Alman dili etkinlikleri, Kıbrıs’ın dört bir yanına gidecek

banner37

2019 Alman Dili Haftaları, Lefkoşa Faneromeni Meydanı’ndaki Sokak Festivali’yle açılıyor

Alman dili etkinlikleri, Kıbrıs’ın dört bir yanına gidecek
banner90
banner99

Murat OBENLER

Avusturya, Almanya ve İsviçre Büyükelçilikleri ile Goethe Enstitüsü Kıbrıs’ın işbirliğinde yer alacak Alman Dili Haftaları etkinlikleri Mağusa’dan Baf’a, Lefkoşa’dan Larnaka ve Limasol’a kadar Kıbrıs’ın dört bir yanına yayılacak.

20 Ekim-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek bu yılki Alman Dili Haftaları etkinlikleri Lefkoşa Faneromeni Meydanı’nda 20 Ekim 2019 tarihinde 10.00-14.00 saatleri arasında düzenlenecek olan açık hava sokak festivali ile başlayacak.

Etkinlikle ilgili Kıbrıs’taki İsviçre Büyükelçisi Pierre Yves Fux, Avusturya Büyükelçisi Dr. Eva Maria Ziegler, Almanya Büyükelçisi Franz Josef Kremp, Kıbrıs Goethe Enstitüsü’nden Natalie Stylianou ve Kıbrıs-Alman Derneği’nden Elli Michael’in katılımıyla bugün(8 Ekim Salı) Goethe Enstitüsü’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Her 3 büyükelçi ve enstitü ile dernek temsilcileri işbirliği ve güçbirliği ile zengin ve çeşitli bir program hazırladıklarını ifade ederek herkesi tüm adaya yayılan etkinliklere davet etti.

Açılışta Windcraft Grubu, beatbox performansları ve özel tatlar olacak

banner134
Windcraft Grubu tarafından sunulacak müzik ve beatbox performanslarının yer alacağı açılışta ziyaretçiler her üç Alman dili konuşan ülkeye özel değişik tatlar deneyebilecek ve aynı zamanda İsviçre’nin en eski milli sporu olan ‘Bayrak Fırlatma’ya tanık olacak.

2019 Alman Dili Haftaları boyunca Alman diliyle ve Almanca konuşan ülkelerin kültürleriyle alakalı çeşitli değişik etkinlikler düzenlenecek. İki Toplumlu Kıbrıs Oda Orkestrası bünyesinde oluşturulan ‘Trios’ tarafından Beethoven (Almanya), Schubert (Avusturya) ve Raff (İsviçre) eserlerinin sunulması, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 30. yıldönümü olması sebebiyle film gösterimleri, sunumlar, eğitimler ve tartışmalar ile Almanya Film Festivali olan Berlinale 2019’da seçilen yılın en iyi Almanca filmlerinin gösterimleri etkinlik kapsamında yer alacak.

Lefkoşa’da Naci Talat Vakfı, Mağusa’da Kale Pasajı’nda da filmler gösterilecek

Mağusa’dan Baf’a Lefkoşa’dan Larnaka ve Limasol’a kadar Kıbrıs’ın dört bir yanına yayılacak onlarca kültür-sanat etkinliğinden bazıları Kuzey Kıbrıs’ta da gösterilecek.

Ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde de etkinliklerin yer alacağı geniş programın bazı film gösterimleri ise Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan Naci Talat Vakfı’nda ve Mağusa’daki Mağusa Kale Pasajı’nda yapılacak.

2019 Alman Dili Haftaları Etkinlik takvimine ulaşıp etkinlik detaylarına ulaşmak isteyen sanatseverler  (www.facebook.com/CypWddS) adlı facebook sayfasını ziyaret edebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75