Antalya Altın Portakal Film Festivali “Özüne Dönüyor”

banner37

Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 56’ncısı Antalya’da yer alan basın toplantısı ile tanıtıldı

banner87
Antalya Altın Portakal Film Festivali “Özüne Dönüyor”
banner90
banner8

   Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde ve ANSET tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 56’ncısı Antalya’da yer alan basın toplantısı ile tanıtıldı.

   Son yıllarda Türkiye’deki ulusal sinemayı ikinci plana atarak oldukça tepki gören ve Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film Yarışmalarını kaldırarak birçok çevre tarafından eleştirilerin odağında olan Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl gerçekleşen seçimlerde göreve gelen CHP’li Antalya Büyükşehir  Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile tekrar özüne dönüyor.

   ABB Başkanı Muhittin Böcek, festivalin idari direktörü ve ANSET Genel Müdürü Cansel Çevikol Tuncer ile festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun da katıldığı basın buluşmasında, festivalin yenilikleri ve değişimi ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı. Bu yıl Türkan Şoray’ın ikonik görüntüsünü afişine taşıyan Festival, 26 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini Antalyalı sinemaseverlerle buluşturacak.

“Sinemamız halka ulaşacak”

   Seçim sürecinde sıklıkla altını çizdiği “Altın Portakal özüne dönecek” sözünü yerine getirmek için yola çıktıklarını ve festivali asıl sahipleri olan Antalyalılarla buluşturmak için sabırsızlandıklarını belirten Muhittin Böcek, “Sinemamızı halka ulaştırmak adına elimizden geleni yapacağız.

   Bu yıl festival, geleneksel kortej coşkusuyla başlayacak. Yalnızca Antalya merkezinde değil ilçelerimizde yaşayan halkımıza da tırlarla film götüreceğiz ve açık hava film gösterimleri düzenleyeceğiz. Festivalin açılış ve kapanış törenleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait 10 bin kişilik Kapalı Spor Salonu’nda tüm halkımızın katılımıyla gerçekleşecek” dedi.

   Böcek “Bu yıl temamız ‘Öze Dönmek’. Bunun için de, Altın Portakal adını festivale, iki yıl önce kaldırılan ulusal yarışmaları da yeniden sinemamıza, yani asıl sahiplerine geri veriyoruz. Festivalin endüstri bölümü Antalya Film Forum(AFF) da, bu yıl Olena Yershova direktörlüğünde yeni projelere destek olmaya ve bu projeleri uluslararası düzeyde tanıtmaya devam edecek” dedi.

Kadın sinemacılara Cahide Sonku Ödülü

   Cansel Çevikol Tuncer ise bu yıl festivalde 1 milyon 357 bin 500 TL değerinde ödül dağıtılacağını söyleyerek, “Ulusal Yarışma’da toplamda 810 bin TL, Uluslararası Yarışma’da 97 bin 500 TL ve AFF’da 450 bin TL değerinde ödüller verilecek. Belediye olarak sinemamıza desteğimizi artırarak sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.

   Bu yılın yeniliklerinden bir diğeri ise, sektördeki kadın emeğinin görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla ilki verilecek 50 bin TL değerindeki Cahide Sonku Ödülü olacak.

Festival afişinde Türkan Şoray var

   Tuncer ise “Türkan Şoray, festivalin ilk yılı olan 1964’te, bir diğer Metin Erksan filmi “Acı Hayat”taki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu seçilmişti ve ulusal yarışmanın geri döndüğü bu yıl, onun eşsiz görüntüsüyle merhaba demek bizim için çok anlamlı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75