“Ailemin desteğiyle, profesyonel tiyatrocu olmak istiyorum”

banner37

Arda Aysın Sakallızade, Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nda rol alan annesi Ahu Özdenak’ı sahnede izlediği zaman onun gibi tiyatrocu olmaya karar verdi

banner87
“Ailemin desteğiyle, profesyonel tiyatrocu olmak istiyorum”
banner90
banner99

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Aliye ÖZENCİ

  Ailelerin meslek seçimi ve ilgilendikleri sosyal aktiviteler, çocuklarına da her zaman yön verir.

   Arda Aysın Sakallızade de, bu örneklerden biri. Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nda oyuncu olan annesi Ahu Özdenak’ı sahnede izlediği zaman, onun gibi tiyatrocu olmak istediğine karar veren Sakallızade, annesinin desteğiyle 7 yaşında Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda kurslara başladı. Sakallızade, Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nda eğitimlerine devam etti ve sahneye ilk adımı attı.

    Sakallızade, tiyatro sahnesinin tozunu yuttuğu günden “Tiyatro, artık hayatımda hep olsun istiyorum. Tabii ailem de bana destek olursa tiyatroyu asla bırakmam. İleride meslek olarak da oyunculuğu seçmeyi düşünüyorum” diyerek gelecek ile ilgili hedeflerini ve tiyatroya başlama hikayesini anlattı.

“Empati yeteneğim çok gelişti”

   Sakallızade 11 yaşında, Kıbrıs Final Okullarında 5’inci sınıf öğrencisi. Derslerinde olduğu gibi tiyatroda da tüm başarısını ortaya koyuyor.

    Sakallızade, 7 yaşında başladığı tiyatro serüvenini şöyle anlatıyor:

   “Annem Güney Mesarya Tiyatrosu’nda rol alıyor. Çalışmalara birlikte gider, kapının ardından annemi ve arkadaşlarını izler, keyif alırdım. Bu mutluluğumu annem görmüş olmalı ki, beni LTB çocuk tiyatrosuna yazdırdı. Bu sanat dalını keşfettikçe daha bir mutlu olmaya başladım.

   Bir yıl sonra da, Güney Mesarya Halk Tiyatrosunda İzel Seylani’nin, biz çocuklar için açtığı kurslara katıldım.

   Kısacası annemi ve arkadaşlarının çalışmalarını izlemeye gittiğim Güney Mesarya Halk Tiyatrosu kapısından, kurslara ve oradan da sahneye adım atmış oldum.”

   Tiyatroya ilk adımı annesi sayesinde atan Sakallızade, “Tiyatro, seyirci koltuğundan izlendiği zaman gözüme çok kolay bir iş gibi gözüküyordu. Fakat işin içine girince bunun aslında o kadar da kolay olmadığını anladım. Empati yeteneğim çok gelişti. Büründüğüm rollerde, kolsuz, bacaksız veya dilsiz bir insanı canlandırınca, onların neler yaşadığını ve neler hissedebileceğini artık çok daha iyi anlıyorum” dedi.

    Sakallızade, rol aldığı Haka Manki tiyatro oyununda yaşadığını bir anıyı da bizlerle paylaştı:

   “Sahneye çıkacağım zaman çok heyecanlıydım, oyunda söylemem gereken bir cümle aklımdan uçuverdi ve buna çok üzülmüştüm; o anı hiç unutamıyorum. Tabii seyirciler oyunu bilmediği için bunu anlamamıştı ve bu benim tesellim olmuştu.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75