banner6

Adana'da sinema heyecanı başladı

banner37

5 yarışmalı festivalde 180 film 850 gösterim yapacak

Adana'da sinema heyecanı başladı
banner151 banner143

Murat OBENLER/ADANA

24. Adana Film Festivali(AFF) ile Türkiye’de sinema sektörü bir haftalığına Adana’ya taşınıyor. Bu yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival dün(25 Eylül Pazartesi) kent protokolünün de katıldığı ve Başkan Hüseyin Sözlü ile sinemacılar adına Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Selma Güneri’nin Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması, bir hafta boyunca açık kalacak atölye çalışmaları, sergiler, gösteriler, konserler  gibi sanatsal etkinliklerin yer alacağı Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nın açılışı ve Sheraton Oteli’nde yer alan açılış ve onur ödülleri töreniyle başladı. 5 yarışmanın yer aldığı bu yılki festivalde toplam 180 film 850 gösterim yapacak.

Onur Ödülleri herkesi ağlattı

Sherton Oteli’nde yeralan ve sinema-sanat-ticaret yaşamını buluşturan açılış töreninde bu yıl yapılacak yarışmalar ve jürilerle ilgili bilgiler paylaşılırken festivaldeki yenilikler de konuklara anlatıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün konuşması ile başlayan gecede Onur Ödülü sinemaya  önemli katkılarından dolayı Arif Keskiner, Hümeyra, Prof. Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Temel Gürsu’ya, bu yıl ilk kez verilmeye başlanan Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü de Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu’ya takdim edilirken Kerem Görsev orkestrası eşliğinde Elif Çağlar bir müzik dinletisi sundu. Onur Ödülleri sırasında başta ödülleri alanlar olmak üzere konuklar da gözyaşlarına hakim olamadı.

Sözlü: “Türk sanatçısına ve sanatına hürmetimiz, desteğimiz hep sürecek”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin iki büyük festivalinden biri olan AFF’nin  en kötü dönemde bile sinemaya ve sanata ara vermeden, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan ve düşünceleri ile Türk sanatına ve sanatçısına hürmette kusur etmeden sanatsal yoluna devam ettiğini  belirterek sinema emekçisini Adana’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Sözlü:“Yeni değerlerle,yenilklerle AFF’yi ülkemize yaraşır bir festival  yapma yolunda çalışıyoruz. Hiçbir şehir veya festival ile rekabet halinde değiliz.Türk sanatçısına ve Türkiye’de üretilen sanata hürmetimiz sonsuza kadar sürecek.”

Hümeyra: “Hayal kurmayı bırakmayın çünkü sanat güzeldir çocuklar”

Ödül alan şarkıcı-oyuncu Hümeyra sanatı şevkatle kucaklayan Başkan Sözlü ve Adanalıları  çok sevdiğini ifade ederek ödülünü genç meslektaşları için aldığını vurguladı. Hümeyra: “Genç oyunculara birşeyler söylemek istiyorum. Hayal kurmayı bırakmayın.Sanat güzeldir çocuklar”

Keskiner: “Sinema kollektif bir iştir.Ödül de tüm emekçilerindir”

Yapımcı Arif Keskiner çok ödüllü filmler yapmaktan onur duyduğunu belirterek sinemacılığın kollektif bir iş olduğunu,alınan ödüllerin gerçek sahiplerinin filmlerde çalışan emekçi arkadaşlar olduğunun altnı çizerek ödülü onlar adına aldı.

İnkaya:  “Oyunculukta ömür boyu öğrenmeye ihtyaç var”

Oyuncu Şemsi İnkaya ise oyunculuğun iş değil bir meslek olduğuna vurgu yaparak “Bu meslekte ömür boyu öğrenmeye ihtiyaç var.Herşeyi bildiğini zannetmek çok yanlıştır. Oyuncu oynadıkça öğrenir.” dedi. İnkaya ödülü veren Festival  yönetimine ve özellikle seyircilere çok teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 08:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104