banner6

Avtepe'de güzel bir gün

banner37

Medoş Lalesi’ni tanıtmak ve korumak amacıyla Yenierenköy Belediyesi tarafından düzenlenen Avtepe Medoş Lalesi Festivali’nin 13’üncüsü dün gerçekleştirildi

Avtepe'de güzel bir gün
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Ülkemizde Tepebaşı ve Avtepe olmak üzere sadece iki yörede görülen, ülkenin önemli endemik bitkilerinden Medoş Lalesi’ni tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen festivalin 13’üncüsü dün gerçekleştirildi. Avtepe köyünde düzenlenen festivale ilgi yoğundu.

Festivale Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Yenierenköy Belediyesi Meclis Üyeleri, bölge muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde yöre halkı ürettikleri ürünleri satma imkanı bulurken vatandaşlar da güzel bir gün geçirdi.

Festivalde Othello Halk Dansları Topluluğu, Karadeniz Kültür Derneği, Sultan Durusanlar, Kurtuluş Mihmat, ve Murat Dağ ile orkestrası sahne aldı. Ayrıca yumurta ve torba yarışları ile İskele Belediye Tiyatrosu pandomim gösterisi de yer aldı.

Festivalde Avtepe Köy Muhtarı adına konuşma yapan Mihri Arcan, “Cennet adamızda var olan değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Medoş Lalelerini koparmamalıyız” dedi.

Yenierenköy Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kadı ise bu yıl festivali 13’üncü kez düzenlediklerini kaydederek, amaçlarının Medoş Lalesi’nin korunarak tanıtılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Kadı maddi manevi katkı koyan herkese teşekkür etti.

Ataoğlu: Ülke kültürüne katkı sağlıyor

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Medoş Lalesi’nin yetiştiği bölgelerin özel koruma bölgesi ilan edilerek koruma altına alındığını ifade ederek, düzenlenen festivallerin ülke kültürüne de katkı sağladığını belirtti.

Kültürün unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için söz konusu festivallerin son derece önemli olduğuna işaret eden Bakan Ataoğlu, Avtepe Medoş Lalesi Festivali’nin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Medoş Lalesi’nin bu kadar önemli olduğunun ve ülkedeki endemik bitkiler arasında yer aldığının uzun yıllar bilinmediğini ve zarar verildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “çok şükür ki ülkemizde bu festivaller yapılıyor ve bunların çok kıymetli olduğunu ve yok edilirlerse geri döndürülemeyeceğini birçok insan anlamıştır” diyen Çavuşoğlu, böylesi festivallere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti.

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da düzenlenen festivale her yıl katılmaya çalıştığını söyleyerek, böylesi festivallerin vatandaşların bir araya gelerek kaynaşmasını ve aynı zamanda da iç turizme katkı sağladığını belirtti. Eroğlu, düzenlenen festivalde ayrıca yöre halkının ürettiklerini satma imkanı da bulduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 09:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104