Ayın 8 farklı yüzüne benzeyen 8 günlük belgesel yolculuğu

banner37

13. Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali, 1 Ağustos’ta başlıyor

Ayın 8 farklı yüzüne benzeyen 8 günlük belgesel yolculuğu
banner90

Murat OBENLER

Kıbrıs’tan ve dünyada yılın en iyi ve en çığır açan belgesellerinin bazılarının buluşacağı Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali (LIDF) 13. kez Limasol’da perdelerini açıyor.

Her yıl Ağustos ayı başında gerçekleşen ve en yeni belgesel filmleri Kıbrıslı sinemaseverlerle buluşturan festivalin coşkusu bu yıl 1-8 Ağustos tarihleri arasında yaşanacak. Brave New Culture tarafından düzenlenen, Rum Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Hizmetleri tarafından desteklenen ve finanse edilen festivalde bu yıl Kıbrıslı Türk yönetmen Yeliz Şükrü’nün “Fetine’yi Ararken” adlı belgeseli de Kıbrıs prömiyerini gerçekleştirecek.

Hem yönetmenlerin ilk filmleri hem de uluslararası festivallerde çoktan seçkin ödüller kazanan auteur sinemacıların filmlerinin yer alacağı festivalde 20’nin üzerinde belgesel Evagoras Lanitis Merkezi’nde 3 seans(18.30, 20.30 ve 22.30) olarak seyirciyle buluşacak.

Yeliz Şükrü’nün “Fetine’yi Ararken” belgeseli 2 Ağustos Cuma

Sosyo-politik yaklaşımlarında yenilikçi ve göz alıcı olan ancak sinematografik açıdan ilginç olan filmleri seyirciyle buluşturma niyetiyle yola çıkan festival, bu yıl da zamanın karakteristiği ve hikayeleriyle dolu, halka yaratıcı, güncel ve zengin bir deneyimi yaşatmaya teşvik eden kaliteli bir belgesel festivali kurmak amacıyla birçok medeniyet ve kültürü buluşturan bir program hazırladı.

Kıbrıs’tan bir ortak yapım olmak üzere 4 filmin yer aldığı festivalde Kıbrıslı Türk yönetmen Yeliz Şükrü’nün “Fetine’yi Ararken” adlı belgeseli 3 Ağustos Cuma gecesi saat 20.30’da Kıbrıs Galasını yapacak.

Bir zamanlar Kıbrıs'a yerleşmiş olan Avustralyalı bir Kıbrıslı olan Pembe Menteş’in, evliliğe zorlanarak Filistin'e gönderilen ve ailesinin hiçbir zaman tekrar görüşemediği büyük teyzesi Fetine Memiş’in kaderini bulmak için çıktığı trajik olduğu kadar umut dolu yolculuğu anlatan film, Kıbrıs Türk toplumunda küçük yaşta para karşılığı “Araplara Satılan Kızlar”ın benzer hikayelerini de seyirciye aktarıyor.

Kıbrıs'ta çağdaş yaratıcı belgeselleri sunmaya adanmış olan festival ayrıca atölye çalışmaları ve konferanslar aracılığıyla, yerel profesyonel yönetmen ve yapımcıların belgesel türündeki son trendleri ve eğilimleri tanıması, fon sağlama ve kendi projelerini destekleme olanaklarının yer aldığı Avrupa’daki geniş sinema sektörü hakkında bilgi sahibi olma imkanı sunar.

4’ü Kıbrıs’tan olmak üzere 20’den fazla belgesel

Aşk, hoşgörü ve saygı, kriz ve savaş, müzik ve ritim, para ve yoksulluk hikayelerini anlatan 20'den fazla belgeselden oluşan bir programla bilgiye alternatif erişim için eşsiz bir fırsat ve yaratıcı bir diyalog sunan festival, bu yıl hepimize ev sahipliği yapan dünyadan aya bakan bir sine-bakıştan ilham alıyor.

Festivalin 8 günü boyunca görülebilecek olan ayın sekiz yüzü, katılımcı film yapımcılarının görüşlerini simgeleyen bir insan bakış açısı olarak gözüküyor. Gerçekte, ayın açısı dünyanın farklı yerlerinden görüldüğünde farklılaştığı gibi, her belgesel de yapımcının bakış açısının bir yansıması haline gelir.

Creative Europe tarafından desteklenen yeni bir Avrupa Belgesel Ağı (EDN) olan Moving Docs’un bir bölümü olan FIDF Bu yıl 9-10 Ağustos’taki Baf gösterimleriyle başka şehirlere de açılıyor. 2 günlük gösterilerin ardından festival kapanış partisi de Baf’ta yer alacak.

PROGRAM
 

1 Ağustos Çarşamba
Faces Places (89')


2 Ağustos Perşembe
Of Fathers and Sons (99')
Dolp hin Man (82')
Golden dawn Girls (93')
 

3 Ağustos Cuma
The Distant Barking of Dogs (90')
Missing Fetine (75')
Minding the Gap (93')
 

4 Ağustos Cumartesi
The Price of Everything (105')
HLA (60')
Silvana (95')

banner9
 

5 Ağustos Pazar
Birth Days (60')
I Am Not Your Negro (93')
Obscuro Baroco (60')
 

6 Ağustos Pazartesi
Instant Dreams (91')
The Other Side of Everything (104')
The Island Club Event (70')
 

7 Ağustos Salı
The Island of the Hungry Ghosts  (94')
Over the Limit (74')
Blue Note Beyond the Notes (85)
 

8 Ağustos Çarşamba
Generation Wealth (106')
Chis the Swiss (80')

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108