine de değinen Algan “Sanat insanı mutlu eder, ruhu özgürleştirir” dedi.

 

Tunç’un kapanış şarkısına herkes eşlik etti

   Gece verilen ödüllerin ardından Çiğdem Tunç’un, tüm sanatçılar ile birlikte söylediği “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısı ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 08:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104