banner6

'Atık nesnelerin sanata dönüşü' Ercan'da sergileniyor

banner37

'Atık nesnelerin sanata dönüşü' Ercan'da sergileniyor
banner99

T&T Ercan Havalimanı Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ( GİKAD) kurucu üyelerinden Sema Özdemir Akbel’in yaptığı sanatsal ileri dönüşüm çalışmalarıyla atık ve hurda malzemelerden yaratılan sanat eserleri sergisi ile sanata doyacak.

Ercan Havaalanındaki sergide yolcular çöp haline gelmiş nesnelerin nasıl hayat bulduğuna tanıklık ediyor. Sema Özdemir Akbel’in 8 Ekim’de başlayan sergisi yolcu pasaport sonrası salonda sergilenmeye başladı.

Yolcular tarafından büyük ilgi uyandıran sergide birbirinden çok farklı materyallerden oluşan eserler yer alıyor.

Sema Özdemir Akbel “Sıra dışı” adlı ilk kişisel sergisini Lefkoşa’da açmış, daha sonra İstanbul’da Concept Galeri’de “İlk nefes” isimli karma sergide yer almıştır. İstanbul’daki sergide yer alan çalışması “liberty” başına kafes geçirilmiş kolları olmayan insan figürü ile bastırılan ve engellenen ruhların özgürlük mücadelesini ve bu baskılara karşı verilen direnişi anlatıyordu.

Sema Özdemir Akbel, “Atıl kalmış ya da önemsiz diye atılmış herhangi bir parçaya baktığımda ona hayat verdiğim için kendi ruhumdan bir parçayı da orada bırakıyorum” diye anlatıyor dönüşüm yolculuğunu.

Sema Özdemir Akbel sanatın Hem bireysel hem de toplumsal farkındalığı yükseltmek için çok önemli bir yol olduğunu ifade ederek paslı çivilerden ahşap palete Metal ağlardan Prova mankeni ne hurda karyolalardan atık mutfak tüpleri ne kadar aklınıza gelebilecek veya hayal bile edemediğiniz türdeki Atıl malzemeyi yepyeni bir formda sanata dönüştürerek sizlere sunuyor.

Sema Özdemir Akbel’in özgeçmişi

Sema Özdemir Akbel; asker bir baba ve ev hanımı bir annenin ortanca çocuğudur. Hayatının ilk yılları Trakya’da, gençlik ve öğrencilik yılları Ankara’da geçmiştir. 1981/1989 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde DPT’da çalışmış, eşzamanlarda Hacettepe üniversitesi PDR bölümünden mezun olmuştur. 1989 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yerleşmiş 2 sene Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde görev almış, 1993-2003 yıllarında anaokulu işletmeciliği yapmıştır.

Daha sonra aile şirketlerinde, farklı alanlarda çalışma hayatına devam etmiştir. Küçük yaşlardan beri hayata farklı gözlerle bakmayı, bakmaktan öte görmeyi umutsuz denilen çöp ve hurda haline gelmiş nesneleri dönüştürerek, onlara hayat katmayı kendisine ilke edinmiştir. Yarattığı eserlerde, kendi dünyasından ve ruhundan kattığı anlamları, izleyenleri şölen içinde farklı derinliklere götürüp, herkesin kendisinden bir şeyler bulmasını sağlamaktadır.

Sema Özdemir Akbel, evli ve iki çocuk annesidir.

Sanatsal ve kültürel değerlere Ercan’da değer katıyoruz

T&T Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü M. Serhat Özçelik, T&T Havalimanı İşletmeciliğinin, çevreye gösterdiği duyarlılığın yanı sıra kültürel ve sanatsal gelişime verdiği destekle yolcuların havalimanında geçirdikleri zamana değer kattığını belirtti.

Bu anlamda bugüne kadar pek çok etkinliğe imza attıklarını ifade eden Özçelik, etkinliklerin havalimanı işletmesinde önemine değinerek, T&T Havalimanı İşletmeciliğinde çıtayı üst seviyeye taşıdığını söyledi. Özçelik, bu amaçla, ülkemizin yetiştirdiği çok değerli sanatçı Sema Özdemir Akbel’in sergisi 4 Ekim 2021 tarihinden itibaren T&T Ercan Havalimanı’nda sergilenmeye başlanacağını ifade etti.

banner134

Sanatın toplumların zenginleşmesinde ve ilerlemesinde en önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çeken Özçelik, “T&T Havalimanı İşletmeciliği olarak kültür ve sanata özgü etkinliklerle yolcuların keyifli vakit geçirmesini amaçlıyoruz. Havalimanımızda farklı türden sanat eserlerini yolcularla buluşturmaya devam edeceğiz. Düzenlediğimiz etkinliklere yolcuların ilgi göstermesinden mutluluk duyuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104