banner6

Alashia Yeniden Doğuyor filmi ile Ayhatun Ateşin ödül aldı

banner37

"Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla Safranbolu’da düzenlenen 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamındaki yarışmada, sanatçı Ayhatun Ateşin ödül aldı.

Alashia Yeniden Doğuyor filmi ile Ayhatun Ateşin ödül aldı
banner151 banner143

Ateşin’in “Alashia Yeniden Doğuyor” filmiyle ödül aldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende verildi. 

Sanatçının verdiği bilgiye göre, törene, Karabük Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Enver Arslan, Yeşilçam sanatçıları, ödül alan yönetmen ve davetliler katıldı. 

18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film festivalinde, TÜRKSOY özel ödülünü alan Alashia Yeniden Doğuyor filmi, “12 bin yıllık insanlık tarihinde üretilen eserlerin adadan yurt dışına götürülerek dünyanın en ünlü müzelerinde sergilendiğini ve  bu eserlerin kopyalarını üreterek Akdeniz’de  başlayan hikayenin  yolculuğunu ve bir ülkenin kültürel mirasının ait olduğu topraklarda kalması gerektiğini” anlatıyor.

Ateşin: Kıbrıs, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bir adadır

Ayhatun Ateşin ödülü alırken yaptığı konuşmada,  Kıbrıs’ın birçok uygarlığa ev sahipliği yapan  bir ada olduğunu belirterek,  “Alashia Yeniden Doğuyor bir varoluş ve yol hikayesi aslında...geçmişten geleceğe uzanan bir yol... Yolumuz henüz tamamlanmadı...14 Türk Coğrafyasının bağlı olduğu TÜRKSOY ödülü almak bir anlamda AVRASYA Topluluklarının ödülünü almak gibi” dedi.

Ayhatun Ateşin ve Muhammed Köse’nin  “Alahia Reborn”  isimli belgesel film ileTürksoy Özel Ödül aldığı profesyonel dalda, Asuman Fırtına'nın yönettiği "Üç eşik, doğum/düğün/ölüm" isimli belgesel birinci, Elif Ertürk'ün yönettiği "Ağaçeriler" isimli belgesel ikinci ve Fikret Fırat'ın yönettiği "Kollarımdaki Yaşam" isimli belgesel üçüncü seçildi. 

Kazakistan'lı yapımcı, yönetmen Prof. Dr. SergeyAzimov'a Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 12:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104