B. B. King

banner37

Blues müziğinde”King” ismini alan üç kişiden biridir… En çok Grammy alan Blues efsanesinin, yaklaşık 15 adet Grammy’si vardı… O susar, parmakları konuşurdu

banner87
B. B. King
banner90
banner8

Ergi ÖZBEK

Amerikan blues gitaristi ve bestecisi. 'King' lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biridir. B.B takısı; "Beale Street Blues Boy" (Beale Caddesi Bluescu Çocuk) olarak 1948 de kendisine lakap olarak verilmiştir. Daha sonra "Blues Boy King" (Blues'in Çocuk/Genç Kralı) olmuş ve son olarak ise B. B. King şeklinde kısaltılmıştır. Gitar hakimiyeti çok iyi usta bir müzisyendir. Birçok ünlü sanatçıyla düeti vardır.

Rolling Stone dergisi tarafından, Tarihin En İyi Gitaristleri sıralamasında 3. seçilmiştir. Riley B. King 16 Eylül 1925 tarihinde, Alfred King ve Nora Ella King çiftinin çocuğu olarak Itta Bena, Mississippi, A.B.D.’de dünyaya geldi. İlk gitarını 12 yaşındayken alan King, 1953 yılında Itta Bena’dan ayrılarak Memphis’e yerleşti. Bu şehirde bulunan WDIA adlı blues radyosunda çalıştığı yıllarda, B.B. King lakabını kazandı. İlk zamanlar isim olarak The Beale Street Blues Boy” daha sonra ise “Blues Boy King” ve en sonunda “B.B. King” ismini kullanmaya başladı. Yine 50’li yıllarda çaldığı bir barda çıkan kavga yangın çıkmasına sebep olmuştur…

Herkes canını kurtarıp çıkmaya çalışırken B.B King içerde gitarını unuttuğunu fark eder ve gitarını kurtarmak için yanan bar’a girer. Daha sonraki gün bardaki kavganın “Lucille” diye bir kız için çıktığını duyan B.B King gitarına “Lucille” ismini vermiştir. (Şu anda Gibson firması B.B. King Signature olarak Lucille gitarlarını yapıp satmaktadır ve bunların fiyatları oldukça pahalıdır. Oysa B.B. King’in orada kurtardığı gitar 33 dolardır.) Lucille için" hayatımda uzun süre kalan tek kadın" demektedir.

İlk grubu olan B.B. King Review’i 1949 yılında kuran gitarist, 1950­-1956 yılları arasında başarılı single çalışmalarına ve konserlere imza atmış olsa da, 1956 yılında çıkarttığı Singin’ the Blues albümüne kadar stüdyo albümü çıkartmadı. İlk albümünün getirdiği büyük başarı ve olumlu eleştiriler ile beraber çıktığı ilk büyük A.B.D. turunda, bir yıl içerisinde 342 konsere imza atarak alanında kırılması zor bir rekora imza attı.

1950’li yıllardan günümüze kadar Blues müziğin en önemli simalarından birisi olmuş olan B.B.King, 50’ye yakın stüdyo ve canlı performans albüme imzasını attı ve de 2000 yılında, Riding with the King albümüyle iki Multi­Platin plak kazandı. Please Love Me, When My Heart Beats like a Hammer, Whole Lotta Love, You Upset Me Baby, Sneakin' Around, Ten Long Years, Bad Luck gibi müzik listelerinin en üst sıralarında yer alan onlarca hit şarkı ile blues dünyasının yaşayan en büyük efsanesi olan King, 29 Mart 2006 tarihinde, 80 yaşındayken aktif müzik kariyerini sona erdirdiğini açıkladı ve de Hallam Arena’da verdiği konser ile veda turnesine çıktı. King, bu turne dışında, sadece hayır işleri için düzenlenen özel konserlerde sahne aldı.

Brown, Yale gibi pek çok ünlü üniversiteden fahri doktora unvanı verilen sanatçı, 1987 tarihinde kurulan Rock & Roll Hall of Fame’e kabul edilen ilk isim oldu. Time dergisinin 2009 tarihinde düzenlediği Tarihin En İyi 10 Gitaristi listesinde 3. sırada gösterilen King, sanat yaşamı süresince onu En İyi Blues Albümü kategorisinde olmak üzere 15 Grammy ödülü kazandı. B.B. King, 52 yıllık sanat yaşamı boyunca 15.000’den fazla konserde sahne aldı. 1946 ve 1958 yıllarında iki defa evlenen müzisyen, iki evliliğini de yoğun müzik yaşamı yüzünden eşlerine vakit ayıramaması yüzünden sürdüremedi. 1946 yılında Martha Lee Denton ile evlendi, 1952 yılında boşandı, 1958 yılında Carol Hall ile evlendi 1966 yılında boşandı. Ünlü sanatçının otobiyografisinde belirttiği üzere en sevdiği müzisyen Frank Sinatra ve en sevdiği albüm ise In the Wee Small Hours. İlk olarak 1991 yılında, Memphis’de açtığı, 2009 yılında ise sayısı yediyi bulan B.B. King’s Blues Club adlı müzik klüplerinin de işletmecisi olan sanatçı, genç müzisyenlerin eğitimi için kurulan Little Kids Rock adlı derneğin de aktif bir üyesi. B.B. King, 15 Mayıs 2015 tarihinde Las Vegas’taki evinde uyurken 90 yaşında hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75