Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi'nde cam atölyesi kursları başlıyor

banner37

Kıbrıs’ın ilk ve tek sanat, tasarım ve iletişim odaklıÜniversitesi olma özelliğini taşıyan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) bünyesinde faaliyet gösteren Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi, yeni dönemde de açacağı 30 farklı kurs ile her yaştan insana üretme ve ürettiklerini sergileme imkânı sunacak.

banner87
Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi'nde cam atölyesi kursları başlıyor
banner90
banner8

Serkan SOYALAN

Ülkemizin ilk ve tek sanat, tasarım ve iletişim odaklıÜniversitesi olan Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ARKIN Sanat ve Tasarım Merkezi’nin yeni dönem sanat, tasarım ve iletişim eğitimleri Ekim ayı ile birlikte başlıyor.

Bölgemizde sahip olduğu teknik ekipman ve donanım ile en gelişmiş olma özelliğini taşıyan cam atölyesinin çalışmalarına başlamasıyla, cam kurslarının da başlayacağı yeni dönemdeki çalışmaları ARUCAD Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lale Dilbaş, ARUCAD İletişim Fakültesi Dekanı ve Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi Direktörü Doç. Dr. Alev Adil ve ARUCAD Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Asmaz ile konuştuk.

Cam atölyesinin açılmasıyla birlikte, üretime başladıklarını vurgulayan Rektör Yardımcısı Dilbaş, Ekim başı ile birlikte başlayacak olan kurslarda çok kaliteli eğitmenler eşliğinde füzyon, vitray, sıcak cam ve seramik atölyesi kurslarının da başlayacağını söyledi.

 

Dilbaş: Bir rüyanın gerçekleştiği yer

ARUCAD’ın bir rüyanın gerçekleştiği yer olduğunun da altını çizen Dilbaş, “bizler uzun süre eğitim aldık, ancak bu eğitimlerin icrasını sergilemekte çok güçlükler çektik. Halbuki dünyanın farklı noktalarında bu gibi yerler açılmaktaydı. Bunun bir iş insanı farkına vardı ve burayı açtı. Şimdi üretebileceğimiz ve ürettiklerimizi sergileyebileceğimiz bir modern merkezimiz var” dedi.

Avrupa’da çok eski atölyeler olduğunu da söyleyen Dilbaş, bölgemizde bu donanıma sahip başka bir yerin olmadığına da vurgu yaptı.

 

Dilbaş: Sihirli bir kale

Cam Atölyelerinin kendilerinin sığındığı sihirli bir kale olduğunu aktaran Dilbaş, henüz adaya gelmeden, Türkiye’de iken burası için heyecan duymaya başladığını da belirtti ve “burası ileriye taşınabilecek bir yer. Hiçbir zaman yerinde durmayacak” dedi.

Atölye çalışmalarını alanlarında uzman dört farklı personelin yürüttüğünü de söyleyen Dilbaş, camı malzeme olarak sanat üretiminde kullanan öğrenciler yetiştirmek istediklerinin altını çizdi.

 

Adil: Kaliteli bir akademik kadromuz var

ARUCAD İletişim Fakültesi Dekanı ve Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi Direktörü Doç.Dr. Alev Adil de camın sanat alanına girmesiyle, güzel bir ivme yakalayacaklarını belirterek, öğretim üyelerinin uluslararası seviyede, iyi eğitimler almış, çok kaliteli isimler olduklarını vurguladı.

Tamamen kalite göz önünde bulunarak bir akademik kadro oluşturduklarını belirten Adil, okulun olanaklarının çok yüksek olduğunu söyledi.

 

Adil: İhtiyaçları karşılamak için varız

Felsefelerinin akademik ve teşvik odaklı olduğunu da belirten Adil, tasarım orijinli üretimlere yoğunlaşacaklarını vurguladı.

Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin sanat, tasarım ve iletişim alanlarında devam etmekte olan ihtiyaçları karşılamak için kurulduğunu söyleyen Adil, her yaştan insanın, becerilerini geliştirmek ve yaratıcılıklarını uyandırmak için çalışmalara katılabileceğini de belirtti.

 

Asmaz: Bölgemizde bir benzeri yok

ARUCAD Plastik Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Asmaz ise konuşmasında kursların herkese açık olduğunu ve devam eden kayıtlarla birlikte kontenjanların kısıtlı olduğuna dikkat çekti.

Önümüzdeki zamanlarda yeni grup kurslarının açılacağını da belirten Asmaz, 8-15 kişilik grupların bu kurslara katılabileceklerini de belirtti.

Turizme yönelik turların da çalışmaları dahilinde olduğunu belirten Asmaz, şu anda atölyelerinin bir benzerinin Türkiye ve Ortadoğu’da dahi olmadığının altını çizdi.

Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin Ekim ayı başında açacağı olan kursları şöyle; Füzyon Atölyesi, Vitray Atölyesi, Sıcak Cam Atölyesi, Seramik, Çamur Tornası, Temel Heykel (Modelleme), Terapi Olarak Sanat, Modelleme Resim, Desen Teknikleri, Baskı Resmin Büyüsü, Temel Dijital Fotoğraf, Wordpress ile Web Tasarımı, Graffiti ve Mural Sanat,Grafik Tasarım; Photoshop ve Illustrator ile Görüntü Oluşturma, Masaüstü Yayıncılık, İllüstrasyon, Temel Animasyon Film Yapımı, Hareketli Çizgi Roman, Stop Motion Animasyonu, Film Yapımı, Müzik Prodüksiyon, Nasıl Sosyal Medyada Etki Sahibi Olunur, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama, Yaratıcı Yazarlık, Dijital Medya Yazarlığı ve Editörlük, Türkiye’de Grafik Tasarım Tarihi, Antik Mısır Sanatı, İngilizce, Reklam Yazarlığı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75