Amaçları kaliteli müziği sevdirmek

banner37

Türkiye’nin ilk ve tek aile müzik topluluğu “Olten Quartet” Olten Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, bu yıl 22’ncisi düzenlenen Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali kapsamında ülkemizde sahne aldı

Amaçları kaliteli müziği sevdirmek
banner87

Ahmet VAMIK

İzmir’de 2013 yılında, Ceyhan ve Fatma Olten tarafından, Akgün Çavuş koordinatörlüğünde farkındalık projesi olarak kurulan Türkiye’nin ilk ve tek aile müzik topluluğu “Olten Quartet” Olten Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, bu yıl 22.’si düzenlenen Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali kapsamında ülkemizde sahne aldı.

Müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile toplumu tanıştırabilecek sanatçı gençlere istihdam sağlayıp onlara kendilerini ifade edebilecekleri bir platform oluşturabilmek hedefiyle kurulan ve dört yetenekli genç sanatçıdan oluşan Olten Quartet Müzik Topluluğu, Bellapais konserinin ardından, duygularını KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.

Olten Quartet Müzik Topluluğu’nu oluşturan, Olten Filarmoni Orkestrası'nın yaylı çalgılar grup şefleri Eren Kuştan (Keman), Gülce Karagözcük (Keman), Ercan Atasoy (Viyola) ve Beste Başcı (Çello), aynı zamanda Olten Filarmoni Sanat Okulu’nda öğretmen olarak görev yapıyor.

Bellapais’in atmosferinden büyülendiler

Başlangıcından bugüne bir çok konser ve festivalde yer alan, sosyal sorumluluk projeleri dahilinde üniversite, hastane, yaşlı yurdu, ÇYDD, rotary gibi Sivil Toplum Kuruluşları yararına konserler de veren, aynı zamanda İzmir, Eskişehir, Ankara ve Fransa’da konserler veren Olten Quartet Müzik Topluluğu, ülkemizde ilk kez, Uluslararası Bellapais Müzik Festivali kapsamında sahne aldı.

Bellapais Manastırı’nın atmosferini büyüleyici bulduklarını dile getiren grup üyeleri, bu yıl 22.’si düzenlenen bu denli prestijli bir festivalde sahne almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ülkemiz seyircisinin konsere ve klasik müziğe olan ilgisinden oldukça memnun kaldıklarını belirten Olten Quartet ekibi yeniden ülkemizde sahne almak istediklerini de belirtti.

Hedefleri kaliteli müzik eğitimi

Olten Filarmoni Sanat Okulu'nda “Music Learning Theory” eğitim sistemiyle eğitim verdiklerini ifade eden grup üyeleri, 0-6 yaş arası uygulanan bu sistemle ileride kaliteli müzik dinleyicileri ve hatta müzisyenler yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Hiçbir ticari amaç gütmeyen Olten Filarmoni Sanat Okulu'nun tek hedefinin kaliteli müzik eğitimi olduğuna dikkat çeken Olten Quartet üyeleri, en büyük hedeflerinin İzmir’de üç ayrı şubesi bulunan sanat okulunu bir müzik akademisi kurmak istediklerini dile getirdi.

Klasik müzik seyircisi toparlamanın ve klasik müzik sevdirmenin çok zor olduğuna değinen grup üyeleri, 5 yılda bunu başarabildiklerine inandıklarını ve esas olarak en büyük amaçlarının geleceğe yatırım olduğunu, bu nedenle de eğitime ağırlık verdiklerinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER