'Anılardaki Efsaneler'

banner37

Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi, Namık Kemal Lisesi’nde öğrenci olarak bulunduğu yıllardaki okul hatıralarını bir kitapta derledi

banner87
'Anılardaki Efsaneler'
banner90
banner8

Doğu Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi, KIBRIS’ı ziyaret ederek “Anılardaki Efsaneler” adlı kitabını Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’a hediye etti.

Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi, Namık Kemal Lisesi’nde öğrenci olarak bulunduğu 1970-1976 yıllarında okulun her alanda önemli başarılara imza attığını belirterek kazanılan sportif başarıların unutulmaması ve yeni nesillere anlatılması düşüncesiyle kitabı hazırladığını söyledi.

İki buçuk yıllık yoğun ve özverili bir çalışma sonucunda hazırladığı kitabın ticari amaçlı olmadığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi, kitabın büyük ilgi gördüğünü ve ülkemizde hiçbir kurumda arşiv bulunmaması dolayısıyla da çok önemli olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi ile Namık Kemal Lisesi işbirliği ile 14 Mayıs akşamı Namık Kemal Lisesi’nde düzenlenen nostaljik Efsaneler Buluşması etkinliğinde kitabın eski sporculara ve öğretmenlere hediye edildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Nidai Şemi, kitabın basımını üstlenen Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e teşekkür etti.

Namık Kemal Lisesi’nin Kıbrıs Türkünün yakın tarihi açısından önemli bir dönemi olan 1968-1978 yıllarına ışık tutan kitabı için Nidai Şemi’yi tebrik eden KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor, arşiv niteliğindeki bu kitabın, eğitim, spor, kültür ve tarih araştırmalarına kaynaklık edecek bir belge niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75