Adana'da festival coşkusu onur ödülleriyle başladı

banner37

25. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında düzenlenen Onur Ödülleri Töreni’nde Şerif Gören, Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan'a ödül verildi

Adana'da festival coşkusu onur ödülleriyle başladı

Murat OBENLER/Adana

25. Uluslararası Adana Film Festivali cumartesi gecesi başladı. Adana’da 30 Eylül’e kadar devam edecek festival kapsamında 24 Eylül Pazartesi gecesi Adana Hilton Otel’de Nefise Karatay ile Oktay Kaynarca'nın sunuculuğuyla gerçekleştirilen Onur Ödülleri töreni düzenlendi.

Onur Ödülleri Töreni’nde yönetmen Şerif Gören'e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan'a "Onur Ödülleri" takdim edildi.

Törende Vizyon Sahibi Yönetmen ödülü Rus yönetmen Aleksey Fedorchenko’ya verildi. Törende ABD’li şarkıcı Della Miles Türkçe ve yabancı şarkılardan oluşan konser verdi. Törene KKTC Mersin Turizm ve Tanıtma Ofisi Koordinatör Temsilcisi Kazım Türkan da katıldı. Uzun, kısa metrajlı filmler ve belgesellerden oluşan toplam 257 eserin 421 gösterimle seyirciyle buluşacağı festivalde Ulusal Yarışma filmleri, dün başladı.
Sözlü: Sinemada yerli olmadan, milli olmadan evrensel olunmaz
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festivalin Yeşilcam'dan, Türk sinemasının geleneğinden aldığı güçle 1969 yılında başladığını belirtti. Sözlü, "Bir şeye inanıyoruz ki yerli olmadan, milli olmadan evrensel olunmaz. Hem yerli sinemamıza hem uluslararası sinemaya ev sahipliği yapıyoruz. Bugün onur ödülleri vereceğiz ama şunu ifade etmek istiyorum ki onurlu Türk sinemasının zaten onurlu olan değerli sanatçılarına onur ödülü vermek tabii ki haddimize değil, bizimki bir vefa örneğidir. Ne mutlu ki onlarla Türk sineması yücelmiş ve bugün dünya sinemasında önemli bir yer edinmiştir” dedi.

Belediye Başkanı Sözlü, Vizyon Sahibi Yönetmen ödülü alan Rus yönetmen Aleksey Fedorchenko’ya ödülünü takdim etti ve  "Sanat tabii ki aynı zamanda bütün dünya insanlığının ortak dilidir." dedi.
Gören: Bu topraklar bana ustam Yılmaz Güney'i hatırlatıyor

"Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü Belediye Başkanı Sözlü'den alan yönetmen Şerif Gören de ilk filmini Adana'da çektiğini, bunun kendisine çok uğurlu geldiğini belirtti. Bu toprakların kendisine ustası Yılmaz Güney'i hatırlattığını ifade eden Gören, "O bana Şerif kardeş ben ona Yılmaz abi derdim. Beraberliğimiz yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Tabii ki Yaşar Kemal ile sohbetlerimizi, Orhan Kemal'ın tavla oynayışını, tespihini hiç bir zaman unutmadım. 25. yılda bu ödül önemli bir şey. Bu ödülle de beni onurlandırdınız, gururlandırdınız ve bu ödülü şerefle saygıyla taşıyacağım." dedi. Sözlü de her sinemacının bir Adana hikayesi olduğunu, Gören'e ödül takdim etmekten şeref duyduğunu belirtti.

Onur ödülleri de sahibini buldu

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın'dan ödülünü alan Ahmet Mekin, sinema ve edebiyat dünyasının bir anlamda beşiği olan festivalin 25. yılını kutladı. Sinema yaşamının en önemli ödüllerinden birini aldığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Mekin: "Özellikle Muhterem Nur, Şerif Gören, Cüneyt Arkın, Süleyman Turan gibi sinemaya emek vermiş dostlarımla birlikte ödül aldığım için daha da mutluyum."

Sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan Cüneyt Arkın'ın ödülünü, eşi Betül Cüreklibatur ile oğlu Murat Arkın, Belediye Başkanı Sözlü'den aldı. Törene görüntülü mesaj gönderen Cüneyt Arkın, mesajında, güzel Adana'dan çok anlamlı bir davet aldığını ancak gelemediği için çok üzgün olduğunu söyledi. Arkın: "Uzun süredir ayrı kaldım sizlerden. Sevgi dolu içten gelen bakışlarınızı, sımsıcak hareketlerinizi, o candan yaklaşmalarınızı çok özledim. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum."

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER