“Av” filmi 2’ncilik ödülünün sahibi oldu

banner37

“Av” filmi 2’ncilik  ödülünün sahibi oldu
banner90
banner8

Murat OBENLER

   Yönetmenliğini Sholeh Zahraei ile Kamil Saldun’un yaptığı, Kıbrıs’ta ataerkillik ile homofobiyi ele alan ilk kurmaca film olma özelliğini taşıyan iki toplumlu psikolojik dram “Av” (The Hunt) filmi 10. Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 2’ncilik ödülüne layık görüldü.

   16 Ekim Cuma gecesi Rialto Tiyatrosu açık alanında gerçekleşen ödül töreninde uluslararası ve ulusal kategoride ödüller sahiplerini bulurken Kıbrıs’tan ve dünyadan sinemacıları bir araya getiren büyük buluşma da sona erdi.  Bu yıl Covid-19 tedbirleri alınarak maskeli katılım ve sosyal mesafeli bir şekilde gerçekleştirilen festivalde 35 ülkeden kısa filmler sinemaseverlerle buluştu.

   Jüri üyeleri “Kıbrıs toplumunun muhafazakar yüzünü ortaya çıkaran cesur ve dokunaklı bir film” gerekçeli kararı ile 2.’lik ödülünü Av filmine verdiklerini açıklarken film ekibi büyük sevinç yaşadı.

“Ana oyuncumuz Ali Düşenkalkar'ın

güçlü oyunculuğu çok konuşuldu”

   Filmin ortak yönetmenleri Zahraei ile Saldun ödül sonrasında festival, filmleri ve ödülle ilgili şunları söyledi:    

   “Şu anda film dünyasındaki en ciddi konu herkesin içinde yaşadığı pandemi süreci. Pandemi sürecindeki hayati konuları ele alan filmler tabi ki de bir çok güçlü filmi gölgede bıraktı.

   Özellikle bizim gibi, filmi için yıllarca yoğun araştırma ve geliştirme süreci yaşamış film yapımcıları bu süreçten nasibini aldı. Ama her şeye rağmen ortaya koyduğumuz film güncelliğini kaybetmedi. Ataerkillik temelli toplumsal yapı halen hayatlarımızı etkileyen en büyük konulardan biri.

   Filmimizde odaklandığımız homofobi, gelenekler, aile yapısı, hayvan hakları, sınırlar ve dinlerin getirdiği baskı halen güncelliğini koruyor. Gösterim sırasında ve sonrasında hem yerel hem de yabancı izleyicilerin verdiği olumlu tepkiler onların filmimiz ile bir bağ kurabildiklerini gösteriyordu. İzleyicilerin uzun süren güçlü alkışları bizleri duygulandırdı. Ana oyuncumuz Ali Düşenkalkar'ın güçlü oyunculuğu çok konuşuldu. Gösterim sonrası oyuncularımızdan Erdoğan Kavaz ve Yaşar Aydın Karaca’ya yoğun bir ilgi vardı.”

'Av' ilk festivalinde ilk ödülünü aldı

   Festival haftasında Kıbrıs sinemasına yansıyan yerel filmlerin konuları arasında bir ilki temsil ettik.

banner134
Film endüstrisinde çok tanınmış değerli jüri üyelerinden takdir ve ödüle layık görülmekten dolayı gurur duyuyoruz. Gösterimden sonra yerel ve yabancı basın tarafından filmimiz yoğun bir ilgi görmekte. Her gün aldığımız birçok tebrik mesajı ve davet yaptığımız filmin başarısını yansıtıyor. 

   Özellikle bizleri evlerimize hapseden bu süreçte bir festival ortamında yer almak bizim için umut vericiydi. 'Av' filminin ilk katıldığı film festivali ile gelen ilk ödül, bizler için çok güzel bir başlangıç oldu.

ÖDÜLLER

Uluslararası Yarışma

En İyi Kısa Film 1.’lik Ödülü: Dustin - Yönetmen: Naila Guiguet(Fransa)

En İyi Yönetmen Ödülü: Good Night -Yönetmen: Anthony Nti (Gana)

En İyi Kısa Film 2.’lik Ödülü: The Passerby-Yönetmen:  Pieter Coudyzer (Belçika)

E İyi Belgesel Ödülü: Machini- Yönetmen: Frank Mukunday (Demokratik Kongo Cumhuriyeti)

Festivalin 2021 Avrupa Film Ödülleri aday adayı: The News-Yönetmen: Lorin Terezi(Arnavutluk)

Ulusal Yarışma

En İyi Kısa Film 1.lik Ödülü: I don’t want to forget anything- Yönetmen: Vaggelio Soumeli

En İyi Kısa Film 2.lik Ödülü: The Hunt (Av)-Yönetmen: Sholeh Zahraei ve Kamil Saldun

Dinos Katsouridis En İyi Yönetmen Ödülü: Tonia Mishiali-I don’t Like the Wind I Like the Sun

En iyi Görüntü Yönetmeni: Nicolas Iordanou-Amalgamation

En iyi Oyuncu Ödülü: Romana Lobach- I don’t want to forget anything

En İyi Müzik Videosu (Amaze Me Kategorisinde):Someday-Weval

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75